Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Millennia (PC)
OkładkaMillennia (PC)

Millennia PC

Strategia turowa typu 4X inspirowana serią Sid Meier's Civilization, wydana przez firmę Paradox Interactive. W grze Millenia stajemy na czele ludu, który prowadzimy na przestrzeni dziesięciu epok – od początków ludzkości aż po loty kosmiczne.

Strategiczne | turowe | 4X | alternatywna historia

Millennia Premiera PC

26marca2024

Steam

26marca2024

producent: C Prompt Games wydawca: Paradox Interactive Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisyAngielskie napisy

Millenia jest strategią turową typu 4X, która rzuca rękawicę tuzom gatunku, na czele z serią Sid Meier’s Civilization. Produkcja została opracowana przez studio C Prompt Games, zaś jej wydaniem zajęła się wyspecjalizowana w grach strategicznych firma Paradox Interactive.

Fabuła

Millenia pozwala nam stanąć na czele ludu, który prowadzimy na przestrzeni 10 tysięcy lat – od początków cywilizacji aż po jej różnorodne futurystyczne warianty. Tylko od nas zależy, jak potoczą się jego losy, jak będzie radził on sobie z rozmaitymi kryzysami, a także kiedy oraz w jaki sposób (i czy w ogóle) uda mu się osiągnąć zwycięstwo nad pozostałymi.

Gameplay

W grze Millenia akcję oglądamy z lotu ptaka. Rozgrywka toczy się w trybie turowym, na przestrzeni 10 epok odpowiadających 10 tysiącom lat historii ludzkości. Zabawę rozpoczynamy skromnie, bo od garstki ludzi zdobywających podstawowe zasoby i wznoszących pierwsze budynki. Z czasem zaczynamy się rozwijać, tworząc coraz bardziej zróżnicowane i wyspecjalizowane produkty, a także prowadząc badania naukowe, wytwarzając nowe technologie czy wreszcie zyskując dostęp do kolejnych budynków i rozmaitych usprawnień.

Doskonaląc obronę, zaczniemy werbować coraz bardziej zaawansowane jednostki wojskowe, opanowując wytop żelaza, zapewnimy sobie dostęp do zaawansowanych narzędzi czy broni, z kolei powołując gildie, położymy ręce na wyspecjalizowanych produktach, jak choćby wino.

Tylko od nas zależy, czy zdecydujemy się poprowadzić do boju lud wojowników, czy tez postawimy na wielkie odkrycia geograficzne, naukowe i technologiczne. Jeśli wybierzemy drogę podbojów, przyjdzie nam toczyć zautomatyzowane potyczki, w których o rezultacie starcia decyduje siła zaangażowanych w nie jednostek. Na mapie nasza armia jest symbolizowana przez pionki, które można dzielić i rozmieszczać na planszy wedle indywidualnych preferencji.

Bez względu na to, którą z tych dróg obierzemy, z czasem pod nasze rządy zaczną trafiać kolejne terytoria, a my będziemy mogli zadecydować o ich specjalizacji; tereny obfitujące w żelazo możemy wykorzystać do wyrabiania broni lub narzędzi, z rejonów porośniętych lasami – zrobić użytek przy produkcji papieru, z kolei krain bogatych w złoto możemy użyć do wytapiania monet lub biżuterii. Nadwyżkę wyprodukowanych towarów warto sprzedawać, by móc przeznaczyć zgromadzone w ten sposób środki na rozwój naszego wschodzącego imperium.

W miarę postępów gra pozwala nam przechodzić do kolejnych epok. Oprócz okresów znanych z kart historii, przygotowano różnorodne epoki alternatywne, prezentujące inne warianty dziejów, rządzące się własnymi prawami, dostępnymi technologiami oraz jednostkami.

Nasze poczynania mogą przy tym wpędzić świat w jedną z epok kryzysu; panujący w nich nieład, spowodowany wojnami czy chorobami, zaprawieni w bojach stratedzy i sprytni przywódcy zdołają jednak wykorzystać na własną korzyść. Jest to o tyle ważne, że państwo, które zdoła zdominować pozostałe, dyktuje tutaj warunki wygranej. Choć nic nie stoi na przeszkodzie, by walczyć o tę ostatnią do samego końca, jakim jest epoka zwycięstwa, wygrać można tu znacznie wcześniej, jeśli tylko podejmiemy po drodze właściwe decyzje.

Tryby gry

W Millenia można grać w pojedynkę lub w trybie multiplayer (przez Internet bądź w sieci lokalnej).

Ostatnia modyfikacja 9 kwietnia 2024

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna  

Ocena użytkowników: 3,4 / 10 na podstawie 19 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 4.8 / 10 na podstawie 18 głosów czytelników.

Millennia cena w dniu premiery: 184,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Millennia

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Millennia Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-6600K / AMD Ryzen 3 2300X
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / 4 GB Radeon R9 380 lub lepsza
 • 10 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i7-9700K / AMD Ryzen 5 5600X
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX 590 lub lepsza
 • 10 GB HDD
 • Windows 11 64-bit