Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

DLC i dodatki do gry Europa Universalis IV (PC)

PC

Dodatki do Europa Universalis IV

Europa Universalis IV: Origins
Europa Universalis IV: Origins

dodatek do gry11 listopada 2021

Origins to dodatek do gry Europa Universalis IV. Jest to tzw. Pakiet Immersji, koncertujący się na rozbudowie rozgrywki dla państw Afryki. Projekt wprowadza masę nowych misji dla nacji z tego kontynentu, jak również wzbogaca rozgrywkę o nowe elementy związane z judaizmem.

Europa Universalis IV: Leviathan
Europa Universalis IV: Leviathan

dodatek do gry27 kwietnia 2021

Czternasty dodatek do gry strategicznej Europa Universalis IV, który wprowadza zmiany w systemie dyplomacji oraz kładzie nacisk na rozwój stolicy. EU4: Leviathan został opracowany przez nowy oddział studia Paradox - Paradox Tinto.

Europa Universalis IV: Emperor
Europa Universalis IV: Emperor

dodatek do gry9 czerwca 2020

Emperor jest 13. dużym dodatkiem do gry Europa Universalis 4. Podobnie jak w przypadku poprzednich rozszerzeń, również i za ten tytuł odpowiedzialni są deweloperzy z Paradox Development Studio. DLC duży nacisk kładzie na rozwinięcie mechanik związanych z religią.

Europa Universalis IV: Golden Century
Europa Universalis IV: Golden Century

dodatek do gry11 grudnia 2018

Golden Century to kolejne rozszerzenie do strategii Europa Universalis IV. Produkcja koncentruje się na rozbudowie kwestii zamorskich kolonii oraz elementów dotyczących działań na morzach i oceanach. Dużą atrakcją jest również możliwość pokierowania państwem piratów.

Europa Universalis IV: Dharma
Europa Universalis IV: Dharma

dodatek do gry6 września 2018

Dharma to dodatek DLC do Europa Universalis IV, popularnej strategii czasu rzeczywistego. Produkcja skupia się na subkontynencie indyjskim, m.in. wprowadzając nowe misje dla najważniejszych krajów tego regionu, dodając unikalne grupy społeczne (kasty), oraz ulepszając sferę handlu.

Europa Universalis IV: Rule Britannia
Europa Universalis IV: Rule Britannia

dodatek do gry20 marca 2018

Rule Britannia to dodatek do pecetowej strategii Europa Universalis IV. Jest to tzw. Pakiet Immersji, koncentrujący się na rozbudowaniu jednej nacji – w tym przypadku jest to Wielka Brytania. Rozszerzenie wprowadza nowe decyzje i doktryny morskie. Listę religii zasilił anglikanizm, a podczas rozgrywki mamy okazję wziąć udział w początkowych fazach rewolucji przemysłowej.

Europa Universalis IV: Cradle of Civilization
Europa Universalis IV: Cradle of Civilization

dodatek do gry16 listopada 2017

Kolejne z niezwykle licznych rozszerzeń do popularnej strategii Europa Universalis IV autorstwa Paradox Development Studio. Dodatek zatytułowany Cradle of Civilization koncentruje się na rozbudowie elementów związanych z Bliskim Wschodem oraz imperiami muzułmańskimi i wprowadza do gry cały szereg nowych rozwiązań, takich jak nowe typy rządów, możliwość zakładania szkół islamskich pozwalających na zwiększenie potęgi dyplomatycznej czy opcję tworzenia polityk handlowych poprzez przydzielanie kupcom misji – niekoniecznie o charakterze zarobkowym. Listę kluczowych nowości w grze uzupełniają: większy wpływ na armie (np. poprzez wprowadzenie dyscypliny wojskowej) oraz opcja wyzysku konkretnych prowincji (w której łatwy zarobek okupiony jest spowolnieniem rozwoju w dłuższej perspektywie). Całość działa w oparciu o technologię napędzającą grę podstawową i nie wnosi większych zmian do warstwy audiowizualnej.

