Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

League of Legends - poradnik do gry

League of Legends - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Wizja na mapie w League of Legends | Podstawy rozgrywki League of Legends poradnik, porady

Wizja i przejrzystość mapy w League of Legends odgrywa bardzo ważną rolę. Większość mapy zasnuta jest przez Fog of War (Mgłę Wojny) i nie można zobaczyć tego, co tam się znajduje dopóki nie pokieruje się tam własnego bohatera lub gdy któryś z członków drużyny się tam nie znajdzie. Mapę rozświetlają również miniony, niektóre umiejętności championów (np. pułapki Nidalee lub grzybki Teemo), jak również globalne ulti (np. kryształowa strzała Ashe, Celna Salwa Ezreala), które przelatują przez całą mapę. Dostęp do wizji jest możliwy również za pomocą czterech Niebieskich roślin, które znajdują się w pobliżu rzeki.

Rodzaje Wardów

Totem Ukrycia: Zwykły Ward, który odkrywa określony zakres mapy, by następnie zniknąć - Wizja na mapie w League of Legends | Podstawy rozgrywki - League of Legends - poradnik do gry

Totem Ukrycia: Zwykły Ward, który odkrywa określony zakres mapy, by następnie zniknąć. Tego typu totemu nie można kupić bezpośrednio w sklepie. Dostępny jest jedynie po wypełnieniu misji dla przedmiotu wspierającego, ewentualnie dzięki Runie Kleptomancja. Totem Ukrycia wliczany jest do puli trzech Wardów, które może jednocześnie postawić każdy z bohaterów. Ward tego typu może zostać zniszczony przez wrogiego bohatera, jeśli gracz użył w jego pobliżu Badawczej Soczewki, postawił Totem Kontroli lub skorzystał z niebieskiej rośliny (Scryer's Bloom).

Totem Kontroli: Dostępny za niewielką opłatą w sklepie - Wizja na mapie w League of Legends | Podstawy rozgrywki - League of Legends - poradnik do gry

Totem Kontroli: Dostępny za niewielką opłatą w sklepie. Każdy z graczy może mieć przy sobie maksymalnie 2 totemy tego typu, ale postawić może tylko 1. Postawienie kolejnego wyłączy poprzedni. Totemy Kontroli nie wliczają się do limitu trzech Totemów, który powiązany jest z Totemami Ukrycia i Strażniczymi Totemami, które otrzymujemy jako bezpłatny Talizman.

Totem Kontroli wyłącza pobliskie Talizmany i Totemy Ukrycia, a do tego ujawni je. W obszarze działania ujawnione zostaną też wszystkie pułapki i zakamuflowani przeciwnicy (nie mylić z niewidzialnymi). Aby zniszczyć Totem należy użyć na nim wielu ciosów, co może skutecznie odwrócić uwagę przeciwnika, przez co sojusznicy zdążą dobić smoka lub uciec przed niebezpieczeństwem. Jeśli przerwany zostanie atak na totem kontroli, ten zregeneruje punkty życia. Ward ten ma nieskończony czas trwania, także w szczęśliwym przypadku może on wytrzymać w jednym miejscu przez całą rozgrywkę.

Strażniczy Totem: jeden z talizmanów, który można nabyć w sklepie zupełnie za darmo - Wizja na mapie w League of Legends | Podstawy rozgrywki - League of Legends - poradnik do gry

Strażniczy Totem: jeden z talizmanów, który można nabyć w sklepie zupełnie za darmo. Po użyciu przedmiotu można umieścić w wybranym miejscu niewidzialny Ward. Czas działania i odnowienia zależny jest od poziomu właściciela. Strażniczy totem kumuluje maksymalnie dwa ładunki. Podobnie jak Totem Ukrycia, Strażniczy Totem można zniszczyć po jego odkryciu.

Używanie Wardów

Korzystanie z Wardów jest bardzo proste. Wystarczy jedynie:

Warda można postawić w obrębie koła - Wizja na mapie w League of Legends | Podstawy rozgrywki - League of Legends - poradnik do gry
Warda można postawić w obrębie koła

Nacisnąć odpowiednią cyfrę (od 1 do 6) w zależności od tego, w której komórce z przedmiotami znajdują się Wardy. W okręgu znajdują się pewne cyfry "0/3" - oznacza to, że aktualnie nie postawiłeś/łaś żadnego Warda czyli wciąż masz do wykorzystania 3. Sam okrąg oznacza zasięg stawiania Warda. Dzięki temu można go postawić przez mniejsze ścianki lub inne przeszkody nie narażając własnego zdrowia. To samo tyczy się sytuacji, gdy przeciwnicy mogą czaić się w krzakach. Pewien zasięg stawiania Wardów daje możliwość szybkiej reakcji.

Po postawieniu Warda nie można już zmienić jego położenia - Wizja na mapie w League of Legends | Podstawy rozgrywki - League of Legends - poradnik do gry
Po postawieniu Warda nie można już zmienić jego położenia

Po kliknięciu LPM w wybranym miejscu Ward ląduje na ziemi i rozjaśnia teren wokół siebie. Teraz każdy przeciwnik, który przejdzie obok tego miejsca zostanie wykryty i zaznaczony na mini mapie.

Dlaczego warto inwestować w Wardy

Informacje o ruchach przeciwnika

Podczas farmienia na jednej z linii może się zdarzyć, że nagle nie wiadomo skąd pojawi się 4 przeciwników. Umiejętne rozlokowanie Wardów pomoże zapobiegać takim zaskakującym sytuacjom i zapewni trochę czasu na reakcję, a także ostrzeże członków drużyny o zaistniałym problemie.

