Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 23 czerwca 2012, 10:00

autor: "Redakcja GRYOnline.pl"

Gra na słowa - Warhammer 40 000, Pilipiuk, Diablo III: Zakon, Gears of War, Halo: Upadek Reach

W czerwcowym wydaniu "Gry na słowa" na celownik bierzemy powieść "Czas Horusa", nowy zbiór opowiadań Andrzeja Pilipiuka oraz koniec świata według Majów. Poza tym nowe powieści ze światów Diablo, Gears of War i Halo.

Witamy w czerwcowej edycji „Gry na słowa”. Tym razem przygotowaliśmy dla Was trzy recenzje interesujących pozycji z polskiego rynku wydawniczego. Warhammer 40 000, Pilipiuk i apokalipsa według Majów – zarówno miłośnicy brutalnych, męskich opowieści jak i nieco bardziej oryginalnej prozy znajdą tu coś dla siebie. Zaczynamy jednak od zapowiedzi tytułów, które na rynek trafią w przeciągu najbliższych tygodni. Miłej lektury i zapraszamy do komentowania oraz podsyłania sugestii dotyczących kolejnych wydań „Gry na słowa”.

Gambrinus & Jaxa

Na celowniku mamy…

Gears of War 3: Anvil Gate

Data wydania: lipiec 2012

Szerzej o książkach osadzonych w realiach Gears of War pisaliśmy dwa miesiące temu. Może pamiętacie, że nie byliśmy nimi zachwyceni, jednak nie dało się odmówić pewnego potencjału rozkręcającej się autorce. Karen Traviss ma coraz większe doświadczenie i choć rzadko kiedy wychodzi poza ramy narzuconych jej światów, jej portfolio imponuje. Angielka zbeletryzowała już takie serie komputerowe jak Republic Commando i Halo, a w Gears of War sprawdziła się na tyle dobrze, że w Stanach Zjednoczonych w maju ukazała się już szósta część cyklu. Anvil Gate ponownie wróci do wypracowanej przez Traviss formuły: obok pociągnięcia wątku drużyny Delta, starającej odnaleźć się w powojennej, niespokojnej rzeczywistości, pojawią się retrospekcje sprzed ponad 30 lat. W tych urywkach poznamy losy młodego Victora Hoffmana i tragiczne wydarzenia, które ukształtowały jego twardy charakter. Nie ma się co nastawiać na arcydzieło literatury, ale należy uczciwie przyznać, że dzięki prozie Karen Traviss uniwersum Gears of War otrzymuje bardzo istotne tło, które nadaje nieco głębi kampaniom fabularnym kolejnych gier.

Diablo III: Zakon

Data wydania: 27 czerwca

Po rozmowie z Czarnym o nowej powieści ze świata Sanktuarium doszedłem do wniosku, że ostatni jego kontakt z prozą Blizzarda był co najmniej bolesny. Cóż, całe szczęście ówczesny autor powieści z uniwersum Diablo w międzyczasie poszedł w odstawkę. Richarda A. Knaaka zastąpił bowiem Nate Kenyon, utalentowany młody pisarz nagrodzony kilkoma prestiżowymi wyróżnieniami. Amerykanin dotychczas najlepiej odnajdywał się w konwencji horroru, więc ze szczerym zainteresowaniem będziemy śledzić jego twórczość na rzecz Blizzarda. Diablo: Zakon skupi się na postaci Deckarda Caina i jego działaniach, mających na celu odbudowanie ugrupowania Horadrimów. Efekt poznamy już niebawem – wydawnictwo Fabryka Słów właśnie podała do wiadomości datę premiery powieści, a w następnym wydaniu „Gry na słowa” Diablo III: Zakon doczeka się recenzji. Miłej lektury, Czarny!