Europa Universalis IV: Third Rome
Europa Universalis IV: Third Rome

dodatek do gry14 czerwca 2017

Kolejny z licznych dodatków DLC do czwartej odsłony serii historycznych gier strategicznych firmy Paradox. Rozszerzenie zatytułowane Third Rome stanowi pierwszy z tzw. pakietów immersji, skupiających się na rozbudowaniu opcji specyficznych dla poszczególnych regionów świata. W tym wypadku mowa zaś o Rosji, czyli tytułowym Trzecim Rzymie, będącym duchowym spadkobiercą cesarstwa bizantyjskiego. Wraz z dodatkiem, rosyjscy władcy otrzymują cały szereg nowych opcji związanych z rządzeniem, w tym np. prawo do aneksji całych regionów czy możliwość wyniesienia wysoko rozwiniętych prowincji do rangi metropolii. W grze ukazano też zmagania głowy państwa z cerkwią prawosławną, a wybór ukazywanych na ikonach świętych może zapewnić nam różnego rodzaju bonusy. Nie zapomniano także o sferze militarnej, wprowadzając do zabawy nowe, unikalne jednostki, w tym np. strzelców moskiewskich.

Europa Universalis IV: Mandate of Heaven
Europa Universalis IV: Mandate of Heaven

dodatek do gry6 kwietnia 2017

Kolejny z niezwykle licznych dodatków DLC do wydanej w roku 2013 gry strategicznej Europa Universalis IV firmy Paradox Interactive. Rozszerzenie zatytułowane Mandate of Heaven koncentruje się głównie na obszarze wschodniej Azji, a w szczególności na chińskiej dynastii Ming, Japonii oraz plemionach Mandżurów. Grając tymi frakcjami, możemy zaś liczyć na znacznie ciekawsze doświadczenia, obfitujące w detale, opcje i unikalne wydarzenia, których nie znajdziemy w podstawowej wersji gry. Dodatek wprowadza do rozgrywki trwające pół wieku okresy dobrobytu i szczytowej potęgi, których osiągnięcie wymaga spełnienia określonych warunków. W zależności od wybranej frakcji, otrzymujemy też do dyspozycji unikalne i uatrakcyjniające zabawę opcje, charakterystyczne tylko dla nich. Całość uzupełnia ulepszony interfejs dyplomacji, a także cała masa nowych wydarzeń historycznych oraz wyborów, wpływających na przebieg rozgrywki.

Europa Universalis IV: Rights of Man
Europa Universalis IV: Rights of Man

dodatek do gry11 października 2016

Dodatek do gry Europa Universalis IV, stworzony przez studio Paradox Interactive. Rozszerzenie wymaga do działania podstawowej wersji gry, w porównaniu z którą trzon rozgrywki pozostał niezmieniony. Zadebiutowało tu jednak wiele zmian, usprawnień, a także nowych funkcji. Do nowości należy zaliczyć tak zwaną Wielką Potęgę — specjalną mechanikę, dzięki której po wyborze jednej górujących nad innymi nacji, gracz otrzymuje do dyspozycji nowe możliwości dyplomatyczne; wśród nich znalazło się miejsce na zastraszanie sąsiednich państw i składanie im intratnych propozycji, mających wpływ na ich wewnętrzną politykę. W Europa Universalis IV: Rights of Man zawarto również większy zestaw cech dla poszczególnych monarchów, przyznających rozmaite bonusy rządzonym przez nich krajom na arenie międzynarodowej. Zarządzanie państwem rozbudowano o nowe rozkazy, a charakterystyka poszczególnych dowódców znajduje odzwierciedlenie w ich skuteczności na polu bitwy. Koptyjski odłam chrześcijaństwa oraz fetyszyzm zostały natomiast wzbogacone o zupełnie nowe cele.

Europa Universalis IV: Mare Nostrum
Europa Universalis IV: Mare Nostrum

dodatek do gry5 kwietnia 2016

Ósmy duży dodatek DLC do gry Europa Universalis IV, rozwijanej przez firmę Paradox Interactive pomimo upływu trzech lat od premiery gry podstawowej. Zgodnie z tytułem, rozszerzenie Mare Nostrum koncentruje się głównie na rozwinięciu i usprawnieniu aspektów związanych handlem oraz wojną na morzu. Największą nowością jest tu wprowadzenie żeglarzy, funkcjonujących podobnie jak znane z wcześniejszych odsłon "zasoby ludzkie": wpływają na siłę naszej floty i są niezbędni do budowania i remontowania posiadanych okrętów. Wraz z nimi w grze pojawia się zupełnie nowy system, ułatwiający kierowanie flotą podczas rozmaitych zadań oraz misji patrolowych. Wśród innych zmian znajdziemy opcję wynajmowania najemników (tzw. kondotierów), biorących udział w wojnach prowadzonych przez inne nacje, oraz możliwość zakładania lig handlowych, dających unikalne korzyści ekonomiczne i militarne. Listę nowości uzupełniają siatki szpiegowskie, elementy korupcji, nowe nacje afrykańskie (w tym także zajmujące się piractwem) oraz geograficzne i kulturowe korekty mapy.

