Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Tom Clancy's Splinter Cell - seria gier

Firmowana nazwiskiem popularnego, amerykańskiego pisarza seria skradanek (stealth-action game), przedstawiająca perypetie agenta Sama Fishera. Marka znajduje się w posiadaniu koncernu Ubisoft, który dba o jej rozwój w oparciu o własne studia deweloperskie (m.in. Ubisoft Montreal, Ubisoft Shanghai i Ubisoft Toronto).

Cykl zapoczątkowany został w 2002 roku grą Tom Clancy's Splinter Cell wydaną w wersjach na komputery PC i konsole szóstej generacji (m.in. PlayStation 2 i Xbox). Produkcja przypadła d gustu zarówno krytykom jak i graczom, co zaowocowało czterema kolejnymi odsłonami ukazującymi się w regularnych, jednorocznych odstępach czasowych - Pandora Tomorrow (2004), Chaos Theory (2005), Double Agent (2006). Na kolejną porcję przygód Sama Fishera graczom przyszło poczekać do 2010, kiedy to na sklepowe półki trafiła gra Tom Clancy's Splinter Cell: Conviction.

Wbrew sugestii zawartej w tytule cyklu, fabuła gier z serii Splinter Cell nie jest adaptacją książek Toma Clancy'ego, choć twórczość amerykańskiego pisarza można uznać za jedno ze źródeł inspiracji dla scenarzystów. Akcja toczy się zazwyczaj w bardzo bliskiej przyszłości, a motywem przewodnim są działania fikcyjnej, amerykańskiej agencji bezpieczeństwa narodowego - Third Echelon wymierzone przeciw zagrożeniom dla światowego ładu. Gracz wciela się w rolę agenta Sama Fishera, specjalizującego się w tajnych operacjach polegających na penetrowaniu wrogich baz, wykradaniu cennych informacji i cichym eliminowaniu niewygodnych osób.

Seria Splinter Cell uznawana jest za kolejny krok w ewolucji skradanek. Do dobrze znanych miłośnikom gatunku elementów zabawy, jak skradanie czy odwracanie uwagi wrogów, deweloperzy z Ubisoftu dołożyli wiele innowacyjnych rozwiązań związanych m.in. z osłonami oraz możliwością wykorzystywania szpiegowskich gadżetów (np. charakterystyczne gogle z noktowizorem). Na tle konkurencji cykl wyróżnia się także atrakcyjną oprawą wizualną, co jest zasługą wydajnego silnika Unreal Engine (od wersji 2.0 wzwyż).

Popularność serii Tom Clancy's Splinter Cell nie pozostała bez echa w kulturze masowej. Marka doczekała się m.in. cyklu powieści sygnowanych pseudonimem David Michaels. W planach jest również ekranizacja z udziałem Toma Hardy'ego w roli agenta Sama Fishera.

Tom Clancy's Splinter Cell Remake
Tom Clancy's Splinter Cell Remake

Akcji jeszcze nie ogłoszona

Remake gry Splinter Cell, kultowej skradanki z 2002 roku i pierwszej odsłony przygód Sama Fishera. Wraz z nim ponownie staramy się udaremnić intrygę terrorystów, zachowując dyskrecję godną agenta Trzeciego Eszelonu.

PCPS5XSX

Tom Clancy's Splinter Cell: Blacklist
Tom Clancy's Splinter Cell: Blacklist

Akcji 20 sierpnia 2013

Wyprodukowana przez studio Ubisoft Toronto gra akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP), stanowiąca szóstą odsłonę przygód agenta Sama Fishera. Tym razem główny bohater wraz z członkami tajnej organizacji Czwarty Eszelon musi stawić czoła groźnej organizacji terrorystycznej, która planuje przeprowadzenie szeregu ataków na terytorium Stanów Zjednoczonych. Kampania główna składa się z misji ulokowanych m.in. w USA, Iraku, Indonezji i Paragwaju. Gracze mogą wykonywać zadania w trzech różnych stylach: ducha (unikanie konfrontacji), pantery (ciche zabijanie) i szturmowca (bezpośrednia walka), co pozwala dostosować rozgrywkę do własnych preferencji. Deweloperzy zadbali również o dopracowany tryb zabawy wieloosobowej pozwalający zarówno na kooperację, jak i rywalizację.

