Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

League of Legends - poradnik do gry

League of Legends - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Przeciwnicy na linii | Nasus | League of Legends League of Legends poradnik, porady

Przeciwnik

Ikona

Poziom

Trudności

Opis

Aatrox

Średni - Przeciwnicy na linii | Nasus | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Średni

Jak dużo innych champów, Aatrox będzie chciał cię zniszczyć bardzo wcześnie. Za pewne we współpracy z junglerem, ponieważ posiada on świetną umiejętność podbijającą cię do góry, ułatwiającą gankowanie jego partnerowi z dżungli. Trzymaj się z tyłu na pierwszych levelach, po prostu farm i nie daj się zabić - przede wszystkim zrobisz to nie wdając się w niepotrzebne walki. Korzystaj ze swojego pasywa na minionach i nie daj się wytrącić z rytmu farmienia (za pewne pod wieżą). Poproś o pomoc junglera by przyszedł ci wystraszyć Aatroxa, gdy spali flasha zacznie grać pasywniej, co jest idealną sytuacją dla ciebie. Bo ty chcesz po prostu nabijać stacki!

W mid game, twoje W, jest wielkim kluczem do sukcesu, ponieważ Aatrox polega na prędkości ataku, a ta umiejętność mu ją zmniejsza prawie o połowę. Powinieneś maksować wtedy W, by móc obniżyć jego atak prawie o pół i sprawić, aby był nie skuteczny w swoich atakach. Nie spodziewaj się, że go zabijesz, ponieważ jego pasyw, który po zabiciu go daje mu niejako drugą szansę (coś podobnego jak Anioł Stróż) . Nie pozwoli go tak łatwo zniszczyć jego mobilność jest też zbyt duża by móc go gonić w razie potrzeby.

W późnej fazie gry staraj się nie dać mu dojść do twojego adc, rzucaj na niego swój Uwiąd (W), i dopóki on żyje nie możesz zajmować się atakowaniem przeciwnego adc, tylko być czymś w rodzaju prywatnego ochroniarza swojego adc.

Cho'Gath

Średni - Przeciwnicy na linii | Nasus | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Średni

Cho'Gath nie posiada odpowiednich obrażeń by Cię zabić, więc o to się we wczesnej fazie nie martw. Z kolei ty też nie dasz rady go zabić, więc jest to kolejna linia rozgrywająca się tylko i wyłącznie o farmę.

W środkowej fazie gry, w zależności jak i ile farmy uzyskałeś, zarówno w kwestii CS, jak i stacków na Q, będziesz w stanie zabić Cho, lub nie. Dlatego early game jest tu bardzo ważna. Gdy chcesz powiększyć swoją przewagę, pushuj jego miniony pod wieżę, naciskaj go ile się da i obserwuj gdzie jest wrogi jungler, by cię przypadkiem nie zgankował.

Możesz kupić sobie Spirit Visage, jako pierwszy wielki item, jeżeli on składa itemy pod AP, pomoże ci to w zredukowaniu obrażeń od magii, a także doda ci ekstra regenerację życia.

Darius

Trudny - Przeciwnicy na linii | Nasus | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Trudny

Nie daj sobie zadawać darmowych obrażeń we wczesnej fazie gry, ponieważ na pierwszych levelach ma jedno z większych bazowych obrażeń. Nakłada na ciebie stacki krwawienia, które zadają obrażenia na sekundę. Gdy jego Q jest gotowe do użycia nie podchodź zbyt blisko (Q to takie kręcące się topory), jednak, gdy użyje tego by przepchnąć miniony, możesz spróbować zadać mu obrażenia ze swojego Q.

Oczywiście uważaj na ganki, ponieważ Darius może cię przyciągnąć i wtedy na ogół z pomocą junglera jest już po tobie.