Wardy jako obrońcy ważnych celów

Umiejscowienie Totemów przy Baronie, Smoku lub Buffach pozwala drużynie na szybką reakcję i odpowiedź jeśli przeciwnicy zechcą zdobyć jeden z tych celów. Totemy Kontroli dodatkowo mogą pozbawić drużynę przeciwną wizji i sprawić, że zaczną się niepokoić.

Wardy dają przewagę taktyczną

Na mapie znajduje się wiele krzaków w których może czyhać niebezpieczeństwo. Przeciwnicy często zastawiają w nich zasadzkę i czekają na biedną ofiarę. Jeśli zatrzymają się na Wardzie to sami mogą stać się łatwym celem.

Ward jako metoda na Gank

Często zdarza się, że championi grający na Topie lub Midzie posiadają Teleport, jako jeden z czarów przywoływacza. Mogą w ten sposób przenieść się w miejsce, gdzie został postawiony Ward i odciąć drogę ucieczki przeciwnikowi.

Ward pod nogi zakamuflowanego przeciwnika

Totem kontroli odkrywa bohaterów będących w kamuflażu, takich jak Evelynn, Twitch, Pyke i Rengar. Niestety, na bohaterów takich jak Kha'Zix, Shaco czy Talon ward ten będzie bezużyteczny, jako że są oni niewidzialni.

Ward jako blokada dla przeciwnika

W wyjątkowych sytuacjach Totem kontroli jest w stanie skutecznie utrudnić ruch przeciwnika. Idealnym przykładem jest (W) Mroczne przejście Thresha - stawiając warda tuż obok latarni jest duża szansa, że przeciwnik nie będzie w stanie jej namierzyć i uniemożliwi mu to ucieczkę.

Kontrowanie wizji

Jako, że własna drużyna nie jest jedyną, która korzysta z Wardów warto zadbać o to, żeby przeciwnicy nie posiadali zbyt dużej przejrzystości mapy. Ułatwi to rozgrywkę, a Junglerowi pracę związaną z Gankowaniem. Przeciwnika można pozbawić wizji na trzy sposoby: po użyciu Badawczej Soczewki (Tirnket), za pomocą wyżej wspomnianych Totemów Kontroli lub przy użyciu niebieskiej rośliny.

Używając Badawczej Soczewki należy unikać sytuacji, w której dwóch lub więcej sojuszników pokrywa ten sam teren. Nie należy również używać soczewki nieopodal Totemu Kontroli.

Totem kontroli należy stawiać w bezpiecznych miejscach, tak żeby utrudnić drużynie przeciwnej zniszczenie go. Warto również postawić taki totem w trakcie robienia Smoka czy Barona, żeby ograniczyć wizję przeciwnika.

Niebieska roślina ma zastosowanie agresywne, jak i pasywne. Można użyć jej na terenie wroga, aby ułatwić potencjalne Ganki na przeciwniku, lub na terenie sojuszniczym, aby uniknąć Invade'ów.

Rodzaje Talizmanów

W League of Legends występują 3 rodzaje Talizmanów, które mogą okazać się pomocne w różnych aspektach rozgrywki:

Strażniczy Totem: Po użyciu umieszcza niewidzialny totem w wybranym miejscu, na czas zależny od poziomu bohatera - Wizja na mapie w League of Legends | Podstawy rozgrywki - League of Legends - poradnik do gry

Strażniczy Totem: Po użyciu umieszcza niewidzialny totem w wybranym miejscu, na czas zależny od poziomu bohatera. Totem ma 3 punkty życia, i kumuluje się do maksymalni 2 ładunków.

Badawcza Soczewka: Po użyciu na krótką chwilę ujawnia i wyłącza w obszarze działania wszystkie Totemy przeciwników oraz zastawione przez nich pułapki Czas odnowienia, zasięg użycia i promień działania są większe z każdym kolejnym poziomem bohatera - Wizja na mapie w League of Legends | Podstawy rozgrywki - League of Legends - poradnik do gry

Badawcza Soczewka: Po użyciu na krótką chwilę ujawnia i wyłącza w obszarze działania wszystkie Totemy przeciwników oraz zastawione przez nich pułapki Czas odnowienia, zasięg użycia i promień działania są większe z każdym kolejnym poziomem bohatera. Ważne - jeśli odkryty totem zniszczy sojusznik, to oboje dostaną złoto. Badawcza soczewka pokazuje również zarys niewidzialnych bohaterów.

Zmiana Dalekowidzenia: Totem, który ma znacznie większy obszar użycia - Wizja na mapie w League of Legends | Podstawy rozgrywki - League of Legends - poradnik do gry

Zmiana Dalekowidzenia: Totem, który ma znacznie większy obszar użycia. Dodatkowo, jego czas trwania nie kończy się i nie jest wliczany do ogólnego limitu Totemów, które każdy bohater może rozstawić. Totem ten ma również skrócony czas odnowienia. Zmiana Dalekowidzenia nie jest jednak wolna od minusów - totem jest możliwy do zauważenia oraz ma zmniejszony obszar działania, a jego zdrowie wynosi jeden punkt.

Każdy z Totemów można nabyć w sklepie na początku rozgrywki za darmo, a później ulepszyć go do wybranej przez siebie opcji. Totem można wymienić na inny, który może bardziej przydać się w zaawansowanej fazie rozgrywki. Dla wspierających polecana jest Badawcza soczewka, jako że i tak mają dostęp do wardów, natomiast prowadzący powinni się zdecydować na Zmianę dalekowidzenia, żeby nie ryzykować wyłapaniem przez przeciwnika.