Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Forza Horizon - seria gier

Seria gier wyścigowych z otwartym światem, która narodziła się w 2012 roku jako spin-off cyklu Forza Motorsport. Początkowo pozostawała niejako w cieniu starszej siostry, ale po kilku latach wysunęła się na czoło i została jednym z najważniejszych tytułów ekskluzywnych w katalogu firmy Microsoft. Dość powiedzieć, że Forza Horizon 5 pobiła rekord liczby graczy bawiących się jednocześnie w dniu premiery w grach tego wydawcy (ponad 4,5 miliona osób). W parze ze znakomitą sprzedażą idą bardzo wysokie oceny uzyskiwane w recenzjach przez kolejne części serii. Pieczę nad marką od początku jej istnienia trzyma brytyjskie studio Playground Games, we współpracy z zespołem Turn 10 Studios (autorami Forzy Motorsport).

O sukcesie cyklu decyduje przede wszystkim kombinacja pięknych map, nadrabiających relatywnie nieduży rozmiar (w porównaniu np. z konkurencyjną serią The Crew) gęstym wypchaniem przeróżnymi atrakcjami, oraz dopracowanego modelu jazdy, który stanowi bardzo udane wypośrodkowanie między symulacją a grą zręcznościową (można go dostosować do własnych preferencji). W każdej odsłonie odwiedzamy inny zakątek globu, w którym jest organizowany Festiwal Horizon – święto samochodów i muzyki, na którym wyścigi (i szereg innych aktywności) są wpisane w szeroko zakrojoną motoryzacyjną imprezę.

Kolejne gry powiększają paletę dostępnych atrakcji. O ile pierwsza Forza Horizon oferowała głównie wyścigi na asfalcie i szutrze (w tym specjalne zawody pokazowe, w których gracz za kierownicą samochodu mierzył się np. z samolotem czy pociągiem), szybko dołączyły do nich m.in. rajdy przełajowe po bezdrożach, fabularyzowane misje (np. ekspedycje w dzicz, kursy taksówkarskie) czy tory przeszkód konstruowane przez samych graczy. Podobnie rozszerza się wachlarz dostępnych funkcji wieloosobowych, które coraz bardziej upodabniają Forzę Horizon do gry MMO. Otwarte światy „zaludniają” dziesiątki użytkowników, którzy mogą łączyć się w kluby czy tzw. konwoje i brać udział we wszelkich zawodach w kooperacji. Forza Horizon 4 wprowadziła nawet lokalny odpowiednik trybu battle royale (Eliminator).

Rośnie również liczba – idąca w setki – i różnorodność dostępnych pojazdów. Oprócz wszelkiej maści samochodów sportowych (starszych i nowszych) otrzymujemy do dyspozycji coraz większą rozmaitość rajdówek, terenówek czy ciężarówek. Nie brakuje też klasycznych bolidów wyścigowych (w tym przedwojennych) czy kultowych modeli, które nie nasuwają skojarzeń z wyczynową jazdą (np. Citroen 2CV). Każdą maszynę da się poddać modyfikacjom – zarówno mechanicznym, jak i wizualnym (w odniesieniu tak do lakierowania karoserii w fantazyjne wzory, jak i wymiany zderzaków czy spoilerów). Gracze mogą wymieniać się malunkami czy konfiguracjami tuningu, a także sprzedawać samochody sobie nawzajem przez dom aukcyjny.

Pierwsza Forza Horizon, wydana w 2012 roku, trafiła na konsolę Xbox 360 i została osadzona w amerykańskim stanie Kolorado. Kontynuacja, przeniesiona na pogranicze Francji i Włoch na wybrzeżu Morza Śródziemnego, trafiła do sprzedaży dwa lata później, już na X360 i Xboxa One (przy czym ta pierwsza wersja, opracowana przez studio Sumo Digital, była drastycznie okrojona). „Trójka” z 2016 roku zabrała graczy do Australii i postawiła ich w roli organizatorów Festiwalu Horizon; to pierwsza odsłona, która została wydana również na PC. Wypuszczona dwa lata później Forza Horizon 4 została osadzona w Wielkiej Brytanii, która zmieniała się co tydzień zgodnie z rytmem cyklu pór roku. Na „piątkę” fanom przyszło czekać rok dłużej niż na poprzednie odsłony – do 2021 r. – ale dzięki temu zawarta w niej mapa Meksyku stała się wyraźnie większa niż dotychczasowe (a FH4 była rozwijana aktualizacjami z bezpłatną zawartością ponadprzeciętnie długo). Ta odsłona trafiła oprócz PC i XOne trafiła także na Xboksy Series X i S.

