Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Europa Universalis IV: El Dorado (PC)
OkładkaEuropa Universalis IV: El Dorado (PC)

Europa Universalis IV: El Dorado PC

Piąte z rozszerzeń DLC, przygotowanych na potrzeby czwartej odsłony popularnej serii strategicznej Europa Universalis. Jak sugeruje tytuł dodatku, jego akcja przenosi nas w czasy konkwistadorów, ukazując jednak tamte wydarzenia z dwóch odmiennych perspektyw.

To jest dodatek do gry Europa Universalis IV.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | strategiczne wojenne | historyczne

Europa Universalis IV: El Dorado Premiera PC

26lutego2015

producent: Paradox Development Studio wydawca: Paradox Interactive Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Europa Universalis IV: El Dorado

Crusader Kings II: Mroczne Wieki

Sid Meier's Civilization V

Knights of Honor

El Dorado jest piątym dodatkiem do wydanej w 2013 roku strategii Europa Universalis IV. Tak jak w przypadku „podstawki”, za powstaniem rozszerzenia stoi firma Paradox Interactive, a produkcja została powierzona jej wewnętrznemu studiu deweloperskiemu (Paradox Development Studio).

Podobnie jak w pierwszym dodatku do omawianego tytułu, zatytułowanym Conquest of Paradise, twórcy przenoszą nas w czasy konkwistadorów, kiedy obie Ameryki były odkrywane i plądrowane. Jednak tym razem na wydarzenia spoglądamy z nieco innej perspektywy. Rozgrywka skupia się na Ameryce Środkowej i Południowej na przełomie XV i XVI wieku, kiedy to w owym rejonie toczyły się zmagania między zdobywcami z Hiszpanii a broniącymi się Aztekami.

El Dorado pozwala nam stanąć po obu stronach konfliktu. Jako Hiszpanie mamy za zadanie wzbogacić się w jak największym stopniu – nie tylko na podboju azteckich „złotych miast”, ale również poprzez wysyłanie odkrywców w nieznane zakątki świata. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by zainwestować we flotę kaperską i łupić statki innych europejskich zdobywców, gdy transportują złoto z Nowego Świata z powrotem do skarbców swoich monarchów, albo przeciwnie – strzec bezpieczeństwa na Atlantyku, polując na piratów. To ostatnie może zjednać nam przychylność papieża, która ma o tyle duże znaczenie, że stanowi dla nas potężne wsparcie w trakcie negocjacji warunków traktatu z Tordesillas – historycznej umowy z końca XV wieku między Portugalią a Hiszpanią, która wyznaczała granice stref wpływów obu kolonialnych mocarstw poza Europą.

Z kolei jako Aztekowie musimy zagwarantować bezpieczeństwo swoich ziem, dokładając starań, by Europejczycy zostali wypędzeni z pustymi rękoma. Szczególnie istotne są tutaj nowe religie (np. kult boga Inki), wymagające w większości składania krwawych ofiar z poddanych sobie królów (zarządzających w naszym imieniu królestwami, które podbiliśmy), by podtrzymać przychylność gniewnych bóstw.

El Dorado to nie tylko opisany wyżej scenariusz zmagań między Hiszpanami a Aztekami. Dodatek zapewnia również nowe narzędzie do wykorzystania w pozostałych wariantach rozgrywki. Mowa tu o Nation Designer – systemie dostosowywania nacji do swoich preferencji przed rozpoczęciem zabawy. Możemy wpłynąć na takie elementy, jak stolica naszego państwa, jego kultura czy przywódca, a także sąsiadujące z nim prowincje.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-32  

Ocena użytkowników: 8 / 10 na podstawie 51 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.3 / 10 na podstawie 8 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Europa Universalis IV: El Dorado

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Europa Universalis IV: El Dorado Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Pentium IV 2.4 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB GeForce 8800 GT lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7/8
  • Zalecane:
  • Pentium IV 2.4 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce 8800 lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7/8