Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

The Dust

Firma polski producent wydawca

Polskie studio deweloperskie z siedzibą we Wrocławiu. Zespół tworzy gry przeznaczone na komputery osobiste, konsole i urządzenia mobilne, a jego najbardziej ambitnym dziełem jest I, the Inquisitor, oparte na powieściach fantasy autorstwa Jacka Piekary.

Historia

Od Tymbarka i Kubusia...

Dzieje wrocławskiego studia The Dust rozpoczynają się w 2014 roku. Założona wówczas firma, na której czele stanął Jakub Wolff, miała skoncentrować się na tworzeniu gier przeznaczonych na urządzenia mobilne oraz produkcji wykorzystujących technologie AR (rzeczywistości rozszerzonej) i VR (rzeczywistości wirtualnej).

Przez pierwsze cztery lata studio produkowało tytuły dostępne na smartfonach i tabletach. Wśród nich pojawiły się zarówno autorskie projekty, jak The Last Run czy Galaxy Soldier, jak i gry przygotowywane we współpracy z dużymi markami, pokroju serii Kapsel Run, gier Kubuś i Przyjaciele, Kubuś i Kropka oraz Tymbark Prank.

...do Frankensteina i cyklu inkwizytorskiego

Sytuacja uległa zmianie w 2018 roku, kiedy to na komputerach osobistych pojawiła się stworzona przez studio The Dust przygodówka pod tytułem Frankenstein: Beyond the Time, opracowana z myślą o zestawach rzeczywistości wirtualnej.

W grudniu 2018 firma The Dust poinformowała natomiast, że na mocy umowy zawartej z pisarzem fantasy Jackiem Piekarą stworzy dwie gry na kanwie jego twórczości. Pierwsza z nich, zatytułowana I, the Inquisitor, zmierzała na komputery osobiste, PlayStation 4 oraz Xboksa One, a jej budżet wynosił 14 milionów złotych. Sam autor tak zwanego cyklu inkwizytorskiego, będącego jej pierwowzorem, brał czynny udział w jej tworzeniu i dbał o zgodność scenariusza z jego wizją.


Gry w produkcji i planach

I, the Inquisitor PC, PS5, XSX2022

Wyprodukowane i wydane gry