Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 9 listopada 2021, 15:09

autor: Patryk „PefriX” Manelski

MMOholik zagubiony w świecie fantasy. Nie pogardzi dobrą książką lub serialem.

10 najlepszych gier MMORPG w 2021 roku

Gatunek MMORPG nie samym World of Warcraft żyje! Jest całkiem sporo tytułów, które stanowią godną konkurencję dla ledwie zipiącego króla, i właśnie je postaramy się przybliżyć. Przed Wami zestawienie najlepszych wirtualnych światów!

Rok 2021 był niezwykle istotny dla gatunku MMORPG, który od dłuższego czasu pozostawał w stagnacji. To właśnie w ciągu ostatnich miesięcy otrzymaliśmy sporo ciekawych alternatyw dla dotychczasowych gier – że wspomnę tylko New Worlda, Elyona czy Bless Unleashed. Tym razem przyjrzymy się jednak nie im! Wszak MMORPG ocenia się nie po tym, jak zaczynają, tylko jak kończą. Dlatego powstał ranking produkcji, które przetrwały próbę czasu i mogą pochwalić się regularnymi aktualizacjami oraz aktywną społecznością – po prostu można na nich polegać.

Panie, ale w co grać?!

Zdziwilibyście się, jak często gracze w MMORPG pytają, w co grać. W zasadzie regularnie pojawia się kwestia, czy tytuł „X” jest lepszy od produkcji „Y” oraz dlaczego warto poświęcać czas grze „Z”. Poniższe zestawienie jest zatem topką gatunku, która uwzględnia popularność danego MMORPG oraz częstotliwość wydawania aktualizacji. Można by rzec, że znajdziecie tu same najlepsze produkcje tego rodzaju, ale tak po prawdziwe to i te mniej znane tytuły też są warte uwagi. Niemniej jakąś metodologię trzeba było w tym przypadku przyjąć – pamiętajcie o tym, kiedy zaczniecie marudzić na brak Waszej ulubionej produkcji na naszej liście.

10. Phantasy Star Online 2

  1. Model biznesowy: free-to-play + mikrotransakcje
  2. Platformy: PC, PS4, XOne

Długo przyszło nam czekać na Phantasy Star Online 2. Tytuł ten dostępny jest w Japonii od 2013 roku, ale dopiero od 2020 można grać w niego w Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Dzięki temu jednak otrzymaliśmy od razu pełną zawartość, czyli wszystkie dotychczas wydane aktualizacje z nowościami. To zaś sprawia, że Phantasy Star Online 2 wystarczy na dziesiątki godzin zabawy. Pod warunkiem oczywiście, że nie przeszkadza Wam szata graficzna w stylu japońskich animacji.

Z Phantasy Star Online 2 był taki problem, że przez długi czas gra dostępna była jedynie poprzez Microsoft Store, a do tego nie działała w pełni. Od kiedy jednak można bawić się również za pośrednictwem Steama, sytuacja wygląda o wiele lepiej. Graczy nie brakuje, tak samo jak rzeczy do zdobycia czy odblokowania. Zwłaszcza jeśli lubicie minmaxować postać – okazji do zdobywania oraz ulepszania sprzętu znajdziecie tu pod dostatkiem. Dochodzi do tego niezwykle dynamiczny system walki, a także przeciwnicy zasłaniający cały ekran, więc o nudzie nie ma mowy!

W SKRÓCIE

Dla kogo to gra? Dla osób preferujących zręcznościowe starcia PvE z wielkimi przeciwnikami, a do tego nastawionych na zdobywanie coraz lepszego ekwipunku.

Czy jest regularnie wspierana? Tak, chociaż aktualizacje mogłyby pojawiać się szybciej.

Gry podobne: Monster Hunter: World, Vindictus.

Czy jest język polski? Nie ma.

Czy gra dużo Polaków? Nie ma ich aż tylu.

Czy występuje pay-to-win? Sklepik nie wpływa na zabawę prawie w żaden sposób.

A może Phantasy Star Online 2: New Genesis?

Phantasy Star Online 2: New Genesis to po prostu ładniejsze Phantasy Star Online 2, ale bez pełnej zawartości oryginału. Aktualnie New Genesis dopiero raczkuje, jeśli chodzi o ilość oferowanych atrakcji. Niemniej powiązane jest z pierwszym MMORPG, więc warto zainteresować się również tym tytułem. Zwłaszcza że na horyzoncie widać już nowości!

TWOIM ZDANIEM

Grasz jeszcze w MMORPG?

Nie, nie grałem od lat
41,6%
Czasem mi się zdarza
26,8%
Gram regularnie
21,1%
Nigdy nie grałem w MMORPG
10,5%
Zobacz inne ankiety
Star Wars: The Old Republic

Star Wars: The Old Republic

Black Desert Online

Black Desert Online

Guild Wars 2

Guild Wars 2

Final Fantasy XIV Online

Final Fantasy XIV Online

World of Warcraft

World of Warcraft

Albion Online

Albion Online

The Elder Scrolls Online: Blackwood

The Elder Scrolls Online: Blackwood

Phantasy Star Online 2

Phantasy Star Online 2

Old School RuneScape

Old School RuneScape

10 najlepszych gier MMO, w które warto zagrać w 2021 roku
10 najlepszych gier MMO, w które warto zagrać w 2021 roku

Gry sieciowe mają się wyśmienicie i przeżywają aktualnie swój złoty okres. To najlepszy czas, aby wskoczyć do wirtualnego świata, aby pograć z lub przeciwko innym graczom. Dlatego pomożemy wybrać Wam te produkcje, które zdecydowanie warte są Waszej uwagi.

10 gier, których nie skończysz bez poradnika
10 gier, których nie skończysz bez poradnika

Kiedyś granie z nosem w solucji było normą. Dziś gry stały się dużo łatwiejsze. Wciąż jednak powstają tytuły, które są sporym wyzwaniem, a poradniki do nich są chętnie wyszukiwanym hasłem w sieci. Oto 10 takich tytułów – i starych, i nowych.

9 ciekawych gier MMORPG, w które zagramy w 2021 roku lub później
9 ciekawych gier MMORPG, w które zagramy w 2021 roku lub później

Rok 2020 nie był zbyt owocny dla tego gatunku, ale być może przyszłe miesiące okażą się o wiele bardziej udane. W końcu nie można przesuwać premier w nieskończoność, prawda?