Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Triumph Studios

Firma producent wydawca

Holenderskie studio deweloperskie z siedzibą w Delft. Zespół istnieje od 1997 roku, a światową sławę zapewniły mu serie Age of Wonders i Overlord. Od czerwca 2017 roku ekipa znajduje się pod skrzydłami firmy Paradox Interactive.

Historia

Narodziny serii Age of Wonders

Firma Triumph Studios została założona w 1997 roku przez Arno van Wingerdena i Lennarta Sasa. Zespół, którego siedziba mieściła się w holenderskim mieście Delft, przez następne dwa lata pracował nad swoją debiutancką produkcją. Mowa o strategii turowej z elementami RPG zatytułowanej Age of Wonders, która powstała we współpracy z firmami Epic Games oraz Gathering of Developers. Tytuł budzący skojarzenia z kultową serią Heroes of Might and Magic trafił do sprzedaży blisko dwa lata później i spotkał się z ciepłym przyjęciem ze strony graczy i recenzentów.

Gra odniosła sukces, dzięki czemu Triumph Studios nabrało wiatru w żagle i mogło rozpocząć pracę nad kontynuacją. Age of Wonders II: Tron Czarnoksiężnika zadebiutowało w 2002 roku, a w 2003 roku doczekało się jeszcze samodzielnego rozszerzenia pod tytułem Magia Cienia. Po premierze tego ostatniego zespół postanowił sprawdzić się w tworzeniu multiplatformowych projektów.

Epoka Overlorda

W tym celu ekipa opracowała autorski silnik graficzny nazwany CREATOR 3D, mający napędzać jej kolejne dzieło. Mowa o grze RPG akcji z elementami strategii, nad której scenariuszem czuwała Rhianna Pratchett. Overlord, bo takie miano nosiła owa produkcja, w 2007 roku trafił na komputery osobiste oraz Xboksa 360. Niemal rok później tytuł doczekał się dodatku (Raising Hell) oraz konwersji na PlayStation 3, opracowanej przez ekipę 4J Studios. W tym samym roku prawa do marki Overlord przejął jej dotychczasowy wydawca, czyli firma Codemasters Software, a rok 2009 przyniósł premierę stworzonej przez Triumph Studios, drugiej części serii.

Powrót do korzeni

W 2011 roku zespół postanowił powrócić do swoich korzeni i przygotować trzecią odsłonę cyklu Age of Wonders, w czym finansowo wspomógł ich Markus „Notch” Persson – założyciel studia Mojang, a prywatnie miłośnik dwóch wcześniejszych części serii. W 2014 roku Age of Wonders III trafiło na komputery osobiste; ekipa Triumph Studios wzięła na siebie wydanie tej produkcji. Gra odniosła na tyle duży sukces, że jeszcze w tym samym roku otrzymała duży dodatek, czyli Golden Realms, z kolei kilka miesięcy później pojawiło się jeszcze jedno rozszerzenie – Eternal Lords.

Koniec niezależności

W 2017 roku Triumph Studios zostało przejęte przez firmę Paradox Interactive. W maju 2018 roku deweloperzy zapowiedzieli natomiast spin-off cyklu Age of Wonders o podtytule Planetfall, który w przeciwieństwie do trzeciej odsłony cyklu zmierzał nie tylko na komputery osobiste, lecz także na PlayStation 4 oraz Xboksa One. Age of Wonders: Planetfall zadebiutował 6 sierpnia 2019 roku. Produkcja doczekała się ciepłego przyjęcia ze strony graczy i recenzentów; jej średnia ocen w serwisie Metacritic oscylowała wokół 80% (w zależności od platformy), z kolei na Steamie tytuł cieszył się „bardzo pozytywnymi” recenzjami. Zespół zakasał więc rękawy i zabrał się do pracy nad rozszerzeniami do tego tytułu. Pierwszym dodatkiem było Revelations wydane już w listopadzie 2019 roku. Drugi add-on to Invasions, opublikowane w maju 2020 roku. Trzecie DLC, czyli Star Kings, trafiło do sprzedaży w listopadzie 2020 roku.