PCX360PS3WiiU

Tom Clancy's Splinter Cell Trilogy
Tom Clancy's Splinter Cell Trilogy

Akcji 16 września 2011

Odświeżona graficznie konwersja trylogii klasycznych gier skradankowych. W skład zestawu wchodzą trzy odsłony cyklu. Pierwsza z nich, Tom Clancy's Splinter Cell, toczy się w 2004 roku i wprowadza nas w mroczny świat organizacji Third Echelon. W drugiej części, Tom Clancy's Splinter Cell: Pandora Tomorrow musimy powstrzymać zapędy Indonezyjskich terrorystów. Trzecia część zatytułowana Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory, rozgrywa się w 2007 roku i rzuca nas w środek wojny informatycznej pomiędzy Koreą Północną, Chinami, Japonią i Koreą Południową.

PS3

Tom Clancy's  Splinter Cell 3DS
Tom Clancy's Splinter Cell 3DS

Akcji 17 marca 2011

Tom Clancy's Splinter Cell 3DS to pierwsza odsłona stworzonej przez koncern Ubisoft serii gier akcji adresowana na konsolę Nintendo 3DS. Tytuł stanowi konwersję Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory, wzbogaconą o kilka nowych rozwiązaniach wykorzystujących możliwości techniczne innowacyjnej platformy (np. trójwymiarowy ekran). Gracze wcielają się w agenta Sama Fishera, który próbuje powstrzymać szerzący się w różnych zakątkach globu chaos.

3DS

Tom Clancy's Splinter Cell: Conviction
Tom Clancy's Splinter Cell: Conviction

Akcji 13 kwietnia 2010

Kolejna odsłona wykreowanej przez koncern Ubisoft, skradankowej serii gier akcji z agentem Samem Fisherem. Fabuła gry koncentruje się wokół poszukiwań morderców córki głównego bohatera, który prowadząc własne dochodzenie zrywa wszelkie kontakty z agencją i swoimi dawnymi znajomymi. Kiedy Sam otrzymuje pomoc od swojej byłej współpracownicy z grupy Third Echelon, nie zdaje sobie sprawy, że jest to jedynie pretekst, aby wciągnąć go z powrotem do pracy w agencji. W porównaniu do poprzednich odsłon cyklu, Tom Clancy’s Splinter Cell: Conviction niesie ze sobą cały szereg nowych rozwiązań, wśród których na czoło wysuwa się nowy sposób prowadzenia narracji, przypominający serial TV 24 Godziny czy filmy z cyklu Tożsamość Bourne’a. Produkcja stawia też na nieco bardziej dynamiczną rozgrywkę, upraszczając zasób ruchów i możliwości bohatera, aby uczynić z niego precyzyjną maszynę do zabijania. Fabułę gry uzupełnia zestaw misji kooperacyjnych, stanowiących wstęp do właściwych przygód Sama Fishera.

PCX360

Tom Clancy's Splinter Cell: Double Agent
Tom Clancy's Splinter Cell: Double Agent

Akcji 17 października 2006

Czwarta część przebojowego cyklu trzecioosobowych skradanek skradanek firmy Ubisoft, których głównym bohaterem jest tajny agent rządowy Sam Fisher. W grze uległ on wyraźnej transformacji, przeobrażając się w gładko ogolonego złoczyńcę, odsiadującego dwudziestoletni wyrok. Wszystko to jednak efekt celowej mistyfikacji, dzięki której nasz protagonista stara się przeniknąć w szeregi groźnej siatki terrorystycznej i rozpracować ją od wewnątrz. Jak przystało na podwójnego agenta, w Tom Clancy’s Splinter Cell: Double Agent Sam Fisher wykonuje zarówno misje związane ze swym głównym celem, jak i zadania zlecane przez terrorystów. Ich akcja osadzona została w szeregu zróżnicowanych lokacji, takich jak Azja, Afryka i Stany Zjednoczone. Część misji rozgrywana jest pod wodą czy w trakcie potężnej burzy piaskowej, a nasz protagonista zyskał wachlarz nowych ruchów, broni oraz gadżetów. W grze poszerzono też listę trybów wieloosobowych, wprowadzając m.in. klasyczny Deathmatch i Capture the Flag.