Recenzje

Szewc w Lichtenrade

Andrzeja Pilipiuka nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Twórca takich postaci jak egzorcysta-amator Jakub Wędrowycz czy kuzynki Kruszewskie na stałe zagościł na polskim rynku wydawniczym i zyskał oddanych fanów. Dlatego wiele osób na pewno ucieszy wiadomość, że już za kilka tygodni w księgarniach ukaże się kolejny tom opowiadań tego niezwykle płodnego autora, noszący tytuł Szewc z Lichtenrade. Dziesięć zawartych w nim krótkich form pozwala zagłębić się wraz z bohaterami (zarówno tymi powracającymi, jak Skórzewski, czy Storm, jak i całkiem nowymi) w charakterystyczny Pilipiukowy świat z pogranicza rzeczywistości i legend.

Najlepsze z opowiadań, jakie odnajdziemy w tym zbiorze, to tytułowy Szewc z Lichtenrade, Sekret Wyspy Niedźwiedziej i W okularze stereoskopu. W pierwszym wraz z antykwariuszem i łowcą tajemnic Robertem Stormem usiłujemy rozwikłać zagadkę zabójstw szewców z okresu hitlerowskiej okupacji, a w kolejnym towarzyszymy doktorowi Skórzewskiemu w wyprawie na Wyspę Niedźwiedzi w poszukiwaniu ptaka, który może przesądzić o losach nadchodzącej wojny. Ostatnie z tej trójki W okularze stereoskopu to dziejąca się w latach osiemdziesiątych nostalgiczna opowieść o skradzionej młodości i magii zaklętej w zapomnianych przedmiotach.

Z Robertem Stormem spotykamy się w tym zbiorze jeszcze trzykrotnie. W świetnym opowiadaniu Ludzie, którzy wiedzą, w którym nasz antykwariusz prowadzi sklepik w niedużym miasteczku na Podhalu, w przewrotnej historii Ślady stóp w wykopie, gdzie Storm odwiedza doktora Olszakowskiego podczas wykopalisk, i w Yeti ciągną na zachód, które mimo kapitalnego pomysłu, dotyczącego poszukiwań śladów przedwojennego Instytutu Kryptozoologii, jest jednym z najsłabszych w zbiorze.

Diablo III

Diablo III

Diablo II

Diablo II

Diablo II: Pan Zniszczenia

Diablo II: Pan Zniszczenia

Gears of War

Gears of War

Halo: Combat Evolved

Halo: Combat Evolved

Diablo

Diablo

Halo 4

Halo 4

Halo 2

Halo 2

Halo: Reach

Halo: Reach

Gears of War 3

Gears of War 3

Gears of War 2

Gears of War 2

Halo 3

Halo 3

Gears of War: Judgment

Gears of War: Judgment

Halo: Combat Evolved Anniversary

Halo: Combat Evolved Anniversary

Najciekawsze książki postapo - wrześniowa Gra na słowa
Najciekawsze książki postapo - wrześniowa Gra na słowa

Fallout, Metro 2033, STALKER to w grach klasyczne przedstawienia świata po apokalipsie. Dla miłośników tej konwencji przygotowaliśmy listę najciekawszych literackich wizji postapo. Zapraszamy!

Gra na słowa - Honor Harrington, Fałszywi bogowie i egipscy asasyni
Gra na słowa - Honor Harrington, Fałszywi bogowie i egipscy asasyni

W sierpniowym wydaniu "Gry na słowa" recenzujemy "Fałszywych bogów" - powieść ze świata Warhammera 40 000, "Lwa Kairu" czyli wariację na temat asasynów oraz przyglądamy się klasyce militarnego SF. Zapraszamy!

Gra na słowa - recenzja Diablo III: Zakon, Zborowski Jacka Komudy, Pan Lodowego Ogrodu Grzędowicza
Gra na słowa - recenzja Diablo III: Zakon, Zborowski Jacka Komudy, Pan Lodowego Ogrodu Grzędowicza

W lipcowym wydaniu Gry na słowa na tapetę bierzemy powieść Diablo III: Zakon autorstwa Nate'a Kenyona, nową książkę Jacka Komudy, skutego lodem Stalkera, a z klasyki - Pana Lodowego Ogrodu Jarosława Grzędowicza. Zapraszamy!