Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Źródło fot. Amazon Games
i
Publicystyka 13 maja 2023, 15:37

Najlepsze gry MMORPG w 2023 roku - nasze TOP 10

Gatunek MMORPG nie samym World of Warcraft żyje! Jest całkiem sporo tytułów, które stanowią godną konkurencję dla ledwie zipiącego króla, i właśnie je postaramy się przybliżyć. Przed Wami zestawienie najlepszych wirtualnych światów!

O 2021 roku pisałem, że był on niezwykle ciekawy dla gatunku MMORPG, bowiem to właśnie wtedy otrzymaliśmy kilka ważnych produkcji, jak np. New World, Elyon czy Bless Unleashed. Rok 2022 okazał się jednak o wiele istotniejszy. Był to czas weryfikacji, dzięki któremu wiemy już, że żaden z wymienionych tytułów nie załapał się do czołówki gatunku. Pierwsza połowa 2023 roku również nie rozpieszcza fanów gatunku. Jednak nic straconego. Jeszcze w tym roku mają pojawić się m.in. Aion 2, Dune: Awakening i znakomicie zapowiadające się Throne and Liberty.

AKTUALIZACJA 2023

Ranking najlepszych gier nie przeszedł wielkich zmian, chociaż znalazło się miejsce dla jednej nowej pozycji. Więc póki co pozostało nam grać w to, co jest dostępne już od dobrych paru lat. Niestety.

Aktualizacji dokonał Mateusz „rassi” Ługowik.

Panie, ale w co grać?!

Zdziwilibyście się, jak często gracze w MMORPG pytają, w co grać. W zasadzie regularnie pojawia się kwestia, czy tytuł X jest lepszy od produkcji Y oraz dlaczego warto poświęcać czas grze „Z”. Poniższe zestawienie jest zatem topką gatunku, która uwzględnia popularność danego MMORPG oraz częstotliwość wydawania aktualizacji. Można by rzec, że znajdziecie tu same najlepsze produkcje tego rodzaju, ale tak po prawdziwe to i te mniej znane tytuły też są warte uwagi. Niemniej jakąś metodologię trzeba było w tym przypadku przyjąć – pamiętajcie o tym, kiedy zaczniecie marudzić na brak Waszej ulubionej produkcji na naszej liście.

Gry ułożyliśmy w kolejności od najsłabszej do najlepszej.

Lost Ark Online

Amazon Games

  1. Model biznesowy: free-to-play + mikrotransakcje
  2. Platformy: PC

Na Lost Arka czekano naprawdę długo i z tym tytułem wiele osób wiązało spore nadzieje. Ostatecznie ponownie zawiódł wydawca, który nie do końca sprostał wymaganiom graczy – Amazon zmarnował potencjał gry, a do tego zdecydowanie bardziej mógł wpłynąć na item shop. Niezależnie od tego, Lost Ark to wciąż po prostu przyjemne połączenie MMO z action RPG, starczące na długie godziny grindu przeplatanego fabularnymi wstawkami. Jeśli jednak szukacie tutaj pełnokrwistego hack’n’slasha to się z pewnością zawiedziecie.

Lost Ark stoi w gatunkowym rozkroku, oferując po trochu z każdego stołu. Z jednej strony system walki jest przyjemny, z drugiej mamy mnóstwo pobocznych aktywności, a z trzeciej grupowe atrakcje to największa zaleta gry. Niemniej to wszystko okupione jest grindem, gdzie osoby płacące za różne ułatwiacze mają zwyczajnie z górki. Zdecydowanie nie jest to tytuł do niedzielnego grania z doskoku, tylko pełnoprawny pożeracz czasu, który zwyczajnie wciąga. Pod warunkiem oczywiście, że nie przeszkadza Wam koreańska stylistyka.

Dla kogo to gra? Dla graczy szukających czegoś łączącego hack’n’slasha z MMO, który nastawiony jest na grupową rozgrywkę bez pomijania atrakcji dla samotnych wilków.

