Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

League of Legends - poradnik do gry

League of Legends - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Dolna Aleja (Bottom) | Rola w drużynie w League of Legends League of Legends poradnik, porady

Gracz Dolnej Alei musi w bezpieczny sposób farmić oraz przetrwać do późniejszej fazy gry, ponieważ największą siłę czerpie z potężnych, ale bardzo drogich przedmiotów. Powinien rozglądać się za zabójstwami jedynie w sytuacjach pewnych i bezpiecznych. W przypadku złej decyzji może to kosztować śmierć jego, oraz gracza Wspierającego, a to z kolei daje okazję to łatwego Smoka czy Wieży. Sytuacje takie potrafią wywołać lawinę nieszczęść, z której wyjście jest praktycznie niemożliwe. Na Dolnej Alei najczęściej spotykany jest Strzelec, choć od czasu do czasu widziany jest również Mag, szczególnie gdy w ostatnim czasie wybrał go jeden z profesjonalnych zawodników. Warto jednak zostać przy tym pierwszym (szczególnie na początku poznawania gry), jako że jest on lepiej przystosowany do dłuższych wymian 2v2.

Start na Dolnej Alei

Strzelec wraz ze wspierającym w większości wypadku udaje się na pomoc Leśnikowi, który to potrzebuje asysty przy pierwszym obozowisku w Dżungli. Czasami wydarzy się, że Dżungler zdecyduje się zacząć mecz od górnej alei, dlatego warto wykorzystać ten czas na zaplanowanie dobrego startu, ponieważ już od pierwszych minut można znacząco uprzykrzyć wrogowi fazę linii.

Kolory odpowiadają stronie, po której zaczyna drużyna - Dolna Aleja (Bottom) | Rola w drużynie w League of Legends - League of Legends - poradnik do gry
Kolory odpowiadają stronie, po której zaczyna drużyna

Start numer 1 - Najbezpieczniejszy start. W sytuacji gdy leśnik zaczyna po drugiej stronie mapy, warto przypilnować jego obozu w razie gdyby wroga drużyna chciałaby go przejąć. Należy jedynie uważać żeby nie wpaść w pułapkę - w takiej sytuacji wystarczy wycofać się i zostawić Totem widzenia.

Start numer 2 - Bardzo agresywne start zarezerwowany dla bohaterów o bardzo mocnym pierwszym poziomie, na przykład Draven i Braum. W sytuacji gdy wrogi duet musi pomóc Dżunglerowi z pierwszym obozem, pułapka zastawiona w tym miejscu (szczególnie skuteczna dla drużyny Czerwonej) spowoduje ogromną frustrację we wrogich szeregach. Burzy to morale i zniechęca Leśnika do ewentualnych ganków.

Start numer 3 - Start będący pomiędzy agresywnym a bezpiecznym. Duet na Dolnej alei ustawia się w krzaku przeciwnika i od pierwszych sekund atakuje miniony. Powoduje przepchanie linii oraz przyspieszenie uzyskania drugiego poziomu, co ma ogromne znaczenie w tej fazie rozgrywki. Jeśli Leśnik zaczynał na tej stronie mapy, to bardzo prawdopodobne jest, że jego pierwszy gank będzie na górnej alei, a więc nie ma obaw na ewentualną odpowiedź na tą taktykę.

Zanim jednak Strzelec ustawi się na mapie, musi zaopatrzyć się w ten zestaw startowy:

Ikona

Opis

Leczenie (Heal) - Czar przywoływacza niezbędny do gry na dolnej alei - Dolna Aleja (Bottom) | Rola w drużynie w League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Leczenie (Heal) - Czar przywoływacza niezbędny do gry na dolnej alei. Leczy i przyspiesza posiadacza oraz najbliższego sojusznika, dlatego jest to idealny wybór dla duetu.

Miecz Dorana (Dorans sword) - Podstawowy wybór, odpowiedni dla każdego Strzelca - Dolna Aleja (Bottom) | Rola w drużynie w League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Miecz Dorana (Doran's sword) - Podstawowy wybór, odpowiedni dla każdego Strzelca. Zapewnia odrobinę zdrowia, obrażeń oraz leczenia w początkowych fazach gry.

