Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Forza Horizon - seria gier

Seria zręcznościowych gier wyścigowych zapoczątkowana przez wydany w 2012 roku spin-off cyklu Forza Motorsport. Od tamtej pory marka zaznaczyła swoją obecność na konsolach Xbox 360 oraz Xbox One, a także na komputerach osobistych. Pieczę nad nią od samego początku jej istnienia sprawuje brytyjskie studio Playground Games, we współpracy z zespołem Turn 10 Studios.

W grach spod szyldu Forza Horizon otrzymujemy do dyspozycji rozległe otwarte światy i bierzemy udział w kolejnych edycjach tak zwanego Festiwalu Horizon, które odbywają się na różnych szerokościach geograficznych. Mowa o prawdziwym święcie motoryzacji, gdzie kierowcy walczą między sobą o jak najwyższe miejsce na podium oraz biorą udział w widowiskowych zawodach pokazowych (rywalizując na przykład z samolotami czy poduszkowcami). Dopełnieniem tego wszystkiego są specjalne zadania tematyczne pozwalające graczom wcielić się między innymi w taksówkarza czy choćby słynnego Stiga z kultowego programu Top Gear emitowanego na kanale BBC. Odnosząc kolejne zwycięstwa, nie tylko zwiększamy liczbę zer na naszym koncie, lecz także zdobywamy coraz większą popularność wśród fanów, co z kolei zapewnia nam dostęp do następnych mistrzostw.

Gotówkę zarobioną w trakcie rozgrywki wydajemy przede wszystkim na zakup coraz lepszych pojazdów. W każdej odsłonie cyklu Forza Horizon deweloperzy oddają nam do dyspozycji kilkaset aut reprezentujących różne klasy – od egzotycznych supersamochodów, przez auta sportowe, terenowe i ciężarowe, skończywszy na klasyce motoryzacji. Każde z nich możemy przy tym poddawać rozmaitym modyfikacjom wizualnym; na chętnych czekają również rozbudowane opcje związane z tuningiem mechanicznym. Choć model jazdy jest zręcznościowy, różnice pomiędzy poszczególnymi samochodami są wyraźnie wyczuwalne.

Oprócz obszernej kariery, w każdej grze spod szyldu Forza Horizon znajdziemy tryb multiplayer, którego funkcjonalność jest rozbudowywana przez twórców z odsłony na odsłonę. Gracze mogą nie tylko bezpośrednio ze sobą rywalizować, lecz także łączyć się w kluby i wspólnie brać udział w zawodach, a od trzeciej części serii – wspólnie ukończyć całą kampanię w ramach trybu współpracy. Jego dopełnieniem jest wprowadzony w drugiej odsłonie cyklu system Drivatarów, czyli kontrolowanych przez sztuczną inteligencję wirtualnych „klonów” prawdziwych graczy z całego świata.

Wszystkie części serii Forza Horizon mogą pochwalić się oprawą graficzną wysokiej jakości. Poza tym ważną rolę odgrywa w nich warstwa dźwiękowa – w trakcie zabawy możemy słuchać jednej z kilku stacji radiowych grających zróżnicowaną muzykę (od elektronicznej, przez rocka, skończywszy na muzyce klasycznej).

Pierwsza Forza Horizon zadebiutowała w 2012 roku. Produkcja, która zabrała nas w podróż do amerykańskiego stanu Kolorado, trafiła na Xboksa 360 i odniosła spektakularny sukces artystyczny oraz komercyjny. Kontynuacja trafiła do sprzedaży dwa lata później. Choć Forza Horizon 2, której akcję osadzono na malowniczym południu Europy, powstała z myślą o konsoli Xbox One, na Xboksie 360 pojawiła się jej nieco okrojona wersja, przygotowana przez zespół Sumo Digital. Po bardzo ciepłym przyjęciu tego tytułu ze strony graczy i recenzentów autorzy mogli bez większych problemów zabrać się za przygotowanie trzeciej odsłony swojego cyklu. Forza Horizon 3 zadebiutowała w 2016 roku na Xboksie One oraz komputerach osobistych i wprowadziła kilka nowości. Tym razem gracze trafili do słonecznej Australii i mogli wcielić się w organizatorów Festiwalu Horizon, a co za tym idzie – samodzielnie ustalać zasady poszczególnych zawodów. Ponadto autorzy wprowadzili rozbudowany tryb współpracy. Rok 2018 przyniósł natomiast premierę gry Forza Horizon 4, która również trafiła na PC oraz Xboksa One. Tym razem areną zmagań była Wielka Brytania, a największą nowością były pory roku zmieniające się co tydzień.

