Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 marca 2024, 09:33

autor: Adrian Werner

Nowości na Steam. Rywal Cywilizacji od Paradoxu i piękny city builder w klimatach fantasy

W tym tygodniu na Steamie zadebiutują takie gry, jak Millennia, Bulwark: Falconeer Chronicles, Sentry, Between Horizons, Outpost: Infinity Siege, South Park: Snow Day!, Geneforge 2: Infestation, Necrosmith 2, Open Roads, Under The Yoke, Felvidek czy polski Maniac.

Źródło fot. Paradox
i

Witamy w kolejnym odcinku cyklu omawiającego najważniejsze nadchodzące premiery na Steamie. Po zakończonej wiosennej wyprzedaży deweloperzy i wydawcy rzucili się wypuszczać swoje produkcje na rynek. W najbliższych dniach wiele powodów do zadowolenia będą mieli zwłaszcza fani strategii, przygodówek oraz gier z ręcznie malowan grafiką.

Premiera tygodnia to Millennia (26 marca 2024 r.)

Na jedną z najważniejszych premier tygodnia zapowiada się Millennia. To rozbudowana historyczna strategia 4X, pomyślana jako odpowiedź firmy Paradox na serię Sid Meier’s Civilization. Produkcja pozwoli nam poprawadzić jeden lud przez 10 tysięcy lat.

Nietypowym elementem gry jest mechanika cofnięcia tury, pozwalająca naprawić błąd i tym samym powodująca, że nie jest konieczne tworzenie co chwila nowych save’ów.

 1. Millennia na Steamie

Wersja językowa gry: polska (napisy)

Najważniejsze premiery na Steam: 25-31 marca 2024 r.

25 marca

Acolyte of the Altar

Acolyte of the Altar to karciankowy roguelike dla pojedynczego gracza. Zajmiemy się w nim walką z gigantycznymi bestiami za pomocą skomponowanej własnoręcznie talii.

 1. Acolyte of the Altar na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Gra ma demo na Steamie

Between Horizons

Na jedną z najciekawszych premier tygodnia zapowiada się Between Horizons, czyli nowa przygodówka studia DigiTales znanego z ciepło przyjętej gry Lacuna (92% pozytywnych recenzji na Steamie).

Gra pozwoli wcielić się w oficera służb bezpieczeństwa na pokładzie statku kosmicznego w połowie trwającej stulecia wyprawy do obcego świata. Rozgrywka postawi na aspekty detektywistyczne i zaoferuje dużą swobodę akcji oraz nieliniowość fabuły. Sami będziemy zbierali dowody i wskazywali winnych w każdym śledztwie, a gra pozwoli dokonywać błędnych wyborów, wymuszając zmierzenie się z ich konsekwencjami.

 1. Between Horizons na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Gra ma demo na Steamie

Palia

W tym tygodniu dobiegnie końca wczesny dostęp gry Palia i równocześnie gra wreszcie zadebiutuje na Steamie (wcześniej dostępna była w Epic Games Store).

To relaksujący symulator życia nastawiony na rozgrywki wieloosobowe. Jego wczesna wersja została przyjęta ciepło – w Epic Games Store ma średnią ocen na poziomie 4.5/5 gwiazdek.

 1. Palia na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Sentry (wczesny dostęp)

Dzisiaj we wczesnym dostępie zadebiutuje Sentry. To obiecujący FPS, w którym naszym zadaniem będzie obrona statku kosmicznego przed przypuszczającymi na niego abordaż siłami obcych. Na tle innych gier z tego gatunku tytuł wyróżniać ma nieliniowość kampanii. Jeśli nasza postać zginie, to zastąpi ją kolejna, a porażka przy obronie danej sekcji statku nie spowoduje konieczności rozpoczęcia zabawy od nowa, ale wpłynie na dalszy przebieg kampanii.

 1. Sentry na Steamie

Wersja językowa gry: polska (napisy)

Seven Skies to Paradise

Seven Skies to Paradise to śliczna zręcznościówka z ręcznie malowaną grafiką, w której za pomocą statku powietrznego będziemy eksplorowali niebo nad ruinami ludzkiej cywilizacji. Ciekawym elementem ma być wpływ wiatru na lot. Jego kierunek wpłynie na prędkość sterowca – maszyna zwolni, jeśli spróbujemy lecieć pod wiatr.

