Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 24 grudnia 2021, 11:30

autor: Marek Jura

Gry 2021 roku, przez które stracicie pracę (i ponad 100 godzin życia)

Rok 2021 obfitował w produkcje, z którymi można było spędzić naprawdę dużo czasu – nawet ponad 200 godzin! To odwrócenie trendu z ostatnich lat. I dowód na to, że wciąż opłaca się robić duuuże gry.

Spis treści

Pomijając pozycje kompletnie nieudane i jedynie sztucznie nabijające licznik, to właśnie tytuły z poniższej listy są najdłuższymi grami 2021 roku. Może nie zawsze idealnymi, ale z pewnością potrafiącymi pochłonąć na całe tygodnie. Lojalnie ostrzegam! Jeżeli już wciągnięcie się w którąkolwiek z tych gier, możecie stracić pracę, przyjaciół, chłopaka lub dziewczynę albo szacunek do samego siebie. A już na pewno zdrowy sen.

Humankind

  1. Średnia liczba spędzonych w grze godzin po ukończeniu wszystkich wyzwań i questów (wg HowLongToBeat): 240
  2. Gatunek: strategia turowa

Choć w opinii wielu graczy (również z naszego GOL-owego forum) Humankind potrafi utrudnić życie dziwacznymi warunkami zakończenia wojny i nadmierną komplikacją mechaniki zarządzania cywilizacją, to wciąż jedna z najlepszych strategii mijającego roku. I najbardziej rozbudowana. Dość powiedzieć, że jej wymaksowanie zajmuje nawet... 240 godzin!

Niby nic dziwnego, w końcu w Humankindzie musimy przeprowadzić ludzkość przed wszystkie etapy jej rozwoju – od koczownictwa aż do współczesności. Coś jednak sprawia, że mimo kilku wad i konkurencji wciąż niezwykle popularnej serii Civilization, produkcji tej udało się zatrzymać przy sobie graczy aż tak długo. Tym czymś może być kilka innowacyjnych mechanik – takich jak na przykład wybór lidera, przechodzenie przez kolejne etapy rozwoju kultury i technologii, a także zmiana dominującego nurtu co epokę.

Liczba budynków, z których można skorzystać na każdym etapie budowania cywilizacji, powala. I pozwala cieszyć się grą nawet wówczas, gdy zakończymy wątek główny. Jasne, nie wszyscy spędzą w niej 240 godzin. Ale jeżeli lubicie strategie, lepiej przed zainstalowaniem Humankinda weźcie sobie wolne w pracy. A może i od związku, na wypadek, gdybyście zakochali się w młodszym bracie Civilization na zabój.

  1. Więcej o grze Humankind

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Ile czasu w tygodniu kradną Ci gry?

Prawie nic, gram sporadycznie (maksimum 4 godziny na tydzień).
15,6%
Tak z godzinkę dziennie (5 do 10 godzin tygodniowo).
25%
Gry to moja główna forma spędzania wolnego czasu (11 do 20 godzin).
32%
Nie ukrywam, jestem pasjonatem (21-35 godzin).
15,6%
Rozstaję się z grami tylko na posiłki, sen i to trzecie (36 godzin i więcej).
11,8%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze gry, które mogliście przegapić w 2021 roku
Najlepsze gry, które mogliście przegapić w 2021 roku

W oczekiwaniu na największe i te mniej spodziewane hity 2022 roku warto sprawdzić, jakie pozycje mogliśmy pominąć, zagrywając się w Forzę Horizon czy uciekając przed Lady Dimitrescu. Oto najlepsze przegapione gry 2021 roku.

AC Infinity to nie jest dobry kierunek. Asasyny i tak są za długie
AC Infinity to nie jest dobry kierunek. Asasyny i tak są za długie

Ubisoft ujawnił istnienie Assassin's Creed: Infinity – olbrzymiej gry-usługi, której skala ma być nieporównywalnie większa niż jakiejkolwiek wcześniejszej odsłony serii. Niestety, ja raczej po nią nie sięgnę, bo po Odyssey boję się już ogromu Valhalli.