Dopóki nie masz Lodowej Rękawicy, nie jesteś w stanie z nim wygrać pojedynków 1v1. Jego ulti zadaje bardzo duże obrażenia, przed którymi nie jesteś w stanie się obronić, a nie dasz też rady zadać równie dużych by go zniszczyć.

Jeżeli jesteś do tyłu z minionami, staraj się nie zginąć i farmić jak najwięcej by go dogonić, w takim wypadku nie bij się z nim.

W końcowej fazie gry musisz za wszelką cenę go powstrzymać od zabijania twojego adc, ponieważ w wielu przypadkach jest on w stanie zabrać im całe życie w sekundę. Miej to na uwadze i pilnuj swojego adc.

Elise

Trudny - Przeciwnicy na linii | Nasus | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Trudny

Gdy jesteś przeciwko niej, nie masz łatwego życia, po pierwsze musisz zmienić styl gry. Maxujesz swoje E, dalej nabijasz stacki na Q, ale musisz ją harrasować za pomocą "kółka". By było to możliwe, jako pierwszy item musisz złożyć Chalice of Harmony/Kielich Harmonii. Twoje obrażenia, nie będą takie mocne jak w normalnej wersji buildu, ale dzięki temu Elise nie zdominuję cię na linii.

Jej 6 poziom nic nie wnosi, jak na przykład ulti Dariusa, ponieważ ona po prostu nie posiada ulti. Dzięki temu twoja moc na lvlu 6 znacznie wzrasta za pośrednictwem R. Po kielichu robisz Oblicze Ducha, by obronić się przed trucizną, następnym itemkiem powinno być Lodowe Serce. Zanim zaczniesz ją atakować, postaraj się z baitować jej Q, czyli rzut kokonem, który stunuje. Pamiętaj, że ma bardzo duży zasięg ten skill!

Będziesz miał znacznie mniej stacków w late game, ponieważ farmiłeś za pomocą E, nie dasz, więc rady być typowym Nasusem niszczącym wszystko, dlatego staraj się grać rolę typowego tanka/supporta w późnej fazie gry, chroniącego swojego ADC, nieangażującego się w ofensywę jak to przeważnie powinieneś robić.

Garen

Trudny - Przeciwnicy na linii | Nasus | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Trudny

Nie przejmuj się nim, farm po prostu. Pamiętaj, że jego Q, ściąga wszystkie spowolnieniey, więc używaj swojego W dopiero, gdy on użyje swojego skilla.

W mid game, Garen, jeżeli masz mało życia może cię łatwo zabić, więc jeśli masz mało życia nie ryzykuj, cofnij się. Przede wszystkim nie możesz upaść killami. Później będziesz go miażdżył na linii swoim Q, więc nie warto mu dawać za darmo złota za zabicie.

W późniejszej fazie gry, gdy twój team radzi sobie bezproblemowo z Garenem, lub właśnie go zabiliście podczas teamfightu, śmiało ruszaj na wrogiego adc, pozwoli ci to łatwo wygrać teamfight i prawdopodobnie w ten sposób wygrasz całą grę.

Irelia

Średni - Przeciwnicy na linii | Nasus | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Średni

Irelia tak jak ty jest zależna od farmy, więc linia będzie nudna. Nie daj się jednak zwieść tej pozornej nudzie. Uważaj na jej stuna (E). Gdy masz więcej życia niż ona używając tego skilla Irelia cię ogłuszy. W przeciwnym wypadku otrzymasz tylko spowolnienie.

W mid game poproś junglera o ganki. Nie dasz sobie z nią rady samemu, ponieważ jej obrażenia będą większe niż twoje. Irelia posiada także lifesteala, więc linia może być po prostu bardzo długo w jednym miejscu przez farmę i żaden z was się nie cofnie by nie stracić farmy. Jest to okazja dla junglera, ponieważ ona nie będzie miała żadnych przedmiotów (ty zresztą też, a więc działa to w dwie strony, więc uważaj) i będzie ją łatwiej zabić.

