Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Black Forest Games

Firma producent wydawca

Niemieckie studio deweloperskie z siedzibą w Offenburgu, od 2017 roku należące do firmy THQ Nordic. Gry studia Black Forest Games można znaleźć na komputerach osobistych i konsolach.

Historia

Okres niezależności

Po upadku firmy Spellbound Entertainment w 2011 roku czterdziestu spośród sześćdziesięciu pięciu jej pracowników założyło kolejne studio deweloperskie, zachowując prawa do należących do niej marek. W czerwcu 2012 roku gracze usłyszeli o debiutanckim projekcie zespołu Black Forest Games, czyli grze Giana Sisters: Twisted Dreams, której powstanie udało się sfinansować między innymi ze środków pozyskanych w serwisie Kickstarter. Pozycja opisywana jako spadkobierczyni kultowego w niektórych kręgach The Great Giana Sisters zadebiutowała na komputerach osobistych w październiku tego samego roku. Następnie tytuł trafił na Xboksa 360, Nintendo Wii U oraz PlayStation 3; w 2014 roku pojawił się także na PlayStation 4 i Xboksie One, a cztery lata później zawitał również na Nintendo Switch.

W międzyczasie autorzy stworzyli Arcanię: The Complete Tale, czyli kompletną edycję gry Arcania: Gothic 4, wzbogaconą o dodatek Upadek Setarrif. Tytuł w 2013 roku pojawił się na Xboksie 360 i PlayStation 3, z kolei w 2015 roku trafił na PlayStation 4.

Rok 2015 przyniósł premierę gry Giana Sisters: Dream Runners – platformówki stworzonej z myślą o multiplayerowej zabawie, która jednak nie przypadła do gustu graczom ani recenzentom. W tym samym roku na komputery osobiste trafiła Giana Sisters 2D, czyli zremasterowana wersja gry Giana Sisters znanej z konsoli Nintendo DS.

W następnym roku na komputerach osobistych, PlayStation 4 oraz Xboksie One zadebiutowała platformowa gra akcji zatytułowana Rogue Stormers. Co ciekawe, pozycję zapowiadano początkowo jako DieselStormers. Kiedy jednak firma Diesel wytoczyła proces ekipie Black Forest Games, ta została zmuszona do przemianowania swojego dzieła.

Pod skrzydłami THQ Nordic

W październiku 2017 roku do sprzedaży trafił Bubsy: The Woolies Strike Backkolejna odsłona cyklu platformówek, której poprzednik z 1996 roku został uznany za jednego z najgorszych przedstawicieli gatunku. Wcześniej, bo w sierpniu, firma THQ Nordic ogłosiła, że studio Black Forest Games stało się jej własnością. Jego następne dzieło, czyli gra survivalowa zatytułowana Fade to Silence, którą od grudnia 2017 roku można znaleźć w steamowym Wczesnym dostępie, ma więc trafić do sprzedaży nakładem tego wydawcy.