Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 16 listopada 2022, 16:25

autor: Marek Jura

Green Hornet (Green Hornet Universe). Najlepsze (lecz wciąż dziwne) podróby Batmana

Choć Batman nie był może pierwszym superbohaterem, to z pewnością w XX wieku zyskał miano tego, o którym mówiło się najczęściej. I tego, którego „podróbek”, mniej lub bardziej szalonych, powstało jak najwięcej.

Green Hornet (Green Hornet Universe)

Green Hornet, #1, Mark Waid, Dynamite Entertainment 2013 - Najlepsze (lecz wciąż dziwne) podróby Batmana - dokument - 2022-11-16
Green Hornet, #1, Mark Waid, Dynamite Entertainment 2013
  1. Kto tam robił za Batka: Green Hornett
  2. Medium: film, serial aktorski, serial animowany, powieść, słuchowisko radiowe, komiks, komiks gazetowy
  3. Twórcy: George W. Trendle, Fran Striker
  4. Od czego zacząć: komiks
  5. Gdzie obejrzeć/przeczytać: Green Hornet – Zielony Szerszeń, #1 Upadek z wysoka, Mark Waid, Dynamite Entertainment 2013 (w Polsce: „Planeta Komiksów” 2017)

O Zielonym Szerszeniu ciężko mówić jako o klonie Batmana, bo narodził się trzy lata wcześniej, już w 1936 roku. Najpierw przez całe lata pojawiał się w słuchowisku radiowym, które przez prawie dwie dekady emisji zdobyło ogromną popularność. Britt Reid, czyli sprawca całego zamieszania, to playboy i lekkoduch, który zmienia się pod wpływem straty ojca i staje się zamaskowanym mścicielem, mającym za wrogów całe szeregi miejskich złoczyńców.

Przez lata koncept postaci przechodził drastyczne zmiany. Dość powiedzieć, że bohater zupełnie inaczej prezentował się w parodystycznym filmie, a inaczej w jednym z trzech (!) wydawnictw, które tworzyły o nim kolejne zeszyty po sukcesie słuchowiska. I choć na początku to bardziej Batman czerpał z opowieści o Zielonym Szerszeniu, po kilku dekadach role się odwróciły, a kolejni scenarzyści upodabniali swojego bohatera do Bruce’a Wayne’a.

Obecnie prawa do postaci należą do Dynamite Entertainment. I wydaje się, że Zielony Szerszeń ma się tutaj naprawdę dobrze. Dla wydawnictwa tworzy między innymi Mark Waid. Opublikował on genialny, niejednoznaczny etycznie komiks opowiadający o zmaganiach zadufanego w sobie dziennikarza Britta Reida i jego alter ego – Zielonego Szerszenia. Cała seria poświęcona jest więc walce wewnętrznej zarozumiałego konformisty z gotowym do poświęcenia idealistą. I to takiej naprawdę niełatwej i mrocznej. Tu nie ma wygranych i przegranych. Są tylko tymczasowi zwycięzcy.