Staraj się w końcowej fazie gry odciągać ją od swoich carry, ponieważ ma ona bardzo duże obrażenia i może wyzerować twojego adc w bardzo szybkim tempie, a dodatkowo, jeśli jest wyfarmiona w minionach i killach, może przeżyć wejście 1v5 lub też zginąć robiąc z każdego z was łatwe cele poprzez zabranie wam sporej ilości życia.

Jarvan IV

Średni - Przeciwnicy na linii | Nasus | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Średni

Jarvan swoim combo E -> Q, może bardzo ułatwić pracę wrogiemu junglerowi, i szybko wtedy zginiesz. Więc kupuj wardy, trzymaj wizję na rzece i tribushu, a dzięki temu będziesz mógł się czuć troszkę bezpieczniej. J4 w porównaniu od swojej wersji w junglii, na linii jest znacznie silniejszy, dlatego nie zdziw się jak duże obrażenia jest ci w stanie zadać i jako szybko potrafi uciekać i doskakiwać do ciebie, w zależności od potrzeby.

W mid game możesz zacząć wymieniać się z nim na ciosy, ponieważ dzięki stackom na Q, twoje obrażenia znacznie wzrosły i możesz mu już wyrządzać krzywdę.

J4 jest bardzo słaby w late game. Traci na swojej sile, a jego jedyną zaletą jest ulti, którym potrafi się w środku teamfightu zamknąć z kim chce w kole, np. z 3 swoimi kolegami z zespołu i dwoma z waszego, czyniąc krwawą rzeź w jego centrum. Dobrym sposobem na unieszkodliwienie Jarvana, jest osłabienie go przed walką i zmuszenie do szybkiego użycia flasha. W ten sposób zaraz po zainicjowaniu swoim R będzie musiał je wyłączyć, żeby uciec z pola bitwy lub po prostu zginie. Staraj się oczywiście pilnować swojego adc, jednak J4 nie należy do bardzo mocno krzywdzących obrażeniami, więc nie jest tak wielkim zagrożeniem jak np. Aatrox

Jax

Średni - Przeciwnicy na linii | Nasus | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Średni

Początkowa faza będzie jak w wielu przypadkach pojedynkiem, kto jest lepszym farmerem. Dopóki Jax nie zacznie pushować twojej linii bardzo mocno, ganki nie będą skuteczne, ponieważ jest on bardzo mobilnym championem.

W mid game, Jax ma większe obrażenia w w dłuższych starciach, możesz pokazać moc Nasusa w walce w krótkich pojedynkach.

Gdy Jax włączy swoje E, odsuń się, nie daj się zestunować i pod żadnym pozorem go wtedy nie atakuj.

W late game Jax będzie starał się pchać miniony podobnie jak ty, więc jeśli jesteś w stanie go pokonać 1v1 jesteś na dobrej drodze ku zwycięstwu. Musisz jednak pamiętać, że on może odskoczyć w kluczowym momencie, a ty nie możesz go wtedy gonić. Po prostu wróć do pushowania linii, farmienia dalszych stacków. Odepchnij linie, wróć do bazy i czekaj na kolejne starcie.

Jax jest szczególnym zagrożeniem przez swoje E.

Dla twojej drużyny, więc musicie stać rozproszeni, ponieważ jego E, możesz zestunować was wszystkich jak rzucicie się na niego, reszta jego kompanów w tym momencie ma was w garści, mimo, że stun nie jest długi, to potrafi on zmieniać gry. Więc uważaj na bezsensowne rzucanie się na niego.

Kha'Zix

Łatwy - Przeciwnicy na linii | Nasus | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Łatwy

W early game jest jedyna szansa na wyrządzenie tobie krzywdy przez Kha.

Twoje obrażenia w mid game robią na nim spore wrażenie, więc staraj się pushować ile się da, miej wizję na rzece. Linia staję się bardzo łatwa, trudno jest mu farmić, więc jesteś na wygranej pozycji, nie powinno być problemów, jeżeli nie popełnisz błędów i nie dasz się zaskoczyć gankiem.

