Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Europa Universalis IV: The Cossacks (PC)

Europa Universalis IV: The Cossacks PC

Siódme pełnoprawne rozszerzenie do wydanej w 2013 roku globalnej strategii czasu rzeczywistego Europa Universalis IV.

To jest dodatek do gry Europa Universalis IV.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | strategiczne wojenne | historyczne

PC Windows
Okładka Europa Universalis IV: The Cossacks (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

1grudnia2015

1grudnia2015

Steam

Cossacks to siódmy duży dodatek do gry Europa Universalis IV – strategii czasu rzeczywistego, w której rozgrywka toczy się w skali globalnej w historycznych realiach. Tak jak w przypadku wszystkich poprzednich rozszerzeń i podstawki, za stworzenie omawianego DLC odpowiada Paradox Development Studio – deweloperski oddział szwedzkiej firmy Paradox Interactive, która specjalizuje się w grach strategicznych i ma na koncie wiele uznanych marek reprezentujących ten gatunek (np. Crusader Kings, Hearts of Iron).

Mechanika

Tytuł może sugerować, że w Cossacks na pierwszym miejscu są Kozacy – wieloetniczna grupa ludności, która w czasie akcji Europy Universalis IV odgrywała istotną rolę w dziejach Polski. W istocie dodatek oferuje jednak całościowe modyfikacje rozgrywki, rozwijające zabawę po stronie praktycznie każdej frakcji. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj mechanika prowincji (ang. Estates) i przekazywania ich pod kontrolę grupom swoich podwładnych, np. szlachcie, duchowieństwu albo nawet wspomnianym Kozakom. Rezygnując z części przychodów z danego obszaru, możemy zyskać w ten sposób chociażby uspokojenie nastrojów wśród miejscowej ludności lub niższy koszt rekrutacji wojska. Należy jednak pilnować prowincji, by ich zarządcy nie urośli za bardzo w siłę i nie podjęli próby zrzucenia nas z tronu.

Inne, mniejsze nowości można zaobserwować między innymi w sferze dyplomacji. Deweloper wprowadził do Europy Universalis IV opcje jawnego wyrażania swojego nastawienia do sąsiadów i publicznego deklarowania zamiarów wobec nich, a także możliwość konfigurowania w państwach kolonialnych polityki wobec rdzennej ludności odkrywanych lądów (np. szybkie podporządkowanie, korzyści z handlu). W szpiegostwie umożliwiono badanie technologii bardziej zaawansowanych krajów oraz dodano opcję inspirowania mniejszości zamieszkujących ziemie przeciwników do wystąpień mających na celu zyskanie samodzielności. Ponadto kierując ludami koczowniczymi, należy teraz mieć na uwadze, że są one często zbitkami plemion, które w jedności utrzymują tylko wspólne wyprawy łupieżcze.

Kwestie techniczne

Z technologicznego punktu widzenia Europa Universalis IV: Cossacks praktycznie niczym nie różni się od podstawki – ani jakością oprawy graficznej, ani wymaganiami sprzętowymi etc.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-32  

Ocena czytelników: 7,7 / 10 na podstawie 45 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.5 / 10 na podstawie 16 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 74,90 PLN

Gry podobne do Europa Universalis IV: The Cossacks

Klasyfikacja PEGI Europa Universalis IV: The Cossacks

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Europa Universalis IV: The Cossacks

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Pentium IV 2.4 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 512 MB GeForce GT 8800/Radeon X1900 lub lepsza
 • 2 GB HDD
 • Windows Vista/7/8
 • Rekomendowane:
 • Intel Pentium IV 2.4 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GT 8800 lub lepsza
 • 2 GB HDD
 • Windows Vista/7/8
Wieści ze świata (Black Desert, Don’t Starve: Shipwrecked, Europa Universalis IV: The Cossacks) 2/12/2015
Wieści ze świata (Black Desert, Don’t Starve: Shipwrecked, Europa Universalis IV: The Cossacks) 2/12/2015

wiadomość2 grudnia 2015

Dziś piszemy m.in. o zapisach do beta-testów Black Desert Online, debiutach gier Don’t Starve: Shipwrecked (w Early Access) i Europa Universalis IV: The Cossacks oraz udziale Marka Hamilla, Kiefera Sutherlanda i Shaquille’a O’Neala w gali The Game Awards 2015. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Cossacks kolejnym dodatkiem do Europa Universalis IV
Cossacks kolejnym dodatkiem do Europa Universalis IV

wiadomość16 października 2015

Studio Paradox Development ujawniło kolejne rozszerzenie do gry strategicznej Europa Universalis IV. DLC Cossacks zadebiutuje pod koniec roku i wprowadzi m.in. zmiany u koczowników i w koloniach oraz system stanów.