Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 24 grudnia 2021, 11:30

autor: Marek Jura

Niedawno wieczny student, teraz jeszcze wieczniejszy fan RPG. Próbuje być Kingiem, ale nie potrafi.

Gry 2021 roku, przez które stracicie pracę (i ponad 100 godzin życia)

Rok 2021 obfitował w produkcje, z którymi można było spędzić naprawdę dużo czasu – nawet ponad 200 godzin! To odwrócenie trendu z ostatnich lat. I dowód na to, że wciąż opłaca się robić duuuże gry.

Pomijając pozycje kompletnie nieudane i jedynie sztucznie nabijające licznik, to właśnie tytuły z poniższej listy są najdłuższymi grami 2021 roku. Może nie zawsze idealnymi, ale z pewnością potrafiącymi pochłonąć na całe tygodnie. Lojalnie ostrzegam! Jeżeli już wciągnięcie się w którąkolwiek z tych gier, możecie stracić pracę, przyjaciół, chłopaka lub dziewczynę albo szacunek do samego siebie. A już na pewno zdrowy sen.

Humankind

  1. Średnia liczba spędzonych w grze godzin po ukończeniu wszystkich wyzwań i questów (wg HowLongToBeat): 240
  2. Gatunek: strategia turowa

Choć w opinii wielu graczy (również z naszego GOL-owego forum) Humankind potrafi utrudnić życie dziwacznymi warunkami zakończenia wojny i nadmierną komplikacją mechaniki zarządzania cywilizacją, to wciąż jedna z najlepszych strategii mijającego roku. I najbardziej rozbudowana. Dość powiedzieć, że jej wymaksowanie zajmuje nawet... 240 godzin!

Niby nic dziwnego, w końcu w Humankindzie musimy przeprowadzić ludzkość przed wszystkie etapy jej rozwoju – od koczownictwa aż do współczesności. Coś jednak sprawia, że mimo kilku wad i konkurencji wciąż niezwykle popularnej serii Civilization, produkcji tej udało się zatrzymać przy sobie graczy aż tak długo. Tym czymś może być kilka innowacyjnych mechanik – takich jak na przykład wybór lidera, przechodzenie przez kolejne etapy rozwoju kultury i technologii, a także zmiana dominującego nurtu co epokę.

Liczba budynków, z których można skorzystać na każdym etapie budowania cywilizacji, powala. I pozwala cieszyć się grą nawet wówczas, gdy zakończymy wątek główny. Jasne, nie wszyscy spędzą w niej 240 godzin. Ale jeżeli lubicie strategie, lepiej przed zainstalowaniem Humankinda weźcie sobie wolne w pracy. A może i od związku, na wypadek, gdybyście zakochali się w młodszym bracie Civilization na zabój.

  1. Więcej o grze Humankind
TWOIM ZDANIEM

Ile czasu w tygodniu kradną Ci gry?

Gry to moja główna forma spędzania wolnego czasu (11 do 20 godzin).
32%
Tak z godzinkę dziennie (5 do 10 godzin tygodniowo).
25%
Nie ukrywam, jestem pasjonatem (21-35 godzin).
15,6%
Prawie nic, gram sporadycznie (maksimum 4 godziny na tydzień).
15,6%
Rozstaję się z grami tylko na posiłki, sen i to trzecie (36 godzin i więcej).
11,8%
Zobacz inne ankiety
Diablo II: Resurrected

Diablo II: Resurrected

Hitman 3

Hitman 3

Humankind

Humankind

Mass Effect: Edycja legendarna

Mass Effect: Edycja legendarna

Najlepsze gry, które mogliście przegapić w 2021 roku
Najlepsze gry, które mogliście przegapić w 2021 roku

W oczekiwaniu na największe i te mniej spodziewane hity 2022 roku warto sprawdzić, jakie pozycje mogliśmy pominąć, zagrywając się w Forzę Horizon czy uciekając przed Lady Dimitrescu. Oto najlepsze przegapione gry 2021 roku.

AC Infinity to nie jest dobry kierunek. Asasyny i tak są za długie
AC Infinity to nie jest dobry kierunek. Asasyny i tak są za długie

Ubisoft ujawnił istnienie Assassin's Creed: Infinity – olbrzymiej gry-usługi, której skala ma być nieporównywalnie większa niż jakiejkolwiek wcześniejszej odsłony serii. Niestety, ja raczej po nią nie sięgnę, bo po Odyssey boję się już ogromu Valhalli.