Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Assemble Entertainment

Firma wydawca

WWW: http://www.assemble-entertainment.com/

Facebook: https://www.facebook.com/AssembleTeam/

Adres: Georg-August-Zinn-Str. 2, Wiesbaden, Hessen 65183, Niemcy

Niemiecki wydawca gier wideo z siedzibą w Wiesbaden. Firma istnieje od 2016 roku, a produkcje, które trafiły do sprzedaży jej nakładem, można znaleźć na komputerach osobistych, konsolach i urządzeniach mobilnych. Mowa między innymi o takich pozycjach, jak Pizza Connection 3, S.W.I.N.E. HD Remaster, Endzone: A World Apart oraz Leisure Suit Larry: Wet Dreams Dry Twice. Od października 2017 roku pod skrzydłami Assemble Entertainment znajduje się zespół Gentlymad Studios.

Historia

Assemble Entertainment rozpoczęło działalność w 2016 roku. Firma z siedzibą w mieście Wiesbaden została założona przez Stefana Marcinka. Choć wydawca zaczynał dosyć skromnie, bo od wypuszczania niewielkich gier niezależnych pokroju Twickles, Epic Car Factory czy Nova Nukers!, sytuacja zacząć się zmieniać już w marcu 2018 roku. Wówczas to zadebiutowała bowiem gra Pizza Connection 3, czyli trzecia odsłona kultowego w niektórych kręgach cyklu strategii ekonomicznych. Tytuł opracowany przez ekipę Gentlymad doczekał się dosyć chłodnego przyjęcia; na platformie Steam otrzymał jedynie „mieszane” recenzje, z kolei w serwisie Metacritic jego średnia ocen od branżowych mediów wynosiła 55%. Nieco wcześniej, bo w październiku 2017 roku, współpraca przy tym projekcie zaowocowała przejęciem Gentlymad przez Assemble Entertainment i zmianą jego nazwy na Gentlymad Studios.

W grudniu 2017 roku Assemble Entertainment wypuściło na platformie Steam całą kolekcję gier z serii Leisure Suit Larry. W listopadzie 2018 roku do sprzedaży trafiła natomiast zupełnie nowa odsłona tego cyklu, czyli Leisure Suit Larry: Wet Dreams Don't Dry, opracowana przez ekipę Crazy Bunch. Tytuł doczekał się na tyle ciepłego przyjęcia, że w październiku 2020 roku otrzymał kontynuację – Leisure Suit Larry: Wet Dreams Dry Twice.

W międzyczasie, bo w maju 2019 roku, zadebiutowała zremasterowana wersja kultowego w niektórych kręgach RTS-a pod tytułem S.W.I.N.E., przygotowana przez ekipę Kite Games. Później Assemble Entertainment wydało humorystyczną grę paragrafową pod tytułem The Innsmouth Case, opartą na twórczości H.P. Lovecrafta i opracowaną przez ekipę Robot Pumpkin Games.

W marcu 2021 roku nakładem Assemble Entertainment do sprzedaży trafiła natomiast postapokaliptyczna strategia pod tytułem Endzone: A World Apart. Gra została przygotowana przez Gentlymad Studios (autorów Pizza Connection 3) i w przeciwieństwie do poprzedniego dzieła tego zespołu, była sukcesem zarówno artystycznym, jak i komercyjnym.

GermanDevDays

Od 2016 roku Assemble Entertainment organizuje coroczną, niemieckojęzyczną konferencję GermanDevDays, poświęconą grom wideo i programowaniu.