Europa Universalis IV: The Cossacks
Europa Universalis IV: The Cossacks

dodatek do gry1 grudnia 2015

Siódme pełnoprawne rozszerzenie do wydanej w 2013 roku globalnej strategii czasu rzeczywistego Europa Universalis IV. Wbrew nazwie dodatku, nie skupia się on tylko i wyłącznie na tytułowej, wieloetnicznej grupie Kozaków, lecz oferuje całościowe modyfikacje rozgrywki, rozwijające zabawę po stronie praktycznie każdej frakcji. Na pierwszy plan wysuwają się tu kolejne zmiany w mechanice prowincji, polegające m.in. na możliwości przekazywania ich pod kontrolę grupom naszych podwładnych, dzięki czemu, rezygnując z części przychodów z danego terytorium, możemy spowodować, że nastroje na nim znacznie się uspokoją. Mniejsze zmiany wprowadzono także w sferze dyplomacji, umożliwiając np. jawne wyrażanie swojego nastawienia wobec sąsiadów czy kształtowanie polityki państw kolonialnych wobec rdzennej ludności. Listę zmian w Europa Universalis IV: The Cossacks uzupełnia możliwość szpiegowania technologii bardziej zaawansowanych krajów, oraz inspirowania mniejszości narodowych do zrywów niepodległościowych.

Europa Universalis IV: Common Sense
Europa Universalis IV: Common Sense

dodatek do gry9 czerwca 2015

Szósty duży dodatek DLC do wydanej w 2013 roku gry firmy Paradox Interactive, stanowiącej czwartą odsłonę rozwijanego od 2001 roku cyklu gier strategicznych. Najważniejszym elementem wprowadzonym w Europa Universalis IV: Common Sense jest nowy system rozwoju prowincji, których rozbudowa ograniczona została rozmiarem terenu oraz tzw. wartością rozwoju. Wydając punkty monarchy, możemy teraz ulepszać poszczególne budynki, które stają się bardziej wydajne i wraz z całą prowincją przynoszą swemu władcy znacznie większe profity. Wśród innych nowości wymienić warto wprowadzenie nowego systemu parlamentarnego, nieobecnych wcześniej religii (buddyzm, protestantyzm) oraz zwiększenie roli kościołów narodowych, które mogą "modyfikować" swoje doktryny tak, aby były one bardziej przyjazne monarchii. Poszczególne narody wzbogaciły się też o szereg nowych mechanik, podkreślających ich indywidualny charakter.

Europa Universalis IV: El Dorado
Europa Universalis IV: El Dorado

dodatek do gry26 lutego 2015

Piąte z rozszerzeń DLC, przygotowanych na potrzeby czwartej odsłony popularnej serii strategicznej Europa Universalis. Jak sugeruje tytuł dodatku, jego akcja przenosi nas w czasy konkwistadorów, ukazując jednak tamte wydarzenia z dwóch odmiennych perspektyw. Rozgrywka skupia się tu bowiem na Ameryce Środkowej i Południowej przełomu XV i XVI wieku, gdzie toczyły się krwawe zmagania między kolonizatorami z Hiszpanii i lokalnymi plemionami Azteków. W Europa Universalis IV: El Dorado możemy opowiedzieć się po obu stronach konfliktu. Jako Hiszpanie spróbujemy wzbogacić się w możliwie jak największym stopniu, podbijając azteckie "złote miasta" oraz inne, niezbadane zakątki świata. Grając po stronie Azteków musimy zaś zadbać o bezpieczeństwo swoich ziem, dokładając starań, aby Europejczycy odeszli z nich z pustymi rękoma. Integralną częścią dodatku jest narzędzie Nation Designer, dające niedostępne wcześniej możliwości dostosowania swojej nacji do indywidualnych preferencji.