W late game, Kha będzie chodził po mapie i szukał pojedynków 1v1 z członkami twojej drużyny. Tobie nie da rady, więc nie masz, czego się bać, jednak pilnuj swoich carry, nie daj mu zabić ich w swojej dżungli. Nie goń go, ponieważ jest on bardzo mobilny i często pościg skończy się wejściem w kilku jego kolegów, co równa się oddaniu za darmo im killa.

Nidalee

Trudny - Przeciwnicy na linii | Nasus | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Trudny

Nidalee będzie często cię auto atakowała i poke'owała z dzidy, więc musisz uważać, aby nie dać się jej trafić, nie wystawiaj się na darmowe bicie z autoataków, ponieważ są one bardzo mocne. Do lvlu 6 nie posiada ona mechanizmów ucieczki, więc poproś junglera o pomoc. Jest to łatwy cel do gankowania, a bardzo ważne by ją zatrzymać, ponieważ potrafi cię odsunąć od farmy.

W mid game farm jak najwięcej się da. Dzięki ulti Nidalee będzie mogła uciekać w nieskończoność, więc jej nie goń. Bez pomocy junglera lub bez błędu z jej strony nie jesteś w stanie jej zabić.

Jeżeli poszła w AP to w late game jej dzidy będą piekielnie groźne, jednak w tym wypadku powinieneś nie mieć z nią kłopotów na linii. Nidalee na AD w late game jest w ogóle nie przydatna, więc ogólnie rzecz biorąc nie jest ona kłopotem w późnej fazie gry. Im dłuższa gra, tym lepiej dla ciebie.

Nunu

Trudny - Przeciwnicy na linii | Nasus | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Trudny

Z Nunu po prostu nie jesteś w stanie wygrać. Staraj się nie zginąć, proś junglera i mid o pomoc. Stój pod wieżą i farm ile się da.

Renekton

Średni - Przeciwnicy na linii | Nasus | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Średni

Gdy Renekton ma nabity swój pasek furii odsuń się od niego, na pewno będzie chciał cię zaatakować, bo jest to jego szansa. Ma on dużo większe obrażenia na początku niż ty, więc musisz uważać. Gankowanie Renektona często mija się celem, ponieważ jego E jest w stanie zapewnić mu bezpieczną ucieczkę. W early game musisz po prostu starać się nie zginąć i zdobyć jak najwięcej farmy możesz.

Walka z Renektonem, gdy masz Lodowe Serce lub Rękawice jest już jedną z opcji. Możesz zacząć pushować swoją linie, pamiętaj w dalszym ciągu o możliwości ganku ze strony przeciwnika!

W late game w zależności od tego, w jaki sposób gra Renekton musisz go zabić od razu (gdy rzuca się na twoich carry) albo przebić się przez niego do wrogich carry i zająć się nim dopiero na końcu. W sytuacjach 1v1 nie jest w stanie zrobić ci krzywdy, gdy masz dobrze wyfarmione Q. Raczej będzie unikał takich starć z tobą.

Riven

Trudny - Przeciwnicy na linii | Nasus | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Trudny

Riven nigdy nie da farmić ci bez kary w postaci bicia ciebie pośród twoich minionów. Musisz uważać, bo jeśli wypuścisz się za daleko od swojej wieży nie zdążysz do niej dobiec z powrotem. Riven jest w stanie cię bardzo szybko zabić na wczesnych levelach. Jej skille działają w ten sposób, że szybciej atakuje niż biegnie. Zapamiętaj też sobie, gdy masz wejść w zasięg jej auto ataku, aby zgarnąć miniona na pierwszych levelach. Odpuść sobie go.

