Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Coffee Stain Publishing

Firma wydawca

Szwedzki wydawca gier wideo, należący do holdingu Coffee Stain, którego właścicielem od listopada 2018 roku jest branżowy gigant – Embracer Group. Firma istnieje od lutego 2017 roku i ma w swoim portfolio zarówno gry tworzone przez Coffee Stain Studios, jak i dzieła innych zespołów deweloperskich, na czele z bestsellerowym Valheim.

Historia

Coffee Stain Publishing oficjalnie rozpoczęło działalność w lutym 2017 roku. Zespół Coffee Stain Studios, stojący za założeniem opisywanej firmy, działał jednak na rynku wydawniczym znacznie wcześniej, bo już od 2011 roku, wypuszczając produkcje swojego autorstwa. W 2014 roku wydał natomiast grę A Story About My Uncle wykonaną przez Gone North Games, z kolei w 2016 roku jego sumptem zadebiutowało The Westport Independent, opracowane przez studio Double Zero One Zero.

W 2018 roku do Wczesnego dostępu na platformie Steam nakładem opisywanego wydawcy trafiło Puppet Fever od Coastalbyte Games, z kolei w 2019 roku zadebiutowały gry Tick Tock: A Tale for Two od Other Tales Interactive oraz Satisfactory (które pojawiło się we wczesnym dostępie na platformie Epic Games Store) od Coffee Stain Studios. Ostatnia z wymienionych pozycji w ciągu roku od premiery w sklepie firmy Epic Games znalazła ponad 950 tysięcy nabywców; po dwunastu miesiącach tytuł pojawił się również na platformie Steam, gdzie w ciągu niecałego miesiąca trafił w ręce ponad 360 tysięcy graczy.

Rok 2020 przyniósł premiery gier Deep Rock Galactic autorstwa Ghost Ship Games i Huntdown od Easy Trigger Games.

Przejście pod skrzydła grupy THQ Nordic

W listopadzie 2018 roku grupa Coffee Stain, w której skład wchodziło zarówno Coffee Stain Publishing, jak i Coffee Stain Studios, została kupiona przez THQ Nordic (później znane jako Embracer Group). Transakcja kosztowała szwedzkiego giganta blisko 35 milionów dolarów. Pod skrzydłami nowego właściciela grupa Coffee Stain miała zachować pełną niezależność.

Valheim, czyli wielki hit

Na prawdziwy hit Coffee Stain Publishing musiało poczekać aż do 2021 roku. Wówczas to we Wczesnym dostępie na Steamie zadebiutiował Valheim, czyli gra survivalowa w otwartym świecie inspirowanym nordycką mitologią, opracowana przez szwedzkie Iron Gate Studio. Tytuł wdarł się szturmem na steamowe listy przebojów i błyskawicznie zyskał dużą popularność, skupiając wokół siebie pokaźne grono oddanych fanów. Dość powiedzieć, że w ciągu nieco ponad dwóch miesięcy pozycja znalazła 7 milionów nabywców i doczekała się „przytłaczająco pozytywnych” recenzji graczy.


Plany wydawnicze na przyszłość

Satisfactory2024

Songs of Conquest: Powstanie pradawnych2024

Współpracujący z Coffee Stain Publishing producenci gier

Lista producentów gier wydawanych przez Coffee Stain Publishing


Coffee Stain Studios

Ghost Ship Games

Iron Gate Studio

Easy Trigger Games

Lavapotion

Vaulted Sky Games

W Polsce Coffee Stain Publishing współpracuje z:


Plaion Polska / Koch Media Poland