PCX360PS3PS2WiiXBOXGCN

Tom Clancy's Splinter Cell Essentials
Tom Clancy's Splinter Cell Essentials

Akcji 21 marca 2006

Tom Clancy's Splinter Cell Essentials jest kolejną grą z popularnej serii, traktującej o emocjonujących przygodach specjalnego agenta, pracującego dla amerykańskiego rządu. Omawiany produkt został przygotowany przez korporację Ubisoft Entertainment wyłącznie z myślą o kieszonkowej konsoli PlayStation Portable i stanowi zarazem debiut wspomnianego cyklu na niniejszej platformie.

PSP

Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory
Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory

Akcji 25 marca 2005

Trzecia pełnoprawna odsłona przebojowej serii trzecioosobowych gier akcji z elementami skradanki, opowiadającej o przygodach agenta Sama Fishera. Akcja gry toczy się w niedalekiej przyszłości, w której dochodzi do silnej eskalacji konfliktu na linii Korea Północna – Japonia, dodatkowo podsyconej próbą interwencji Stanów Zjednoczonych. Wtedy to do akcji wkracza nasz niezawodny protagonista, którego zadaniem będzie pogodzenie interesów wszystkich stron konfliktu. W porównaniu do poprzednich części serii, Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory oferuje sporą ilość zmian, zarówno na gruncie oprawy, jak i mechaniki. Poszczególne misje mają teraz nieliniowy przebieg, a do celu dotrzeć możemy na kilka różnych sposobów, wykonując po drodze opcjonalne zadania dodatkowe. Na wyróżnienie zasługuje też wydatnie poszerzony wachlarz ruchów, ciosów i technik walki, a także nowe typy gadżetów oraz broni. Nie zabrakło również sporej gamy wariantów rozgrywki wieloosobowej, na czele z trybem kooperacji.

PCPS2XBOXGCN

Tom Clancy's Splinter Cell: Pandora Tomorrow
Tom Clancy's Splinter Cell: Pandora Tomorrow

Akcji 23 marca 2004

Kontynuacja wysoko ocenianej, trzecioosobowej gry akcji studia Ubisoft Montreal, w której wcielaliśmy się w rolę Sama Fishera – tajnego agenta rządowego i członka specjalnej grupy operacyjnej zwanej Trzecim Echelonem. Akcja Tom Clancy’s Splinter Cell: Pandora Tomorrow przenosi nas z terenów silnie zurbanizowanych w tropikalny rejon Indonezji, gdzie czeka nas masa nowych zadań, takich jak sabotaż bazy okrętów podwodnych czy infiltracja lokalnej wioski, w której ukrywane są tajne dokumenty. Podobnie jak w pierwowzorze, kluczem do sukcesu jest tu umiejętność cichego działania za plecami wrogów, gdyż ujawnienie się Fishera ściąga na jego głowę znaczne siły wroga, z którymi konfrontacja nie należy do najprostszych. Pod względem mechaniki, gra wprowadza kilka nowych ruchów i możliwości bohatera, dzięki którym może on łatwiej pozostać niezauważony. Całkowitą nowość stanowi zaś tryb rozgrywki wieloosobowej, starający się możliwie wiernie odtworzyć aspekty współpracy tajnych agentów rządowych.

PCPS2XBOXGBA

Tom Clancy's Splinter Cell
Tom Clancy's Splinter Cell

Akcji 28 listopada 2002

Przygotowana przez ekipę Ubisoft Montreal trzecioosobowa gra akcji w konwencji skradanki, inspirowana twórczością słynnego pisarza Toma Clancy’ego oraz książkami z serii NetForce. Bohaterem gry jest agent rządowy nazwiskiem Sam Fisher, będący członkiem jednej z tajnych grup operacyjnych, wchodzących w skład NSA (National Security Agency). Zadaniem naszego protagonisty jest wykonywanie zleconych przez agencję zadań, polegających najczęściej na likwidacji wyjątkowo niebezpiecznych wrogów, niszczeniu dokumentów czy infiltracji tajnych instalacji. W odróżnieniu od takich serii, jak Rainbow Six czy Ghost Recon, gdzie główny nacisk położono na dowodzenie oddziałem i rozgrywkę zespołową, Tom Clancy’s Splinter Cell skupia się na kierowaniu jedną postacią, przesuwając środek ciężkości w stronę elementów typowo skradankowych. W grze nie brakuje jednak okazji do otwartej konfrontacji z wrogami, podczas której wykorzystujemy szeroki wachlarz 13 zróżnicowanych broni i innych, przydatnych gadżetów.

PCPS2XBOXGBAGCN