Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

League of Legends - poradnik do gry

League of Legends - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Sposób gry | Vayne | League of Legends League of Legends poradnik, porady

Early Game

Przede wszystkim skupiaj się na zabijaniu stworów. Jak dla każdego strzeleca, głównym przychodem w tej fazie gry jest dla ciebie złoto z farmy, której nikt za ciebie nie zbierze. Q ułatwi ci dobicie potwora, lecz przez te kilka sekund będziesz bardziej wrażliwy na zaczepki i inicjacje przeciwników. Pamiętaj - wynik pojedynku we wczesnej fazie gry jest często kwestią szczęścia. Jeden błąd w trakcie walki może kosztować twoją postać życie, staraj się więc farmić i czekać na pomoc twojego junglera. Vayne nie ma tak naprawdę możliwości zaczepiania przeciwników na linii. Q+AA może być skuteczne, ale ten czempion ma stosunkowo krótki zasięg ataku, więc taka kombinacja może cię narazić i tak naprawdę się nie opłacić. Aby efektywnie obniżać poziom życia przeciwników, trzeba wchodzić w tzw. wymiany. Vayne to nie Caitlyn, nie może z bezpiecznej odległości rzucić Q przez stwory, nie narażając się jednocześnie na wymianę. Jeżeli wybrałeś drugą ścieżkę rozwoju, twoją jedyną opcją jest inicjacja i regularna wymiana ciosów z wrogami; dlatego współgrającymi z Vayne suportami są te, które pomagają te wymiany wygrać. Podczas fazy linii, staraj się unikać skillshotów przeciwników dzięki Q, nie daj też się sprowokować do niepotrzebnego rzucenia E, bo w ten sposób pozbędziesz się najlepszego mechanizmu obronnego, jaki masz do dyspozycji. Jeżeli razem z supportem wbijecie poziom 6. przed przeciwnikiem, najlepiej atakujcie natychmiast z wykorzystaniem R. Jeżeli to przeciwnicy osiągną poziom 6. szybciej, staraj się wyczekać, aż spali R i wtedy uderzyć, bądź też sprowokować wymianę, w której to R spali. R Vayne trwa jakiś czas, więc da ci to ogromną przewagę, jeżeli przeciwnik nie trafi swoim, lub go nie ma. Dobrym pomysłem jest wardowanie krzaków w środkowej części linii. Supporci często czekają w nich na twój błąd - wykorzystaj to i użyj E, aby przyszpilić ich do ściany. Nawet, jeżeli przeciwny strzelec zareaguje wystarczająco szybko, żeby ocalić swojego pomocnika, powinieneś zadać mu poważne rany. Wardowanie ma oczywiście dużo więcej plusów, ale jeżeli nie mając warda wbijesz przeciwnika w krzaki Potępieniem, stracisz wizję, przez co nie wykorzystasz ogłuszenia i stracisz dużo czasu Zanim ponownie uzyskasz wizję atakowanego bohatera, może już sobie zapewnić bezpieczną ucieczkę. Pamiętaj, że trafione E podczas ganka twojego junglera lub midera sprawia, że przeciwnik jest już praktycznie martwy.

Mid game

Zadania w tej fazie gry są zasadniczo takie same dla każdego ADC. Jesteś potrzebny swojej drużynie podczas potyczek grupowych. Będziesz źródłem dużych obrażeń fizycznych oraz, jako Vayne, obrażeń nieuchronnych. Staraj się być obecny, kiedy twoja drużyna chce zabić smoka, lub zastawić pułapkę. Przed każdą walką, szczególnie jeżeli jesteś głównym celem drużyny przeciwnej, odpalaj R. Krótka niewidzialność może zdezorientować przeciwników, co twoja drużyna powinna wykorzystać. Nie rozpraszaj jednak nadmiernie uwagi i nie zapominaj o farmie. Mimo, że jesteś potrzebny swojej drużynie, twoim głównym źródłem dochodu będą nadal zabite potwory. Staraj się zbalansować obecność na środkowej alejce w razie nadchodzących walk, a chodzeniem po mapie i zabijaniem wszystkiego, co się rusza. Pamiętaj, że Vayne jest krucha. Wypuszczanie się w głąb terytorium kontrolowanego przez drużynę przeciwną może się dla ciebie skończyć śmiercią, a co za tym idzie utratą głównego źródła obrażeń twojej drużyny.

Late game

To jest moment, w którym Vayne naprawdę zaczyna błyszczeć. Jest niesamowitym źródłem obrażeń, a tankowe postaci nie stanowią dla niej dużo większego problemu niż te kruche. Koniecznie staraj się pozostać w pobliżu twojej drużyny, najlepiej za jej plecami. Lepiej jest dobiec do walki nieco później, niż zginąć, zanim walka się zacznie. Atakuj kogokolwiek możesz, pozostając jednocześnie na bezpiecznej pozycji. Poproś twoją drużynę, aby w miarę możliwości starali się cię chronić. Używaj E, aby odepchnąć przeciwników za bardzo zbliżających się do ciebie; nie musisz ich nawet wbijać w przeszkodę, wystarczy, że pozostaniesz bezpieczny. Jeżeli będziesz przestrzegał tych zasad, możesz ponieść swoją drużynę do zwycięstwa. Martwa Vayne to bezużyteczna Vayne. Pamiętaj o tym i zawsze staraj się ocenić, czy warto podjąć daną akcję.