Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Ghost Ship Games

Firma producent

Duńskie studio deweloperskie istniejące od 2016 roku. Ghost Ship Games skupia się na tworzeniu gier przeznaczonych do zabawy w trybie współpracy, a opracowywane przez nie produkcje można znaleźć na komputerach osobistych i konsolach. Na czele zespołu stoi Henrik Edwards. Debiutanckim dziełem tej ekipy jest strzelanka zatytułowana Deep Rock Galactic. Od 5 sierpnia 2021 roku studio Ghost Ship Games należy do firmy Coffee Stain, znajdującej się pod skrzydłami holdingu Embracer Group.

Historia

Studio Ghost Ship Games zostało założone wiosną 2016 roku. Twórcy, na których czele stał Henrik Edwards, postanowili skoncentrować się w pełni na produkcjach stworzonych z myślą o zabawie w trybie współpracy. Ich celem było tworzenie tytułów, które „wyniosą kooperacyjną rozgrywkę na wyższy poziom”. Gry tworzone przez tę ekipę miały ukazywać się nie tylko na komputerach osobistych, lecz również na konsolach.

Na debiutancki projekt Ghost Ship Games gracze musieli poczekać do lutego 2018 roku. Wówczas to we Wczesnym dostępie Steam pojawiła się strzelanka Deep Rock Galactic, opowiadająca o przygodach krasnoludzkich astronautów wydobywających surowce w pełnych niebezpieczeństw jaskiniach. Produkcja korzystała z technologii Unreal Engine 4, co zapewniło jej grafikę wysokiej jakości.

Jak po latach zdradzili twórcy, zwrot kosztów pracy oraz zabezpieczenie środków na następny projekt zapewniłoby sprzedanie dwustu tysięcy egzemplarzy Deep Rock Galactic. Gracze najwyraźniej pokochali kosmiczne krasnoludy, gdyż jeszcze przed końcem 2018 roku nabyli ponad pół miliona egzemplarzy opisywanego tytułu. Autorzy mogli więc nabrać wiatru w żagle i w spokoju rozwijać swoje dzieło, czego efektem była premiera jego pełnej wersji; gra zadebiutowała na komputerach osobistych oraz Xboksie One 13 maja 2020 roku.

W styczniu 2021 roku deweloperzy podzielili się konkretnymi danymi na temat wyników swojego debiutanckiego dzieła. Do końca 2020 roku sprzedano ponad dwa miliony sztuk tej produkcji. Bez wątpienia wpływ na jej sprzedaż miały doskonałe oceny. Dość powiedzieć, że na platformie Steam tytuł mógł się pochwalić „przytłaczająco pozytywnymi” recenzjami; średnia ocen od branżowych mediów wynosiła natomiast 85/100 dla wersji na PC oraz 83/100 dla wydania na Xboksa One (za Metacritic). Firma Coffee Stain nie mogła więc narzekać na owoce współpracy ze studiem Ghost Ship Games. 5 sierpnia 2021 roku jej właściciel – holding Embracer Group – poinformował, że wykupił wszystkie udziały w studiu. Od tej pory Ghost Ship Games miało funkcjonować pod skrzydłami grupy operacyjnej Coffee Stain Holding. Zespół miał jednak zachować pełną autonomię.


Wydawcy gier Ghost Ship Games

Wydawcy gier wyprodukowanych przez Ghost Ship Games:


Coffee Stain Publishing