Europa Universalis IV: Art of War
Europa Universalis IV: Art of War

dodatek do gry30 października 2014

Czwarty niesamodzielny dodatek do wydanej w połowie 2013 roku gry Europa Universalis IV, czyli kolejnej odsłony popularnego cyklu gier strategicznych firmy Paradox. Rozszerzenie zatytułowane Art of War koncentruje się na wydarzeniach związanych z wojną trzydziestoletnią, w którą oprócz Świętego Cesarstwa Rzymskiego oraz katolickiej dynastii Habsburgów, zaangażowane były niemal wszystkie kraje ówczesnej Europy. Główną nowością dodatku jest osadzona we wspomnianym okresie kampania fabularna, na której potrzeby udoskonalona została walka - zarówno na lądzie, jak i na morzu. W grze ulepszono również system tworzenia armii oraz dyplomację, wprowadzając nowe opcje przy zawieraniu traktatów handlowych czy możliwość wypowiedzenia wojny z powodu wasala. Pojawiła się też możliwość tworzenia państw satelickich i przekształcania ich w bastiony chroniące przed wrogami. Integralną częścią dodatku jest spora aktualizacja, wprowadzająca szereg zmian w mechanice gry macierzystej.

Europa Universalis IV: Res Publica
Europa Universalis IV: Res Publica

dodatek do gry16 lipca 2014

Niewielkich rozmiarów rozszerzenie do wydanej w 2013 roku gry strategicznej Europa Universalis IV. Wraz z nim twórcy cyklu ze studia Paradox Interactive, oddają w ręce graczy szereg dodatkowych narzędzi, służących do zarządzania kontrolowanymi narodami i wpływania na ich rozwój oraz losy. Wśród nowych elementów wymienić warto przede wszystkim możliwość zwiększenia swoich wpływów w Republice Kupieckiej, poprzez tworzenie punktów wymiany handlowej bądź wykorzystanie wewnętrznych konfliktów między frakcjami w ramach nowych eventów elekcyjnych. W grze pojawia się nowy ustrój - dyktatura republikańska - oraz nowy system frakcji, pozwalający na uzyskanie cennych bonusów. Zestaw nowości uzupełnia możliwość wspierania spadkobierców w monarchiach elekcyjnych oraz nowe opcje wydawania punktów w kwestiach administracyjnych, dyplomatycznych i wojskowych. Całość okraszono oczywiście świeżym zestawem wydarzeń historycznych, stanowiących tło akcji gry.

Europa Universalis IV: Wealth of Nations
Europa Universalis IV: Wealth of Nations

dodatek do gry30 maja 2014

Drugi oficjalny dodatek DLC do czwartej odsłony popularnej serii strategicznej firmy Paradox Interactive. Zgodnie z nazwą, rozszerzenie koncentruje się tym razem na finansowej stronie rozgrywki, co przejawia się m.in. w znacząco rozbudowanym systemie handlu. Do dyspozycji graczy oddano kilka całkiem nowych mechanizmów związanych z ekonomią. W grze możemy więc np. używać negocjacji oraz dyplomacji do wywoływania konfliktów w kontaktach handlowych, możemy też wejść w konszachty z piratami i wykorzystać ich do sabotowania handlu konkurencyjnych nacji oraz okradania ich statków. W Europa Universalis IV: Wealth of Nations wprowadzono również opcję wspierania handlu poprzez wyznaczenie stolicy handlowej w jednym z miast portowych, a także możliwość powołania do życia kompanii handlowej, zajmującej się interesami na duże odległości.

Europa Universalis IV: Conquest of Paradise
Europa Universalis IV: Conquest of Paradise

dodatek do gry14 stycznia 2014

Pierwsze duże rozszerzenie DLC do wydanej w połowie 2013 roku gry Europa Universalis IV studia Paradox Interactive. Dodatek zatytułowany Conquest of Paradise koncentruje się na podboju tzw. Nowego Świata, a podczas zabawy zajmujemy się głównie odkrywaniem obu Ameryk, choć dostępna jest również opcja pokierowania rdzennymi mieszkańcami tych kontynentów. Stając na czele jednej z nacji europejskich możemy nawiązywać stosunki dyplomatyczne z nowymi plemionami i rozpocząć korzystną dla obu stron wymianę handlową. Równie dobrym rozwiązaniem będzie strategia siłowego podboju tychże ziem i zakładania nowych zamorskich kolonii. Kierując jednym z rdzennych ludów Ameryki, naszym zadaniem jest zaś próba obrony własnych terenów przed przybyszami zza oceanu. Możemy również stanąć na czele jednej z kolonii, próbując stać się niezależnym państwem. Całość uzupełniają nowe mechanizmy federacyjne, unikalne technologie i budynki dla każdego z ponad 20 plemion, oraz spory zestaw nowych wydarzeń fabularnych.