Tarcza Dorana (Dorans shield) - bardziej pasywny wybór, dla bohaterów którzy nie mają trudność z przetrwaniem fazy linii - Dolna Aleja (Bottom) | Rola w drużynie w League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Tarcza Dorana (Doran's shield) - bardziej pasywny wybór, dla bohaterów którzy nie mają trudność z przetrwaniem fazy linii. Jeśli gracz nie planuje agresji na początku meczu, warto zastanowić się nad tym przedmiotem.

Kosa (Cull) - W sytuacji gdy gracz zginie we wczesnej fazie gry, warto rozważyć kupno tego przedmiotu - Dolna Aleja (Bottom) | Rola w drużynie w League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Kosa (Cull) - W sytuacji gdy gracz zginie we wczesnej fazie gry, warto rozważyć kupno tego przedmiotu. Pomoże on odrobić straty w złocie spowodowane przez niefortunną śmierć.

Współpraca ze Wspierającym

Najlepszym przyjacielem każdego Strzelca jest Wspierający. W początkowych fazach gry to właśnie współpraca z nim będzie miała istotny wpływ na rozwój sytuacji na linii. Warto więc kierować się kilkoma zasadami:

Nie inicjować jako pierwszy

Od tego jest dobry obrońca, taki jak Leona czy Blitzcrank. Należy być cierpliwym, choćby miało to znaczyć brak zabójstw przez całą wczesną fazę gry. Zbyt nagłe wyjście naprzeciw może zdezorientować sojusznika, co doprowadzi do walki 2v1 i pewnej śmierci. W przypadku wspierających pokroju Nami czy Soraka można pokusić się o większą agresję, jako że ewentualne obrażenia zostaną uleczone. Mimo to wciąż najlepiej jest stać za sojuszniczymi minionami i czekać na Gank od Dżunglera.

Dbać o wizję

Choć to wspierający jest najbardziej kojarzony z rozstawianiem totemów, to na początku meczu dostęp do Talizmanu ma każdy. Warto więc co jakiś czas zerkać do najbliższych krzaków i postawić tam totem, ponieważ może on ostrzec przed Gankiem od wrogiego Dżunglera.

Nie ryzykować będąc samemu

Czasami wspierający powróci do bazy lub spróbuje pomóc na środkowemu lub dżunglerowi. W tej sytuacji zakazane wręcz jest wychodzenie naprzeciw oponentom. Lepiej jest wrócić się po przedmioty, a w sytuacji gdy brakuje złota bądź nadchodzi zbyt duża fala minionów - pozostać pod wieżą i unikać pocisków wroga. Kilka nietrafionych stworów to nic w porównaniu z bezsensowną śmiercią.

Kontrola fali stworów (Wave management)

Perspektywa dla drużyny na dole mapy - Dolna Aleja (Bottom) | Rola w drużynie w League of Legends - League of Legends - poradnik do gry
Perspektywa dla drużyny na dole mapy

Choć kontrolowanie fali minionów obowiązuje każdego z bohaterów, to jej złe bądź dobre zarządzanie ma największy wpływ właśnie na dolnej alei. Brak wizji i pozycja za czerwoną linią to gwarantowane podwójne zabójstwo w przypadku ganku, a czasami nawet łatwy smok i wieża. Linie należy pchać tylko w sytuacji gdy wrogi Leśnik widziany był na dalszym zakątku mapy, lub gdy przeciwniczy duet jest dotkliwie zraniony. Uniemożliwi to bezpiecznie zbieranie złota oraz doświadczenia, a później skutkuje niekorzystnym powrotem do bazy. W sytuacji zagrożenia warto powstrzymać się od atakowania minionów, i skupić się jedynie na Last hitach. Doprowadzi to do odwrotnej sytuacji - przeciwnicy będą się znajdować w okolicy zielonej linii, co jest idealną okazją dla sojuszniczego Dżunglera.

Kiting

Jedną z najważniejszych rzeczy do opanowania przez ADC jest umiejętność skutecznego Kitingu. Kiting polega na równoczesnym atakowaniu i zajmowaniu dobrej pozycji. Każdy bohater, w tym Strzelec, ma określoną Prędkość Ataku. Określa ona ile razy bohater może wyprowadzić atak podstawowy w ciągu 1 sekundy. Gdy heros ma niską prędkość ataku, warto przemieścić się pomiędzy kolejnymi atakami, żeby uniknąć potencjalnych umiejętności i zająć dobrą pozycję w walce drużynowej. Im większa prędkość ataku, tym ciężej jest Kitować - często dochodzi do anulowania komendy autoataku. Są dwie szkoły Kitowania:

Za pomocą klasycznego namierzania myszą

Gracz jednocześnie namierza wroga i klika prawym przyciskiem myszy, żeby wykonać autoatak, po czym bezpośrednio klika w miejsce do którego planuje się udać. Jest to dobra metoda we wczesnych fazach gry, gdy bohater nie ma przedmiotów zwiększających prędkość ataku, a na drodze stoją miniony.

