Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiXSXPCXONE
Okładka Forza Horizon 4 (XSX)

Forza Horizon 4

Czwarta odsłona bestsellerowego cyklu gier wyścigowych z otwartym światem, tworzonych przez studio Playground Games. Forza Horizon 4 zabiera nas w podróż do Wielkiej Brytanii, gdzie walczymy o zwycięstwo za kierownicami ponad 450 samochodów.

Wyścigi | samochodowe | sandbox | off-road | funkcje cross-platform | kooperacja | MMO | rajdy | tytuły ekskluzywne Xbox | Xbox Play Anywhere | Xbox Game Pass

Okładka Forza Horizon 4 (XSX)

data premiery gry:

2paź2018

PC XONE

10lis2020

XSX
Rekomendacja GRYOnline.pl

Forza Horizon 4 jest czwartą częścią popularnej serii gier wyścigowych. Produkcja trafiła na PC, XONE i Xbox Series X/S dzięki usłudze Smart Delivery, a została opracowana przez sprawujące pieczę nad rozwojem cyklu studio Playground Games.

Gameplay

Podobnie jak poprzednie części serii, Forza Horizon 4 oddaje do naszej dyspozycji rozległy otwarty świat; po amerykańskim stanie Kolorado z pierwszej odsłony cyklu, wybrzeżu Morza Śródziemnego z jej kontynuacji oraz upalnej Australii, którą odwiedziliśmy w Forzy Horizon 3na miejsce następnej edycji wyścigowego Festiwalu Horizon wybrano Wielką Brytanię. My natomiast wcielamy się w kierowcę wyścigowego, którego celem jest zostanie gwiazdą owych zawodów.

Produkcja oferuje najobszerniejszy garaż spośród wszystkich dotychczasowych odsłon cyklu. Mowa o ponad 450 autach od ponad 100 producentów, które kolekcjonujemy, modyfikujemy i ulepszamy w toku zmagań, zmieniając ich wygląd, podrasowując osiągi oraz dostosowując je do poszczególnych dyscyplin i warunków panujących na torze. Wśród nich znalazło się miejsce zarówno na egzotyczne superauta (ze zdobiącym okładkę McLarenem Senną na czele), jak i na pojazdy terenowe oraz kultowe klasyki motoryzacji. Tytuł pozwala również na zmianę wyglądu wirtualnego kierowcy, którego możemy zaopatrywać w nowe ubrania i akcesoria, a także na zakup nieruchomości odblokowujących specjalne perkiOprócz klasycznych wyścigów pojawiają się tutaj inne konkurencje, jak choćby próby czasowe czy widowiskowe eventy, podczas których walczymy o zwycięstwo na przykład z motocyklami czy nawet samolotami.

Ponadto gra wprowadza szereg zmian do mechaniki rozgrywki, z których największą są zmieniające się co tydzień pory roku. Mają one wpływ nie tylko na pogodę oraz długość dnia i nocy, lecz także na przebieg trasy oraz panujące na niej warunki; przykładowo, jesienią drogi są zazwyczaj mokre, co ma negatywny wpływ na przyczepność opon, z kolei zimą zamarzają jeziora, przez które mogą przebiegać przydatne skróty.

Multiplayer

W Forzę Horizon 4 można grać zarówno w pojedynkę, jak i w towarzystwie znajmych, w ramach internetowego trybu multiplayer Horizon Life. Nowością w grze jest opcja stałej obecności na serwerze innych graczy. Prawie każdą aktywność można wykonać w trybie drużynowej współpracy lub konkurując wyłącznie z graczami, a nie sztuczną inteligencją.

4K

Forza Horizon 4 korzysta z technologii, która napędzała wcześniejsze gry z serii. Na Xboksie One X oraz odpowiednio mocnych komputerach tytuł działa w rozdzielczości 4K i w technologii HDR, konsola jest też w stanie wyświetlać animację w 60 klatkach na sekundę (ale tylko w trybie rozdzielczości 1080p). Z kolei na XSX tytuł oferuje rozdzielczość 4K w natywnym 60 frames fps, znacznie skrócone czasy ładowania oraz szereg poprawek graficznych.

Steam

W 2021 r. Forza Horizon 4, jako pierwsza gra z serii, trafiła na platformę Steam. Wersja ta oferuje możliwość prowadzenia rozgrywek cross-platformowych oraz przechowywanie zapisów gry w chmurze.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-72  

Ocena czytelników: 6,7 / 10 na podstawie 1929 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,2 / 10 na podstawie 702 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 249,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Forza Horizon 4

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Forza Horizon 4

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-750 2.67 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 650 Ti / Radeon R7 250X lub lepsza
 • 80 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7-3820 3.6 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon R9 290X lub lepsza
 • 100 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
Recenzja gry Forza Horizon 4 – tak się wygrywa bitwę o Anglię
Recenzja gry Forza Horizon 4 – tak się wygrywa bitwę o Anglię

Recenzja 25 września 2018, 09:01

Nie odczułem za bardzo, by reklamowana zmiana pór roku miała jakiś wielki wpływ na rozgrywkę, w związku z zamarzniętym jeziorem czy stogami siana jesienią na polach jako dodatkowymi przeszkodami. Jeździmy tak samo uważnie, ale tego typu szczegóły na pewno poprawiają immersję oraz ogólny klimat gry, np. kiedy widać zmiany w otoczeniu, w swoim ulubionym samochodzie odruchowo instalujemy zimowe opony. Przemierzając mapę, doceniamy również ogromną swobodę poruszania się. Praktycznie każdy element otoczenia z wyjątkiem grubych drzew i domów ulega destrukcji, pozwalając na niezwykle płynną jazdę w każdym kierunku. Ze wszystkich rodzajów wyścigów najbardziej spodobały mi się właśnie te przełajowe, w trakcie których w autach terenowych jeździmy na skróty przez pola, zagajniki i rzeki, taranując, co się da.

PC
XONE
XSX