 1. Seven Skies to Paradise na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Suzerain: Kingdom of Rizia

Miłośnicy ciepło przyjętej strategii Suzerain (93% pozytywnych recenzji na Steam) odliczają dni do premiery dodatku Kingdom of Rizia. Rozszerzenie wprowadzi możliwość pokierowania nowym państwem, które, w przeciwieństwie do znanego z podstawki demokratycznego kraju, będzie monarchią.

 1. Suzerain: Kingdom of Rizia na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Velsignelser

Z kolei Velsignelser to turowa strategia z elementami planszówki. Zajmiemy się w niej rozbudową mapy poprzez stawianie płytek, na których będziemy organizowali uprawy rolne, a następie za ich pomocą handlowali oraz prowadzili wojny przeciwko Babilonowi.

 1. Velsignelser na Steamie

Wersja językowa gry: polska (napisy)

Gra ma demo na Steamie

Źródło fot. Cartographic Interactive. - Nowości na Steam. Rywal Cywilizacji od Paradoxu i piękny city builder w klimatach fantasy - wiadomość - 2024-03-25
Źródło fot. Cartographic Interactive.

26 marca

Bulwark: Falconeer Chronicles

We wtorek ukaże się Bulwark: Falconeer Chronicles. To strategia typu city builder osadzona w świecie fantasy o otwartej strukturze. Dostępne na Steamie demo robi doskonałe wrażenie, więc sporo sobie obiecujemy po tej produkcji.

 1. Bulwark: Falconeer Chronicles na Steamie

Wersja językowa gry: polska (napisy)

Gra ma demo na Steamie

Ender Magnolia: Bloom in the Mist (wczesny dostęp)

Ender Magnolia: Bloom in the Mist to śliczna dwuwymiarowa platformówka typu metroidvania. Gra stanowi kontynuację ciepło przyjętego Ender Lilies Quietus of the Knights, które ma 94% pozytywnych recenzji na Steamie.

 1. Ender Magnolia: Bloom in the Mist na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Engineered To Purpose

Engineered To Purpose to strategia typo tower defense, którą od innych gier z tego gatunku mają odróżnić dwa elementy. Po pierwsze, sami będziemy projektowali wieżyczki obronne, korzystając z rozbudowanego systemu pozwalającego również na ich testowanie przed walką. Po drugie, produkcja ma zaoferować rozbudowaną fabułę, podejmującą takie tematy jak posthumanizm.

 1. Engineered To Purpose na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Źródło fot. Confidence Roll Games. - Nowości na Steam. Rywal Cywilizacji od Paradoxu i piękny city builder w klimatach fantasy - wiadomość - 2024-03-25
Źródło fot. Confidence Roll Games.

Outpost: Infinity Siege

Outpost: Infinity Siege połączy mechanizmy pierwszoosobowej strzelanki ze strategią tower defense. W trakcie zabawy będziemy eksplorowali obcą planetę w poszukiwaniu surowców, które potem wykorzystamy do budowy ufortyfikowanej bazy. Jej obrona będzie realizowana zarówno przez automatyczne struktury defensywne, jak i przez nas samych w typowo FPS-owym stylu.

 1. Outpost: Infinity Siege na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

South Park: Snow Day!

W tym tygodniu czeka nas również premiera South Park: Snow Day!, czyli kooperacyjnej gry akcji opartej na licencji popularnego komediowego serialu animowanego.

 1. South Park: Snow Day! na Steamie

Wersja językowa gry: polska (napisy)

The Settlers: New Allies

Jutro na Steamie ukaże się The Settlers: New Allies, czyli najnowsza odsłona strategicznego cyklu studia Blue Byte. To raczej propozycja tylko dla najbardziej oddanych fanów serii – gra zadebiutowała w zeszłym roku w sklepie Ubisoftu oraz serwisie Epic Games Store, zbierajc słabe recenzje (według Metacritic ma średnią ocen na poziomie 54%).

 1. The Settlers: New Allies na Steamie
 2. Recenzja Settlers: New Allies – ta gra nie chce, żebyś w nią grał

Wersja językowa gry: polska (napisy)

27 marca

The Colonists: New Lands

Popularna strategia The Colonists z 2018 roku otrzyma w tym tygodniu DLC New Lands. Rozszerzenie zaoferuje sześć nowych map oraz dodatkowe budowle do skonstruowania.

 1. The Colonists: New Lands na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Geneforge 2: Infestation

Miłośnicy oldskulowych RPG-ów z niecierpliwością wypatrują premiery Geneforge 2: Infestation, czyli odświeżonej wersji gry z 2003 roku.