Uważaj na jej firmową zagrywkę, czyli Flash i stun ze skilla. Gdy zobaczysz zmierzającego do ciebie junglera możesz być pewny, że tak właśnie Riven się zachowa.

W środkowej części gry, przy 11 lvlu mając Lodowatą Rękawice jesteś w staniesz pokonać Riven. Chyba, że wcześniej ją "nakarmiłeś" na linii, wtedy oczywiście trzymaj się z tyłu i staraj się odrobić straty farmą.

W późnej fazie gry pamiętaj o tym, aby formować teamfighty 5v5, gdyż Riven jest dobra w zerowaniu twoich carry. Jeżeli jednak mają kompozycję teamu pełną AOE jak np. Annie i Kennen staraj się pushować swoją linie i zabijać Riven ile się da. Ona nie jest w stanie zrobić tobie krzywdy, jedynie twoim partnerom z drużyny. Więc jeśli będziesz na topie ona będzie musiała też się tam udać, by bronić wież. Oczywiście nie daj się zaskoczyć całej drużynie pushując do upadłego.

Ryze

Średni - Przeciwnicy na linii | Nasus | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Średni

Wczesne ganki na Ryze są bardzo korzystne, ponieważ jest on wolnym bohaterem, bez mechanizmu do ucieczki. Poproś junglera o pomoc. Staraj się, aby zużył swoją manę jak najszybciej, dopóki nie ma kupionej Łzy, jesteś na wygranej pozycji i możesz go śmiało atakować i liczyć na jego ataki. Ponieważ szybciej skończy się mana mu, niż tobie życie, jesteś na tej linii do pewnego momentu dużym faworytem, musisz tylko swoją przewagę wykorzystać w odpowiedni sposób.

Pierwszym itemem powinno być Oblicze Ducha.

Ryze w późnej fazie gry jest bardzo ciężkim championem do zabicia, który zadaje dużo obrażeń. Twoja przewaga na linii, może być przez niego szybko odrobiona w późniejszych fazach gry. Musisz ciągle uważać na niego. Nigdy samemu nie atakuj go pod wieżą.

Teemo

Trudny - Przeciwnicy na linii | Nasus | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Trudny

Teemo na pierwszych levelach zadaje duże obrażenia, często kupuje Dorana, i przez to staje się bardzo łatwym celem do gankowania. Poproś junglera o pomoc, samemu zostaniesz odcięty od farmy, ponieważ jego Q, oślepia, więc gdy będziesz chciał z last hitować miniona z Q swojego, nie trafisz, stracisz mane i miniona. Podobnie jak na Elise, maxuj pierwsze E, aby móc go harrasować i składaj Chalice of Harmony/Kielich Harmonii.

Miej oko gdzie stawia swoje grzybki, po szóstym poziomie masz szansę na zabicie go, dzięki obrażeniom z Q (mniejszych, bo przez maxowanie E, ominąłeś dużo minionów z Q) i E, dlatego pamiętaj, że gdy popełni błąd, mając mało życia zostając na linii, możesz iść na całego (nawet tower dive), byle nie wejść na grzyby.

W late game Teemo jest jedynie, jako dobry splitpusher, w teamfightach rzucają na niego W, i spokojnie oglądaj jak ginie ;)

Yorick

Średni - Przeciwnicy na linii | Nasus | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Średni

Jest łatwy do zgankowania, ponieważ nie ma żadnych sposobów ucieczki. Może jednak we wczesnej fazie gry zadać ci dużo większe obrażenia niż ty mu, za pomocą swoich duszków.

W mid game twoje szanse rosną z każdym levelem i każdym zabitym minionem. Pamiętaj o tym by nie pchać się bez sensu mu pod wieżę, ponieważ ma ulti, w którym może się sklonować i cię łatwo zabić.

Jeżeli go sam nie spasiesz za bardzo killami, to w końcowej fazie gry Yorick będzie dla ciebie żadnym zagrożeniem i bez problemu pokonasz go 1v1.