Forza Horizon 5
Forza Horizon 5

Wyścigi 9 listopada 2021

Forza Horizon 5 to piąta część bestsellerowej serii gier wyścigowych z otwartym światem. Tym razem studio Playground Games zabiera nas w podróż do Meksyku i oddaje nam do dyspozycji największy świat w historii cyklu.

PCXSXXONE

Forza Horizon 4
Forza Horizon 4

Wyścigi 2 października 2018

Czwarta odsłona bestsellerowego cyklu gier wyścigowych z otwartym światem, tworzonych przez studio Playground Games. Forza Horizon 4 zabiera nas w podróż do Wielkiej Brytanii, gdzie walczymy o zwycięstwo za kierownicami ponad 450 samochodów.

PCXSXXONE

Forza Horizon 3
Forza Horizon 3

Wyścigi 27 września 2016

Trzecia część cyklu sandboksowych gier wyścigowych studia Playground Games, zapoczątkowanej w 2012 roku jako poboczna odsłona popularnej, konsolowej serii Forza Motorsport. W grze Forza Horizon 3 bierzemy udział w kolejnej edycji tytułowego festiwalu samochodowego, w którym tym razem występujemy nie tylko w roli zawodnika, ale także współorganizatora. Akcja gry osadzona została na kontynencie australijskim, a stworzona na potrzeby gry mapa przewyższa swym rozmiarem dwukrotnie mapę z drugiej części cyklu. Oprócz zupełnie nowych i niezwykle zróżnicowanych krajobrazów oraz całej masy wyzwań różnego typu, głównym atutem gry jest tradycyjnie potężny wachlarz ok. 350 licencjonowanych i odtworzonych w najdrobniejszych szczegółach samochodów. Wśród nich znalazły się zaś zarówno najnowsze modele ekskluzywne w typie Lamborghini Centenario, jak i spora gama pojazdów terenowych oraz łazików typu buggy. Największą nowością gry jest możliwość przejścia kampanii w 4-osobowym trybie kooperacji.

PCXONE

Forza Horizon 2
Forza Horizon 2

Wyścigi 30 września 2014

Kontynuacja bestsellerowej gry samochodowej, stanowiącej spin-off flagowej serii ścigałek kolejnych generacji konsoli Xbox. Za jej powstanie odpowiadają wspólnie: twórcy prekursorki – studio Playground Games (wersja Xbox One) – oraz Sumo Digital (wersja Xbox 360). W nowej odsłonie gry przenosimy się do Południowej Europy, gdzie ma miejsce kolejny festiwal Horizon, wypełniony dobrą muzyką i masą zróżnicowanych wyzwań wyścigowych. Podobnie jak w poprzedniczce areną zmagań jest wielki otwarty świat, gdzie czekają na nas setki licencjonowanych samochodów. Wzorem pierwszej odsłony gra prezentuje nieco uproszczony względem Forza Motorsport model jazdy, stawiając przede wszystkim na widowiskowość zmagań. W grze po raz pierwszy zaimplementowano system dynamicznie zmieniającej się pogody, co dodało wyścigom nieco realizmu. Autorzy przenieśli także znany z Forza Motorsport 5 system Drivatarów, dzięki któremu wirtualni kierowcy zdobywają doświadczenie nawet nie uczestnicząc w rozgrywce.

XONEX360

Forza Horizon
Forza Horizon

Wyścigi 23 października 2012

Spin-offowa odsłona popularnego cyklu symulacji samochodowych Forza Motorsport. Jej produkcji podjęło się studio Playground Games przy wsparciu ze strony ekipy deweloperskiej Turn 10 Studios i firmy Microsoft Game Studios. Akcja gry osadzona została na drogach stanu Kolorado w trakcie tytułowego festiwalu muzycznego. W przeciwieństwie do głównej gałęzi serii, spin-off pozwala graczom na znacznie większą swobodę w eksplorowaniu świata i podejmowaniu kolejnych wyzwań. W trakcie rozgrywki liczy się nie tylko dotarcie do mety przed rywalami, ale również widowiskowa jazda. Do dyspozycji graczy oddano około 300 starannie odwzorowanych modeli pojazdów różnych klas (od sportowych bolidów po terenówki i pick-upy), które dodatkowo można poddawać tuningowi.

X360