DLC do Europa Universalis IV

Fredman's Epistles

cena: za darmo

DLC21 czerwca 2016

Darmowy dodatek wprowadza do gry piętnaście przearanżowanych, XVIII-wiecznych, szwedzkich utworów muzycznych.

The Cossacks Content Pack

cena: 34,00 zł

DLC1 grudnia 2015

Pakiet składający się z trzech zestawów nowych jednostek - Black Sea Unit Pack (trzydzieści dwie jednostki dla narodów czarnomorskich), Great Hordes Unit Pack (trzydzieści dwie jednostki przypisanych hordom) i European Cavalry Unit Pack (dwanaście jednostek dla europejskich kawalerii, w tym francuskiej, hiszpańskiej i brytyjskiej) - oraz pakietu fortów (osiemnaście modeli różnego sortu).

Common Sense Content Pack

cena: 26,00 zł

DLC9 czerwca 2015

Pakiet składający się z czterech zestawów nowych jednostek - Great Nations Unit Pack (siedemnaście jednostek przypisanych do takich narodów, jak Anglia, Portugalia, Holandia i Rosja), Free Cities Unit Pack (piętnaście jednostek dla środkowoeuropejskich miast, w tym Hamburga, Norymbergii i Frankfurtu), Theocracies Unit Pack (szesnaście jednostek dla narodów teokratycznych) oraz Buddhists Unit Pack (szesnaście jednostek dla narodów buddyjskich).

Women in History

cena: za darmo

DLC8 marca 2015

Darmowy pakiet, wydany z okazji Dnia Kobiet, wprowadzający do gry 100 wydarzeń historycznych z kobietami w rolach głównych.

El Dorado Content Pack

cena: 25,00 zł

DLC26 lutego 2015

Pakiet składający się z dwóch zestawów nowych jednostek - South American Unit Pack (dwanaście jednostek wzorowanych na południowoamerykańskich plemionach indiańskich, tym Inkach) i Mesoamerican Unit Pack (dwanaście jednostek wzorowanych na środkowoamerykańskich plemionach indiańskich, m.in. Aztekach i Majach). Atrakcyjnym dodatkiem są też nowe kompozycje muzyczne.

Evangelical Union Unit Pack

cena: 8,00 zł

DLC30 października 2014

Pakiet wprowadza do gry dwanaście nowych jednostek - po jednej dla każdego narodu/miasta przynależącego do Unii Ewangelickiej.

Catholic League Unit Pack

cena: 8,00 zł

DLC30 października 2014

Pakiet wprowadza do gry dwanaście nowych jednostek - po jednej dla każdego narodu/miasta przynależącego do Ligi Katolickiej.

Res Publica

DLC15 lipca 2014

Dodatek wprowadza do gry dodatkowe narzędzia służące do zarządzania narodami oraz wpływania na ich rozwój i równowagę sił, jak również nowe sposoby na utrzymanie lub zdestabilizowanie ładu w państwach. Umożliwia też tworzenie punktów wymiany handlowej i wdraża nowe opcje wydawania punktów w kwestiach administracyjnych, dyplomatycznych i wojskowych.

Muslim Ships Unit Pack

cena: 8,00 zł

DLC29 maja 2014

Pakiet wprowadza do gry dwanaście nowych statków dla narodów muzułmańskich.

Trade Nations Unit Pack

cena: 8,00 zł

DLC29 maja 2014

Pakiet wprowadza do gry szesnaście nowych modeli jednostek dla Aragonii, Genui, obwodu nowogrodzkiego i Hanzy.

American Dream

cena: 21,00 zł

DLC24 września 2013

Pakiet skupia się na historycznych zawirowaniach związanych z rewolucją amerykańską i powstaniem Stanów Zjednoczonych Ameryki. Wprowadza 50 unikalnych wydarzeń, materiały graficzne oraz nowe modele jednostek.

National Monuments II

cena: 9,00 zł

DLC24 września 2013

Wprowadza symbole architektoniczne kolejnych narodów (Hagia Sophia, Stonehenge, posągi Buddy w Afganistanie, Machu Picchu, Chichen Itza, Partenon, Petra, posągi z Wyspy Wielkanocnej, Tenochtitlan, Zamek Himeji, Zakazane Miasto).