Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Studio Wildcard

Firma producent wydawca

Niezależne amerykańskie studio deweloperskie z siedzibą w Kirkland w stanie Waszyngton. Zespół zdobył międzynarodową sławę dzięki swojej debiutanckiej produkcji, czyli ARK: Survival Evolved, dostępnej na komputerach osobistych i konsolach stacjonarnych.

Historia

Amerykańskie Studio Wildcard pojawiło się na branżowej mapie w 2014 roku. Firma, której siedziba znajduje się w mieście Kirkland w stanie Waszyngton, została założona między innymi przez Jesse Rapczaka i Douga Kennedy'ego.

Debiutanckim projektem była gra ARK: Survival Evolved, która trafiła na platformę Steam w ramach Wczesnego Dostępu w czerwcu 2015 roku, w grudniu pojawiła się na konsoli Xbox One w ramach programu Xbox Game Preview, z kolei na PlayStation 4 zadebiutowała niecały rok później. Tytuł, pozwalający graczom na sprawdzenie zdolności survivalowych w świecie opanowanym przez dinozaury, spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem – granicę pierwszego miliona sprzedanych egzemplarzy przekroczył w ciągu miesiąca od pojawienia się w cyfrowej dystrybucji. W marcu 2016 roku deweloperzy zdecydowali się na oddanie w ręce fanów ARK: Survival of the Fittest – dodatkowego trybu rozgrywki, który w założeniach miał być samodzielną produkcją dystrybuowaną w modelu free-to-play, jednak ostatecznie został zintegrowany z podstawową wersją gry.

W marcu 2016 roku Studio Wildcard popadło w poważne tarapaty. Firma Trendy Entertainment rozpoczęła z nim bowiem batalię sądową; powodem było niedotrzymanie przez Jeremy'ego Stieglitza (byłego pracownika studia Trendy, który opuścił jego szeregi w atmosferze skandalu) warunków kontraktu zawartego ze swoim byłym pracodawcą. Podpisując wypowiedzenie, Stieglitz zobowiązał się do niepodejmowania pracy w konkurencyjnych firmach przez kolejne trzy lata; mimo to wkrótce dołączył do zespołu Studio Wildcard, co, jak twierdzili przedstawiciele Trendy Entertainment, miało „rujnujący wpływ” na ich wyniki biznesowe. Spór, w którym Trendy domagało się 600 milionów dolarów odszkodowania, ostatecznie zakończył się ugodą – w jej wyniku Studio Wildcard przekazało poszkodowanym 40 milionów dolarów.

We wrześniu 2016 roku ARK: Survival Evolved doczekało się kontrowersyjnego, bo płatnego rozszerzenia zatytułowanego ARK: Scorched Earth. Decyzję o monetyzacji dodatku do nieukończonej jeszcze gry deweloperzy argumentowali przede wszystkim chęcią ułatwienia sobie zadania integracji add-onów, które miały się ukazać przyszłości. Produkcja oficjalnie zadebiutowała pod koniec sierpnia 2017 roku – w tym momencie kolejne kontrowersje budziła jej cena, która uległa dwukrotnej podwyżce; słów krytyki nie szczędzili zarówno gracze, jak i deweloperzy pokroju Deana Halla, czyli twórcy słynnego DayZ. Nie zaszkodziło to jednak mocnej pozycji ARK, które kilka miesięcy później doczekało się kolejnego dodatku, czyli ARK: Aberration.

ARK: Survival Evolved dało początek marce, którą autorzy zamierzali rozwijać przez kolejne lata. Dowodem na to była zapowiedź ARK Park – gry eksploracyjnej przygotowanej z myślą rzeczywistości wirtualnej, której akcję osadzono w futurystycznym parku jurajskim. Tytuł zadebiutował w 2018 roku, a trafił na pecety i konsolę PlayStation 4. Ponadto pierwowzór na przestrzeni lat pojawił się na kolejnych platformach. W 2018 roku na smartfony i tablety trafił mobilny port tej produkcji, czyli ARK: Survival Evolved Mobile, a w listopadzie tytuł zadebiutował na konsoli Nintendo Switch; konwersja ta prezentowała jednak wyjątkowo mizerny poziom. Poza tym ARK: Survival Evolved doczekało się jeszcze dwóch rozszerzeń. W listopadzie 2018 roku do sprzedaży trafiło ARK: Extinction, z kolei w lutym 2020 roku – ARK: Genesis.

W międzyczasie, bo w grudniu 2018 roku Studio Wildcard zaprezentowało światu ambitną grę MMO pod tytułem ATLAS, pozwalającą graczom wcielić się w piratów. Na jej potrzeby stworzono nawet nowe studio deweloperskie, czyli Grapeshot Games, które nawiązało współpracę z zespołem Instinct Games. Tytuł trafił do Wczesnego dostępu na platformie Steam 13 grudnia, jednak szybko zaczął tracić graczy. Osoby, które zdecydowały się go sprawdzić, narzekały na ogrom trapiących go problemów oraz dużą liczbę elementów skopiowanych z ARK: Survival Evolved.

Po klęsce gry ATLAS opisywanej firmie nie pozostało nic innego, jak skoncentrować się na rozwoju swojej flagowej marki. Podczas gali The Game Awards 2020 zespół oficjalnie zapowiedział grę ARK II, w której miał wystąpić Vin Diesel – gwiazdor hollywoodzkiego kina akcji. Produkcja zmierzała na komputery osobiste oraz Xboksy Series X/S. Ponadto autorzy ujawnili, że w 2022 roku światło dzienne ujrzy serial animowany pod tytułem ARK, w którym wystąpią między innymi: Gerard Butler, Elliot Page, Jeffrey Wright oraz David Tennant.


Plany wydawnicze na przyszłość

ARK II2023

W Polsce Studio Wildcard współpracuje z:


CDP