Czy jest regularnie wspierana? Tak, chociaż aktualizacje mogłyby pojawiać się szybciej.

Gry podobne: Path of Exile, Diablo Immortal.

Czy jest język polski? Nie ma.

Dużo gra Polaków? Bardzo dużo.

Czy występuje pay-to-win? Sklepik daje sporą przewagę i mnóstwo ułatwień.

A może Path of Exile?

Koreańska grafika nie przypadła Wam do gustu w Lost Ark Online? Zatem sięgnijcie po sprawdzone Path of Exile, które co prawda ma znacznie mniej elementów MMO, ale za to jest pełnokrwistym reprezentantem gatunku hack’n’slash. PoE wciąż nie ma godnej konkurencji. No chyba, że Diablo IV faktycznie okaże się czymś wartym uwagi, ale wtedy pewnie dostaniemy Path of Exile 2!

Patryk Manelski

Patryk Manelski

Chciał być informatykiem, potem policjantem, a skończyło się na „dziennikarzeniu” na UŚ. Tam odkrył, że można połączyć pasję do grania z pisaniem. Następnie bytował w kilku redakcjach, próbując przekonać wszystkich, że gry MMO są najlepsze na świecie. Tak trafił do działu publicystyki na GOL-u, gdzie niestrudzenie kontynuuje swoją misję – bez większych sukcesów. W przerwach od walenia z axa hoduje cyfrowe pomidory, bawiąc się w wirtualnego farmera. Nie mając własnego ogródka, zadowala się opieką nad drzewkiem bonsai. Kręci go też jazda na rowerze, zaś czytać lubi mangę i fantastykę. A co najważniejsze, pochodzi z Sosnowca, gdzie zresztą mieszka i z czego jest dumny!

więcej

TWOIM ZDANIEM

Grasz jeszcze w MMORPG?

Gram regularnie
21,5%
Czasem mi się zdarza
27%
Nie, nie grałem od lat
41,5%
Nigdy nie grałem w MMORPG
10%
Zobacz inne ankiety
Black Desert Online

Black Desert Online

Lost Ark

Lost Ark

Star Wars: The Old Republic

Star Wars: The Old Republic

World of Warcraft

World of Warcraft

Guild Wars 2

Guild Wars 2

Albion Online

Albion Online

Final Fantasy XIV Online

Final Fantasy XIV Online

The Elder Scrolls Online: Blackwood

The Elder Scrolls Online: Blackwood

Old School RuneScape

Old School RuneScape

11 ciekawych gier MMORPG, w które zagramy w 2022 roku lub później
11 ciekawych gier MMORPG, w które zagramy w 2022 roku lub później

Gatunek MMORPG wciąż czeka na swój renesans. Nadchodzące produkcje prawdopodobnie nie zrewolucjonizują rynku, chociaż kilka z nich może okazać się przyjemną alternatywą dla leciwych już klasyków. Wszystkim nam przyda się powiew świeżego powietrza!

Najlepsze gry 2021 roku - wybór redakcji GRYOnline.pl
Najlepsze gry 2021 roku - wybór redakcji GRYOnline.pl

Zestawienie najlepszych gier 2021 roku pojawiło się już chyba we wszystkich konfiguracjach, ale jak wygląda ranking redakcji GRYOnline.pl? Przeprowadziliśmy wewnętrzne głosowanie i sprawdziliśmy. Choć każdy ma swoją własną grę roku, tą wspólną redakcji GO

Najlepsze gry strategiczne 2021 roku - wybór redakcji
Najlepsze gry strategiczne 2021 roku - wybór redakcji

Choć złota era strategii dawno już minęła, nie znaczy to, że gatunek ten całkowicie zniknął z rynku gier komputerowych. Rok 2021 udowadnia, iż jego fani nadal mogą znaleźć dla siebie przynajmniej kilka wartych uwagi produkcji.