Za pomocą przycisku [SHIFT]

Gracz wciskając przycisk [SHIFT] wymusi na herosie autoatak na najbliższym celu. Dzięki temu może on skupić swoją myszkę wyłącznie na obieraniu kierunku ruchu. Wiążę się to jednak z tym, że na cel zostaje obrana każda wroga jednostka, w tym minion. Lepiej jest zachować tą metodą w późniejszej fazie gry, gdy Strzelec ma wysoką prędkość ataku, i gdy walka drużynowa ogranicza się jedynie do herosów.

Dobieranie Celów

Kolejną istotną zasadą jest Dobieranie celów. Niezależnie od tego, co sądzą sojusznicy, zadaniem Strzelca jest koncentrowanie się na najbliższym przeciwnym bohaterze. Strzelec specjalnie buduje takie przedmioty, żeby mógł zranić nawet najtwardszych Obrońców w League of Legends. Od nurkowania i zabijania przeciwnych prowadzących są Pogromcy i Wojownicy. Oczywiście nie oznacza to, że zakazane jest atakowanie wrażliwych celów. Należy jednak trzymać się wspierającego i atakować na tyle, na ile pozwala sytuacja. Niektórzy bohaterowie tylko czekają, aż Strzelec wyjdzie przed szereg i odda swoje życie bez żadnej rekompensaty. Tymczasem kiedy stoi on na tyłach, przeciwnik musi przebrnąć przez całą linię frontu lub próbować oflankować - obie sytuacje skutecznie opóźniają ewentualną ofensywę.

Klasy bohaterów na Dolną Aleję

Jak zostało już wspomniane wcześniej, Dolnej Alei spotyka się w 90% Strzelców. Są oni najlepiej przystosowani do współpracy na linii ze Wspierającym. Oprócz tego nie nadają się na żadną inną linię. Drugim typem bohaterów, rzadziej spotykanym, jest Mag, a konkretnie taki, który zadaje duże obrażenia w czasie. Może on wypełnić lukę jeśli reszta drużyny przesadziła z wyborem bohaterów zadających obrażenia fizyczne.

Klasy

Opis

Przykłady

Strzelcy (Marksmen) - już od wielu lat kojarzeni są z tą linią, choć mieli swoje gorsze chwile - Dolna Aleja (Bottom) | Rola w drużynie w League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Strzelcy (Marksmen) - już od wielu lat kojarzeni są z tą linią, choć mieli swoje gorsze chwile. Cała klasa dzieli się na bohaterów polegających na atakach podstawowych, oraz na tych którzy używają umiejętności zadające obrażenia fizyczne. Są to jednak niewielkie różnice, a wybór któregokolwiek z nich odpowiednio wypełni lukę w kompozycji drużyny.

1 - Dolna Aleja (Bottom) | Rola w drużynie w League of Legends - League of Legends - poradnik do gry2 - Dolna Aleja (Bottom) | Rola w drużynie w League of Legends - League of Legends - poradnik do gry3 - Dolna Aleja (Bottom) | Rola w drużynie w League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Magowie Bitewni (Battle Mages) - Podklasa magów która najlepiej radzi sobie na dolnej alei - Dolna Aleja (Bottom) | Rola w drużynie w League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Magowie Bitewni (Battle Mages) - Podklasa magów która najlepiej radzi sobie na dolnej alei. Są wytrzymalsi, lecz ciężej sobie radzą z kontrolowaniem fal minionów. Nie są również dobrym wyborem w sytuacji gdy wspierającym jest Zaklinacz, którego domeną jest wspomaganie ataków podstawowych sojusznika.

4 - Dolna Aleja (Bottom) | Rola w drużynie w League of Legends - League of Legends - poradnik do gry5 - Dolna Aleja (Bottom) | Rola w drużynie w League of Legends - League of Legends - poradnik do gry6 - Dolna Aleja (Bottom) | Rola w drużynie w League of Legends - League of Legends - poradnik do gry