Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Źródło fot. Warner Bros. / Larian Studios
i
Publicystyka 6 stycznia 2023, 13:37

autor: Marek Jura

19 gier RPG, w które zagramy w 2023 roku

Wśród najlepiej zapowiadających się RPG wyróżniają się przede wszystkim nowe marki i pozycje, o których jeszcze rok temu nie słyszał nikt. Gatunek z wolna ewoluuje, ale spokojnie – dla starych wyjadaczy też znajdzie się kilka znajomo brzmiących tytułów.

Na naszej liście nie zabrakło polskiego akcentu, wielkiego hitu Bethesdy, oczekiwanego od lat hogwardzkiego RPG i kilku nowych, świeżych projektów. Nie wiadomo dokładnie, kiedy pojawi się Dragon Age 4 (prawdopodobnie dopiero w 2024 roku), więc o tym tytule napisaliśmy tylko kilka słów w ramce. Jestem za to niezmiernie ciekaw, jak będziemy odbierać te wszystkie gry za okrągły rok. A Wy, jak myślicie, która z nich okaże się hitem, a która kompletną klapą?

Forspoken

Statyczne zdjęcie nie oddaje swobody, z jaką protagonistka porusza się po rozległym świecie fantasy. Fot. Forspoken. Square Enix, 2023.

  1. Realia: fantasy
  2. Producent: Luminous Productions
  3. Platformy: PC, PS5

Forspoken to sandboksowe RPG osadzone w klasycznie rozumianej krainie fantasy, wykorzystujące jednak nowatorskie podejście do rozgrywki. Protagonistka to bowiem młoda dziewczyna – Frey Holland – która wprost ze współczesnego Nowego Jorku została w magiczny sposób przeniesiona do znajdującego się kryzysie świata. Rozmawia z nią zaklęta bransoleta, podpowiadająca kobiecie, jak wykorzystać jej nowe umiejętności.

A tych jest co niemiara. Frey nie tyle biega, co śmiga po przepięknej krainie, niczym najszybsze bolidy XXI wieku. Do tego skacze na niebotyczne odległości, wykonuje w powietrzu akrobacje zarezerwowane tylko dla bohaterów anime i efektowny sposób walczy z wrogami.

Gra została doskonale udźwiękowiona. Na uwagę zasługuje nie tylko klimatyczna ścieżka dźwiękowa, ale też wyraziste odgłosy, a także doskonały dubbing. Niezależnie od tego, jaki język usłyszycie, pozwoli Wam to poczuć się jak w wielkim widowisku, którego nie chce się szybko opuszczać!

Forspoken

Forspoken

Dziedzictwo Hogwartu

Dziedzictwo Hogwartu

Gothic Remake

Gothic Remake

Starfield

Starfield

Diablo IV

Diablo IV

Baldur's Gate III

Baldur's Gate III

Hades II

Hades II

Czarne konie 2023 roku - te gry mogą Was zaskoczyć
Czarne konie 2023 roku - te gry mogą Was zaskoczyć

Diablo 4, Starfield – wiadomo, że to będą wielkie przeboje 2023 roku. Ale świat gier to nie tylko pewniaki AAA. Te mniej reklamowane tytuły mogą czasem okazać się świetnymi pozycjami. Oto więc lista tych mniej oczywistych potencjalnych hitów 2023 ro

Gry stycznia 2023 - spokojne otwarcie nowego roku
Gry stycznia 2023 - spokojne otwarcie nowego roku

Rok 2022 dostarczył nam kilka znamienitych produkcji, więc pozostaje trzymać kciuki, aby nowy rok okazał się co najmniej równie dobry, jak nie lepszy! Styczeń pod tych względem nie jest przełomowy – to miesiąc, w którym odetchniemy i odpoczniemy.

Najciekawsze polskie gry wideo zapowiedziane na 2023 rok
Najciekawsze polskie gry wideo zapowiedziane na 2023 rok

Do niedawna mogliśmy się chwalić przede wszystkim kolejnymi RPG „Redów” i kilkoma oryginalnymi mniej lub bardziej produkcjami niezależnymi. W 2023 roku dobrze zapowiadających się polskich gier powstanie więcej niż dodatków do The Sims 4.