Za tytuł odpowiada studio Spiderweb Software, tworzące tego typu produkcje od 30 lat. W przypadku gier tej firmy doskonale wiadomo, czego możemy się spodziewać – bardzo prostej grafiki, wyśmienitej fabuły oraz rozgrywki oferującej rozbudowany turowy system walki oraz dużą swobodę przy wypełnianiu zadań.

 1. Geneforge 2 – Infestation na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Źródło fot. Spiderweb Software. - Nowości na Steam. Rywal Cywilizacji od Paradoxu i piękny city builder w klimatach fantasy - wiadomość - 2024-03-25
Źródło fot. Spiderweb Software.

Mars 2120

W tym tygodniu ukaże się wersja 1.0 Mars 2120, czyli platformówki 2.5D typu metroidvania. Wczesna wersja ma 100% pozytywnych recenzji na Steamie, ale jest ich raptem dziesięć, więc trudno ocenić, jak wiarygodny jest to wynik.

 1. Mars 2120 na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Źródło fot. QUByte Interactive - Nowości na Steam. Rywal Cywilizacji od Paradoxu i piękny city builder w klimatach fantasy - wiadomość - 2024-03-25
Źródło fot. QUByte Interactive

Necrosmith 2

Necrosmith 2 to strategia łącząca element tower defense, roguelike oraz strzelanki typu bullet hell. Pokierujemy w niej nekromantą, próbującym podbić krainę fantasy.

Wydana dwa lata temu pierwsza część została przyjęta ciepło – na Steamie ma 82% pozytywnych recenzji.

 1. Necrosmith 2 na Steamie

Wersja językowa gry: polska (napisy)

Terra Memoria

Terra Memoria to obiecujące RPG, które poza typową dla tego gatunku eksploracją i turowymi bitwami ma zaoferować rozbudowane mechanizmy craftingu, obejmujące konstrukcje budowli, co przyda się np. podczas rozwiązywania zagadek.

 1. Terra Memoria na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Gra ma demo na Steamie

The Magical Mixture Mill

W tym tygodniu dobiegnie końca wczesny dostęp gry The Magical Mixture Mill. To połączenie strategii i symulacji, w którym zajmujemy się organizacją przedsiębiorstwa produkującego magiczne mikstury.

Wersja Early Access spotkała się z ciepłym przyjęciem – na Steamie ma 84% pozytywnych recenzji.

 1. The Magical Mixture Mill na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Źródło fot. Glowlight. - Nowości na Steam. Rywal Cywilizacji od Paradoxu i piękny city builder w klimatach fantasy - wiadomość - 2024-03-25
Źródło fot. Glowlight.

Unleaving

To będzie dobry tydzień dla graczy lubiących gry z ręcznie malowaną grafiką. Poza wspomnianym wcześniej Seven Skies to Paradise do sprzedaży na Steamie trafi również Unleaving. Będzie to platformówka kładąca mocny nacisk na rozwiązywanie zagadek.

 1. Unleaving na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

28 marca

Enlisted: Reinforced (wczesny dostęp)

Enlisted: Reinforced to sieciowa strzelanka osadzona w realiach II wojny światowej. Produkcja zadebiutowała w 2020 roku i dopiero teraz trafi na Steam.

 1. Enlisted: Reinforced na Steamie

Wersja językowa gry: polska (napisy)

Galactic Ruler Enlightenment

Natomiast Galactic Ruler Enlightenment to kosmiczna strategia nastawiona na toczenie gwiezdnych wojen. Za projekt odpowiada BattleGoat Studios, czyli autorzy serii Supreme Ruler. Wiemy więc, że możemy spodziewać się prostej grafiki, którą spróbuje wynagrodzić nam bardzo wysoki poziom rozbudowania mechanizmów rozgrywki.

 1. Galactic Ruler Enlightenment na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Gra ma demo na Steamie

Godsworn (wczesny dostęp)

Godsworn to klasycznie zrealizowany RTS, odwołujący się m.in. do rozwiązań z serii Warcraft. Akcja osadzona będzie w fantastycznej wersji średniowiecza i obracać się ma wokół północnych wypraw krzyżowych, które prowadzone były przeciwko niechrześcijańskim ludom z wybrzeży Bałtyku.