Forza Horizon 5
Forza Horizon 5

Wyścigi 9 listopada 2021

Forza Horizon 5 to piąta część bestsellerowej serii gier wyścigowych z otwartym światem. Tym razem studio Playground Games zabiera nas w podróż do Meksyku i oddaje nam do dyspozycji największy świat w historii cyklu.

PCXSXXONE

Forza Horizon 4
Forza Horizon 4

Wyścigi 2 października 2018

Czwarta odsłona bestsellerowego cyklu gier wyścigowych z otwartym światem, tworzonych przez studio Playground Games. Forza Horizon 4 zabiera nas w podróż do Wielkiej Brytanii, gdzie walczymy o zwycięstwo za kierownicami ponad 450 samochodów.

PCXSXXONE

Forza Horizon 3
Forza Horizon 3

Wyścigi 27 września 2016

Trzecia część cyklu sandboksowych gier wyścigowych studia Playground Games, zapoczątkowanej w 2012 roku jako poboczna odsłona popularnej, konsolowej serii Forza Motorsport. W grze Forza Horizon 3 bierzemy udział w kolejnej edycji tytułowego festiwalu samochodowego, w którym tym razem występujemy nie tylko w roli zawodnika, ale także współorganizatora. Akcja gry osadzona została na kontynencie australijskim, a stworzona na potrzeby gry mapa przewyższa swym rozmiarem dwukrotnie mapę z drugiej części cyklu. Oprócz zupełnie nowych i niezwykle zróżnicowanych krajobrazów oraz całej masy wyzwań różnego typu, głównym atutem gry jest tradycyjnie potężny wachlarz ok. 350 licencjonowanych i odtworzonych w najdrobniejszych szczegółach samochodów. Wśród nich znalazły się zaś zarówno najnowsze modele ekskluzywne w typie Lamborghini Centenario, jak i spora gama pojazdów terenowych oraz łazików typu buggy. Największą nowością gry jest możliwość przejścia kampanii w 4-osobowym trybie kooperacji.

PCXONE

Forza Horizon 2
Forza Horizon 2

Wyścigi 30 września 2014

Kontynuacja bestsellerowej gry samochodowej, stanowiącej spin-off flagowej serii ścigałek kolejnych generacji konsoli Xbox. Za jej powstanie odpowiadają wspólnie: twórcy prekursorki – studio Playground Games (wersja Xbox One) – oraz Sumo Digital (wersja Xbox 360). W nowej odsłonie gry przenosimy się do Południowej Europy, gdzie ma miejsce kolejny festiwal Horizon, wypełniony dobrą muzyką i masą zróżnicowanych wyzwań wyścigowych. Podobnie jak w poprzedniczce areną zmagań jest wielki otwarty świat, gdzie czekają na nas setki licencjonowanych samochodów. Wzorem pierwszej odsłony gra prezentuje nieco uproszczony względem Forza Motorsport model jazdy, stawiając przede wszystkim na widowiskowość zmagań. W grze po raz pierwszy zaimplementowano system dynamicznie zmieniającej się pogody, co dodało wyścigom nieco realizmu. Autorzy przenieśli także znany z Forza Motorsport 5 system Drivatarów, dzięki któremu wirtualni kierowcy zdobywają doświadczenie nawet nie uczestnicząc w rozgrywce.

XONEX360

Forza Horizon
Forza Horizon

Wyścigi 23 października 2012

Spin-offowa odsłona popularnego cyklu symulacji samochodowych Forza Motorsport. Jej produkcji podjęło się studio Playground Games przy wsparciu ze strony ekipy deweloperskiej Turn 10 Studios i firmy Microsoft Game Studios. Akcja gry osadzona została na drogach stanu Kolorado w trakcie tytułowego festiwalu muzycznego. W przeciwieństwie do głównej gałęzi serii, spin-off pozwala graczom na znacznie większą swobodę w eksplorowaniu świata i podejmowaniu kolejnych wyzwań. W trakcie rozgrywki liczy się nie tylko dotarcie do mety przed rywalami, ale również widowiskowa jazda. Do dyspozycji graczy oddano około 300 starannie odwzorowanych modeli pojazdów różnych klas (od sportowych bolidów po terenówki i pick-upy), które dodatkowo można poddawać tuningowi.

X360