Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCPS5XSX
Okładka Age of Wonders 4 (PC)
OkładkaAge of Wonders 4 (PC)

Age of Wonders 4

AoW 4

Czwarta pełnoprawna odsłona osadzonej w realiach fantasy kultowej serii strategii turowych od Triumph Studios. Wydaniem gry Age of Wonders 4 zajęła się firma Paradox Interactive. Gra oferuje zarówno kampanię, jak i rozbudowany kreator światów.

Strategiczne | fantasy | turowe | 4X

Age of Wonders 4 Premiera

2maj2023

PC PS5 XSX

Age of Wonders 4 jest kolejną odsłoną cyklu strategii turowych, który od 1999 roku rozwija holenderskie Triumph Studios. Podobnie jak poprzedniczki – a w odróżnieniu od futurystycznego Age of Wonders: Planetfall – tytuł ten został osadzony w realiach fantasy. Jego wydaniem zajęła się firma Paradox Interactive.

Fabuła

W „czwórce” Triumph Studios nieco inaczej podeszło do kwestii fabularnych. Obok tradycyjnej kampanii – która rozgrywa się w znanej z serii fantastycznej krainie Evermore i traktuje o królach-czarownikach, powracających, aby rządzić śmiertelnikami jako bogowie – Age of Wonders 4 oferuje także niejako tworzenie własnych historii.

Jest to możliwe dzięki bardzo rozbudowanemu kreatorowi królestwa. Pozwala on określić m.in. klimat naszych przyszłych ziem, dostosować ich mieszkańców, jak również charakterystyczne dla nich kulturę czy cechy społeczne oraz magiczne moce. W równie złożonym kreatorze opisujemy atrybutami przywódcę, w którego chcemy się wcielić.

Powoływanie do życia własnych światów i ras jest całkowicie opcjonalne. Deweloper przygotował bowiem szereg krain i modeli postaci. Da się je wykorzystać, aby bardzo szybko rozpocząć właściwą grę. W Age of Wonders 4 została ona urozmaicona o system wydarzeń fabularnych. Nadają one zabawie niepowtarzalności, a ponadto stwarzają poczucie obcowania ze stale rozwijającą się historią. To wrażenie jest tym większe, że wyniesione do świetności, własnoręcznie stworzone ludy można wykorzystać w kolejnych rozgrywkach, np. w roli wrogów bądź sojuszników.

Mechanika

Pod względem gameplayu jako takiego „czwórka” nie różni się znacząco od poprzednich odsłon serii. Jej zasadniczym celem jest zbudowanie potężnego imperium, które przetrwa próbę czasu. Dążymy do tego poprzez eksplorację nowych terenów i ekspansję na nie, a także eksploatację znajdujących się na nich zasobów oraz eksterminację zamieszkujących je istot. Mamy więc do czynienia ze wszystkimi czterema elementami strategii typu 4X.

Szczególnie istotny jest ostatni z wymienionych aspektów, czyli eksterminacja. W walkach mierzymy się zarówno z dzikimi bestiami, jak i wojskami innych frakcji. Bitwy odbywają się w turach, a odniesienie w nich zwycięstwa wymaga taktycznego planowania, wykorzystywania ukształtowania terenu oraz używania specjalnych umiejętności naszych jednostek. Co istotne, formacje możemy ulepszać – permanentnie lub na określony czas – wykorzystując wiedzę zawartą w trudnych do zdobycia księgach magii. Ponadto na skuteczność bojową wojsk wpływa m.in. system morale, dzięki czemu żadne starcie nie jest takie samo.

Warto dodać, że gracz ma bezpośredni wpływ na to, na jakich arenach przyjdzie mu się mierzyć z wrogami. Od jego decyzji zależy bowiem tak geograficzna, jak i polityczna struktura królestwa. Początkowo neutralne miasta mogą zostać do niego włączone, niegdyś żyzne ziemie wyjałowieć i opustoszeć, a rzucone wcześniej zaklęcie sprawi, że zmieni się klimat, w efekcie czego ziemię pokryje gruba warstwa śniegu.

Kwestie techniczne

Age of Wonders 4 oferuje dwa warianty zabawy – tryb dla jednego gracza oraz sieciowy tryb PvP. Gra jest dostępna w polskiej wersji językowej (napisy).

Ostatnia modyfikacja 12 maja 2023

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Ocena użytkowników: 7,7 / 10 na podstawie 114 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6,4 / 10 na podstawie 39 głosów czytelników.

Age of Wonders 4 cena w dniu premiery: 231,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Age of Wonders 4

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Age of Wonders 4 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • (30 fps / 1080p) Intel Core i5-2500K 3.3 GHz / AMD Ryzen 5 1600X 3.6 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 670 / Radeon HD 7870 lub lepsza
 • 20 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
 • Zalecane:
 • (60 fps / 1080p) Intel Core i7-9700K 3.6 GHz / AMD Ryzen 5 5600X 3.7 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 8 GB GeForce GTX 1070 Ti / Radeon RX 5700 XT lub lepsza
 • 20 GB HDD
 • Windows 10/11 64-bit
PS5
XSX
PC