 1. Godsworn na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Maniac

Maniac to nastawiona na rozwałkę polska gra akcji, która połączy mechanizmy roguelike z izometryczną perspektywą. Autorzy, czyli ludzie z warszawskiego studia Transhuman Design, chcą odtworzyć zabawę, jaką organizowaliśmy sobie sami we wczesnych odsłonach GTA, próbując jak najdłużej przetrwać policyjne obławy z maksymalną liczbą gwiazdek.

 1. Maniac na Steamie

Wersja językowa gry: polskie napisy

Gra ma demo na Steamie

One Last Breath

One Last Breath to przygodowa gra akcji zrealizowana w formule platformówki 2.5D. Pokierujemy w niej Gaią, która spróbuje przywrócić życie na Ziemi, po tym jak planeta została zdewastowana przez wymarłą ludzką cywilizację.

 1. One Last Breath na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Źródło fot. Moonatic Studios. - Nowości na Steam. Rywal Cywilizacji od Paradoxu i piękny city builder w klimatach fantasy - wiadomość - 2024-03-25
Źródło fot. Moonatic Studios.

Open Roads

Open Roads to przygodówka z gwiazdorską obsadą, w której główne role zagrają aktorki Kaitlyn Dever oraz Keri Russell.

Grę opracowali deweloperzy, którzy wcześniej wyprodukowali Gone Home i Tacoma, mające odpowiednio 77% i 87% pozytywnych recenzji na Steamie.

 1. Open Roads na Steamie

Wersja językowa gry: polska (napisy)

Pepper Grinder

Pepper Grinder to przygodowa gra akcji zrealizowana w formie dwuwymiarowej platformówki. Nietypowym elementem ma być wyposażenie bohaterki w wielkie wiertło, pozwalające przebijać niektóre elementy map w celu np. docierania do skarbów czy unikania wrogów.

 1. Pepper Grinder na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Gra ma demo na Steamie

Under The Yoke

Z kolei Under The Yoke to symulator życia, w którym pokierujemy przez 250 lat chłopską rodziną w średniowiecznej Anglii.

Gra ma wyśmienity styl graficzny, wzorowany na ilustracjach ze średniowiecznych ksiąg, a sadzać po demie również rozgrywka powinna okazać się interesująca.

 1. Under The Yoke na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Gra ma demo na Steamie

War Tortoise

War Tortoise to produkcja łącząca elementy gry akcji i clickera oparta na uroczo niedorzecznym pomyśle. Zajmiemy się w niej bowiem toczeniem bitew z udziałem wielkiego bojowego żółwia, na skorupie którego zamontujemy różnorodne uzbrojenie oraz ulepszenia.

 1. War Tortoise na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Gra ma demo na Steamie

Źródło fot. Foursaken Media. - Nowości na Steam. Rywal Cywilizacji od Paradoxu i piękny city builder w klimatach fantasy - wiadomość - 2024-03-25
Źródło fot. Foursaken Media.

29 marca

Blood, Fuel, Ammo & Speed

Blood, Fuel, Ammo & Speed to FPS typu boomer shooter wzbogacony elementami roguelike w stylu Vampire Survivora. Weźmiemy w nim udział w brutalnych potyczkach z hordami wrogów.

 1. Blood, Fuel, Ammo & Speed na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Gra ma demo na Steamie

Felvidek

Felvidek to gra wzorowana na japońskich RPG-ach, która osadzona będzie w XV-wiecznej Słowacji. Projekt zaoferuje dużo humoru i mocno nietypowy styl wizualny.

 1. Felvidek na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Gra ma demo na Steamie

Carpathian Night Starring Bela Lugosi

Z kolei Carpathian Night Starring Bela Lugosi to dwuwymiarowa platformówka zainspirowana serią Castlevania, w której zmierzymy się z Draculą.

 1. Carpathian Night Starring Bela Lugosi na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Źródło fot. Tezcatek. - Nowości na Steam. Rywal Cywilizacji od Paradoxu i piękny city builder w klimatach fantasy - wiadomość - 2024-03-25
Źródło fot. Tezcatek.

Omega Crafter (wczesny dostęp)

Omega Crafter to gra survivalowa, która pozwoli na zabawę samotnie lub w trybie sieciowej kooperacji. Nietypowym elementem będzie to, że podczas rozgrywki otrzymamy możliwość konstruowania robotów, które własnoręcznie zaprogramujemy, korzystając z bogatego wyboru skryptów.

 1. Omega Crafter na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej