Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Total War Three Kingdoms - poradnik do gry

Total War Three Kingdoms - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Dyplomacja i handel w Total War Three Kingdoms Total War Three Kingdoms poradnik, porady

Ostatnia aktualizacja: 29 maja 2019

Dyplomacja w Total War: Three Kingdoms przeszła drastyczne zmiany względem wcześniejszych odsłon serii - z jednej strony nabrała przejrzystości, z drugiej zaś oferuje znacznie więcej ciekawych opcji i zagrywek, z których skorzystać można w ciągu rozgrywki. Z dyplomacją ściśle powiązany jest też handel, a oba te zagadnienia wyjaśnione zostały w niniejszym rozdziale.

Działanie dyplomacji

Domyślnie, okno dyplomacji pokazuje relacje Twojej frakcji z innymi. - Dyplomacja i handel w Total War Three Kingdoms - Total War Three Kingdoms - poradnik do gry
Domyślnie, okno dyplomacji pokazuje relacje Twojej frakcji z innymi.

Okno dyplomacji wywołać możesz klikając na odpowiedni przycisk w lewym górnym rogu ekranu, bądź po prostu wciskając klawisz "3". Gdy to uczynisz, otworzy się mapa świata, na której widoczne będą wszystkie będące jeszcze w grze frakcje, a także tereny, które do nich należą. Tuż po otwarciu mapy przedstawione będą relacje innych frakcji w stosunku do Twojej, a jeśli klikniesz na teren innego gracza to poznasz stosunki wszystkich innych (włącznie z Twoją) do tej konkretnej frakcji. Wszystko przedstawione jest przy użyciu odpowiednich kolorów zabarwiających terytoria danych frakcji:

 1. Kolor seledynowy - frakcje żyją w bardzo bliskich relacjach, oznaczonych jako "najlepsi przyjaciele" (Best Friends);
 2. Kolor zielony - frakcje żyją w bliskich, przyjacielskich relacjach;
 3. Kolor żółty - frakcje żyją w neutralnych relacjach;
 4. Kolor pomarańczowy - frakcje żyją w nieprzyjaznych relacjach;
 5. Kolor czerwony - różne odcienie czerwonego sygnalizują wrogie relacje. Im ciemniejszy kolor, tym wartość ta jest bardziej negatywna.
Najechanie na ikonkę przy nazwie frakcji pozwoli sprawdzić szczegółowe informacje odnośnie relacji. - Dyplomacja i handel w Total War Three Kingdoms - Total War Three Kingdoms - poradnik do gry
Najechanie na ikonkę przy nazwie frakcji pozwoli sprawdzić szczegółowe informacje odnośnie relacji.

Dodatkowo, przy każdej frakcji znajdującej się na liście, po prawej stronie ekranu, znajdziesz ikonkę twarzy zabarwionej na jeden z opisanych wyżej kolorów. Jeśli najedziesz na nią myszką to poznasz szczegóły dotyczące relacji - jakie pakty zostały między frakcjami zawarte, jakie są pozytywne i negatywne aspekty relacji, obecny poziom i poziom, który relacja będzie mieć w następnej turze. Na szczególną uwagę zasługuje właśnie informacja przedstawiająca trend ("Trending towards") - na podstawie tej wartości będziesz w stanie ocenić, czy np. dana frakcja zmieni do Ciebie nastawienie w kolejnej turze (wypowiadając wojnę, oferując umowę handlową czy sojusz dyplomatyczny i/lub wojskowy).

Korzystanie z dyplomacji i dostępne opcje

Po kliknięciu NEGOTIATE wyświetli się lista wszystkich dostępnych opcji dyplomatycznych i handlowych. - Dyplomacja i handel w Total War Three Kingdoms - Total War Three Kingdoms - poradnik do gry
Po kliknięciu "NEGOTIATE" wyświetli się lista wszystkich dostępnych opcji dyplomatycznych i handlowych.

By skorzystać z dyplomacji, otworzyć należy wspomniane okno (klawisz "3"). Gdy już to uczynisz, wystarczy kliknąć na frakcję, z którą chcesz pertraktować i wybrać przycisk "NEGOCJUJ" ("NEGOTIATE"). Po tym okno dyplomacji delikatnie się zmieni, dając Ci dostęp do kilku przycisków-kategorii. Są to:

 1. Wojna (WAR) - tutaj znajdziesz opcje związane z wojną, takie jak wypowiedzenie wojny, wysłanie ultimatum, wsparcie sojusznika w konflikcie militarnym czy wysłanie prośby o wsparcie.
 2. Pokój (PEACE) - tutaj z kolei znajdziesz działania pozwalające zakończyć konflikt militarny, zawierając pokój pomiędzy frakcjami czy sojuszami.
 3. Handel i małżeństwo (TRADE AND MARRIAGE) - w tej sekcji znajdziesz wszystkie dostępne opcje handlowe, takie jak możliwość dokonywania wpłat bądź otrzymywania złota, wymianę żywności, przedmiotów, a także opcje związane z małżeństwem.
 4. Wasale (VASSALS) - w tej części znajdziesz opcje związane z wasalami. Tutaj będzie można poprosić inną frakcję, by zostać ich wasalem, bądź spróbować wciągnąć inną frakcję jako swojego własnego wasala. Frakcja posiadająca wasala może w każdej chwili wezwać go do pomocy, a także otrzymuje część jej dochodów, może także zaanektować wasala, wcielając jego osady i armie do swojej własnej frakcji.
 5. Sojusze (ALLIANCES) - tutaj znajdziesz opcje pozwalające stworzyć koalicję i zapraszać do niej inne frakcje. Koalicje pozwalają jednoczyć się innym frakcjom na wypadek konfliktów militarnych - w razie ataku inne frakcje będą zobligowane przyjść z pomocą. Koalicje mogą zostać przekształcone w sojusze militarne, wewnątrz których wszystkie frakcje będą zobligowane do oddawania głosów (nie mogą samodzielnie podjąć decyzji) w sprawie wypowiadania wojen czy konfliktów militarnych względem innych frakcji.
 6. Traktaty dyplomatyczne (DIPLOMATIC TREATIES) - w tej sekcji znajdziesz opcje pozwalające zawierać rozmaite traktaty z innymi frakcjami, takie jak traktaty o nieagresji i wolnym dostępie wojsk, a w dalszej części rozgrywki umożliwiające wchłonięcie frakcji, a także odstąpienie od tytuł cesarza czy nakłonienie do tego innej frakcji. W tej części znajdują się także opcje powiązane z Wiarygodnością, czyli unikalnym zasobem przywódcy Cao Cao.
 7. Koordynacja wojenna (WAR CO-ORDINATION) - z pomocą tych opcji można wskazać cel do ataku dla sojuszników, bądź członków koalicji.
Okienko negocjacji dyplomatycznych. - Dyplomacja i handel w Total War Three Kingdoms - Total War Three Kingdoms - poradnik do gry
Okienko negocjacji dyplomatycznych.

W Total War: Three Kingdoms korzystanie z dyplomacji obrało formę negocjacji - po wybraniu jednej z opisanych wyżej opcji, gracz otrzymasz informację o potencjalnym "koszcie" tego zagrania. Będzie to przedstawione w formie wartości negatywnej - "-5", "-10" czy "-50". By akcja doszła do skutku, gracz będzie musiał dać coś od siebie - zaproponować zapłatę, handel żywnością itp. - co z kolei doda do negocjacji wartość dodatnią. By proces doszedł do skutku, trzeba osiągnąć wartość przynajmniej "na zero" (różnica propozycji gracza i drugiej frakcji). Im większa będzie różnica na plus, tym lepszy wpływ na poprawę stosunków pomiędzy frakcjami.

Od poziomu relacji frakcji zależą "koszty" akcji - czyli to, ile trzeba będzie dać od siebie, by akcja przeszła. Im lepsze relacje (poziomy opisane na początku tego rozdziału), tym koszty niższe. Wpływ na to ma także ogólna potęga kontrolowanej przez gracza frakcji - im będziesz mocniejszy, tym bardziej negatywnie podejdzie do Ciebie druga frakcja.

Dołączenie do konfederacji i bycie wasalem

Twój wasal przybędzie z pomocą militarną, gdy takowa będzie potrzebna. - Dyplomacja i handel w Total War Three Kingdoms - Total War Three Kingdoms - poradnik do gry
Twój wasal przybędzie z pomocą militarną, gdy takowa będzie potrzebna.

Podobnie do poprzednich odsłon serii Total War, tutaj też jest możliwość dołączenia innej frakcji do konfederacji czy mianowania jej Twoim wasalem. W pierwszym przypadku frakcja zostanie kompletnie wchłonięta - otrzymasz wszystkie należące do niej osady i armie, a także postacie, które były przez nią najmowane. Niestety, otrzymasz też jej sytuację finansową - jeśli przychód na turę był na minusie, spodziewaj się potężnego ciosu dla swojej gospodarki. Opcja mianowania kogoś Twoim wasalem jest w gruncie rzeczy ciekawsza - frakcja będzie na każde Twoje zawołanie (np. w przypadku konfliktu wesprze cię bezapelacyjnie), a dodatkowo otrzymasz od niej część przychodów. W późniejszym czasie można wchłonąć wasala - działa to na tej samej zasadzie, co dołączenie do konfederacji.

W obu przypadkach liczyć musisz się ze sporymi kosztami - do obu opcji trzeba będzie odpowiednio zachęcić drugą frakcję, oferując hojną zapłatę, przedmioty, bądź korzystną ofertę handlową czy dyplomatyczną. Obie opcje będą też raczej po za zasięgiem, jeśli frakcja będzie do Ciebie wrogo nastawiona - te zagrania dyplomatyczne dostępne będą raczej tylko dla sojuszników i najlepszych przyjaciół.

Małżeństwo - jak korzystać i co oferuje

Przy postaci nadającej się do małżeństwa wyświetli się ikonka z dwoma sercami. - Dyplomacja i handel w Total War Three Kingdoms - Total War Three Kingdoms - poradnik do gry
Przy postaci nadającej się do małżeństwa wyświetli się ikonka z dwoma sercami.

Małżeństwo to także nowa mechanika w grze. Pozwala wydać członka własnego dworu za inną osobę na dworze drugiej frakcji. Ta opcja dyplomatyczna charakteryzuje się kilkoma cechami, mianowicie:

 1. Tylko bardzo nieliczna grupa generałów i członków dworu może zostać wydana za członka innej frakcji. W przypadku takiej osoby, przy jej portrecie, tuż obok poziomu, wyświetli się ikonka z dwoma sercami.
 2. Jeśli małżeństwo dojdzie do skutku, znacząco poprawią się relacje obu frakcji - jest to najkorzystniejsza metoda dyplomatyczna w grze, oferująca największy wzrost.
 3. Jest to świetna opcja dyplomatyczna, by poprawić relacje z frakcją, która nastawiona jest bardzo negatywnie, bądź z którą pozostałe opcje, jak handel, nie zaoferują wystarczającej poprawy.
 4. Małżeństwo członka Twojego dworu z członkiem dworu innej frakcji uniemożliwi Ci działania zbrojne względem tej frakcji - w takiej sytuacji otrzymasz potężną karę do relacji ze wspomnianą frakcją.

Jak handlować z innymi

Okno przedstawiające wszystkie opcje handlu. - Dyplomacja i handel w Total War Three Kingdoms - Total War Three Kingdoms - poradnik do gry
Okno przedstawiające wszystkie opcje handlu.

Ostatnią opcją, acz niemniej ważną, związaną z dyplomacją jest handel. Handel podzielony jest na kilka części. Możesz wysłać bądź otrzymać od innej frakcji daną ilość złota, jednorazowo bądź rozłożone w czasie. Podobnie sprawa wygląda z żywnością - możesz wysłać innej frakcji daną ilość żywności przez X tur, bądź otrzymać ją od innej frakcji. Trzecią opcją jest handel przedmiotami - bronią, pancerzem, wierzchowcami, zwolennikami czy akcesoriami - w zamian za wpływy, złoto czy przeforsowanie innych opcji dyplomatycznych.

Czwartą, a zarazem oddzielną kwestią, jest wymiana handlowa. Tutaj wykorzystywane jest jedno z dóbr (zboże, ryż, żelazo, jadeit, jedwab, itp.), by otrzymać inne od drugiej frakcji, co owocuje sporym przyrostem złota otrzymywanego co turę. Jest to także opcja z największą ilością ograniczeń - ilość ofert wymian handlowych uzależniona jest od rozwoju frakcji (poziomu, wzniesionych budynków, a także obsadzonych stanowisk na dworze), a same wymiany zawierać można wyłącznie z frakcjami, do terytoriów których masz bezpośredni dostęp (graniczą z Twoim terytorium, bądź jesteś w stanie dostać się do nich przez terytorium sojusznika).