Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

League of Legends - poradnik do gry

League of Legends - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Po trzecie - Komunikacja | Pięć elementów zdobywania przewagi w LoL League of Legends poradnik, porady

Po trzecie - Komunikacja

W League of Legends, podobnie jak w każdej grze zespołowej, ogromną rolę odgrywa komunikacja. Aby wygrać, Twoja drużyna musi współpracować. Twórcy oferują graczom dwa sposoby komunikacji - za pomocą chatu, oraz pingów. Używanie obu z nich zapewnia lepszą koordynację działań drużyny, pod warunkiem oczywiście że przestrzegamy prostej zasady: komunikując się z innymi graczami przekazujemy jedynie istotne dla gry informacje, takie jak:

  1. czas respawnu smoka, barona, buffów
  2. na kim skupiać się w trakcie walk drużynowych, jaką taktykę obrać
  3. ostrzeżenia
  4. prośby o pomoc
  5. informacje o tym, co nasz sojusznik zrobił źle (pod warunkiem, że jest to konstruktywna krytyka), porady dotyczące dalszej rozgrywki
  6. informacje o tym, co zamierzamy zrobić

Oczywiście nikt nie zabroni nam ucięcia sobie pogawędki na początku, bądź w trakcie gry. Jest to wręcz wskazane, gdyż rozluźnia nieco atmosferę. Pamiętaj też, by komunikować się wyłącznie w języku angielskim (chyba, że Twoja drużyna jest w całości złożona z graczów tej samej narodowości, której język znasz).

Grając w trybie PvP (a niekiedy nawet w meczach przeciw SI!), niejednokrotnie zetkniesz się z graczami, którzy odznaczać się będą negatywnym zachowaniem, szczególnie, jeśli ich drużyna będzie przegrywać. Będą oni winić za taki stan rzeczy swoich sojuszników, często ich przy tym obrażając. Tak dochodzi do zjawiska, z którego znana jest społeczność graczy League of Legends - do flame'u, czyli ostrej kłótni w której podstawowymi argumentami są nie do końca pozytywne epitety jakimi obrzucają się jej uczestnicy.

Jeśli sam jesteś graczem, który prowokuje flame, musisz zrozumieć, że to co robisz jest działaniem absolutnie bezproduktywnym, które dodatkowo zmniejsza szansę na zwycięstwo Twojej drużyny. Dlaczego?

1. Słaby gracz wcale nie będzie grał lepiej jeśli zaczniesz go obrażać. Jeśli jest wrażliwy na obelgi, nałożysz przez to na niego presję, która może spowodować, że częściej będzie podejmował złe decyzje, lub w ogóle zniechęci się do dalszej gry. A już na pewno nie wpadnie na to, co dokładnie robi źle.

2. Granie w League of Legends wymaga ciągłego skupienia na rozgrywce. Flame natomiast odwraca uwagę Twoją i Twoich sojuszników od istotniejszych w danej chwili ("i was typing" nie jest dobrym usprawiedliwieniem dla oddania fraga przeciwnikowi).

3. Prowokując kłótnie, obrażając innych graczy narażasz swoje konto na zawieszenie (więcej o tym dowiesz się z rozdziału poświęconemu systemowi karania graczy).

Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których ciężko wymagać od kogokolwiek anielskiego spokoju (szczególnie, jeśli przegrywasz właśnie którąś z rzędu grę rankingową), warto jednak nie wylewać swoich frustracji na chacie. Pamiętaj, że każdemu może zdarzyć się kilka gorszych gier, nawet profesjonalni gracze miewają mecze, w których feedują.

Co robić kiedy jesteś świadkiem flame'u w Twojej drużynie? Najprościej jest zignorować sytuację i po prostu robić swoje - nie jest to wcale zła strategia, zawsze to jedna więcej osoba w teamie, która skupia się na rozgrywce. Jeśli jednak chcesz uspokoić sytuację, oto kilka porad, które mogą okazać się przydatne:

  1. Nigdy nie odnoś się agresywnie do atakującej osoby - to tylko zaogni sytuację. Stanowczo poproś o uspokojenie się i skupienie na grze.
  2. Możesz spróbować ująć się za obrażanym graczem. Częstokroć okazanie braku przyzwolenia na negatywne zachowanie uspokaja sytuację.
  3. Ignoruj wszelkie zaczepki i negatywne komentarze na Twój temat (chyba, że jest to konstruktywna krytyka). Nie pozwól wciągnąć się do kłótni.
  4. Jeśli pomimo Twoich prób sytuacja się nie uspokaja, poproś resztę Twoich sojuszników, by wyciszyli na chacie gracza prowokującego kłótnię.

Co natomiast zrobić, jeśli widzisz flame w drużynie przeciwnej? Najlepiej nic - masz wtedy większe szanse na zwycięstwo :).