Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 24 lutego 2021, 16:07

autor: Bartosz Świątek

Najlepsze gry o budowaniu miast - redakcyjne top 10 city builderów

Budowanie miast to jedna z tych rzeczy, które od lat sprawiają graczom wielką satysfakcję. Przez lata na rynku pojawiło się sporo city builderów, czyli produkcji stawiających nas w roli architektów, królów czy dowódców.

Nie będę zbyt odkrywczy, pisząc, że gry pozwalają robić całą masę rzeczy, których z pewnością nie byłoby nam dane spróbować w prawdziwym świecie. Na przykład takie budowanie miasta. Znakomita większość z nas zakończy swoją życiową karierę boba budowniczego na wzniesieniu pojedynczego domu, a i to dotyczy wyłącznie pewnej grupy osób – dla pozostałych kontakt z placem budowy ograniczy się do przechodzenia przez niego podczas okazyjnego spaceru z psem, który akurat ma ochotę połazić po błocie.

Dlatego też większość z nas dopiero w grach może zrealizować swoje budownicze fantazje, tworząc domy, stacje kosmiczne, fabryki, kolonie, obiekty rekreacyjne, a nawet pełnoprawne miasta czy wręcz kraje. Na szczęście wśród deweloperów nie brakuje firm specjalizujących się w tytułach pozwalających na podobną zabawę. Z biegiem lat na rynku pojawiło się całe mnóstwo zróżnicowanych „symulatorów budowania”. Na poniższej liście znajdziecie dziesięć takich, które uważamy za najlepsze w swoim gatunku.

JAK POWSTAŁA TA LISTA?

Najlepsze city buildery wybraliśmy w małym redakcyjnym głosowaniu, w którym wzięli udział najwięksi miłośnicy budowania miast (w liczbie dziesięciu).

10. Surviving Mars

SURVIVING MARS W SKRÓCIE

  1. Producent: Haemimont Games
  2. Wydawca: Paradox Interactive
  3. Platformy: PC, PS4, XOne
  4. Premiera: 15 marca 2018

Surviving Mars stanowi świetny przykład zabawy konwencją i oferowania graczom interesujących wyzwań, a do tego – dzięki ambitnym planom Elona Muska, a także niedawnemu lądowaniu na Marsie łazika Perseverance – gra ta jest niezwykle wręcz aktualna. Kolonizacja Czerwonej Planety to gorący temat, a dzieło zespołu Haemimont Games (twórcy ci stoją także za kilkoma odsłonami znanego cyklu Tropico) daje możliwość sprawdzenia, jak mogłaby wyglądać. Podpowiedź: łatwo nie będzie.

Bo widzicie, Surviving Mars to nie jest taki zwyczajny city builder, tak samo jak kolonia na Marsie nie jest zwykłym miastem. Gra wykorzystuje całkiem sporo motywów i zaawansowanych mechanik, które kojarzą się raczej z produkcjami survivalowymi oraz ekonomicznymi tycoonami. Nawet jeden błąd może mieć tutaj poważne konsekwencje, w rezultacie których naszym podopiecznym zajrzy w oczy widmo śmierci.

Grając, musimy brać pod uwagę poziom wody, tlenu, a także dbać o to, by mieć zapas potrzebnych surowców (np. metali, polimerów, betonu) oraz energii elektrycznej. Z czasem zabawa staje się coraz łatwiejsza i nieco zbyt przewidywalna, ale przez parę pierwszych godzin Surviving Mars naprawdę potrafi dać graczowi w kość – przy czym warto podkreślić, że to właśnie wtedy sprawia największą frajdę.

Za dodatkowy plus gry można uznać fakt, że w pewnym momencie była ona oferowana za darmo w Epic Games Store. Istnieje więc spora szansa, że macie już ją w swojej bibliotece, a podróż na Czerwoną Planetę jest oddalona tylko o kilka kliknięć myszą.

  1. Recenzja gry Surviving Mars – i ty możesz sterraformować Czerwoną Planetę!
Anno 1800: Console Edition

Anno 1800: Console Edition

Frostpunk

Frostpunk

The Settlers: New Allies

The Settlers: New Allies

Cities: Skylines

Cities: Skylines

Zeus: Pan Olimpu

Zeus: Pan Olimpu

Prison Architect

Prison Architect

Tropico 6

Tropico 6

Banished

Banished

32 najlepsze tycoony w historii - top strategie ekonomiczne na PC
32 najlepsze tycoony w historii - top strategie ekonomiczne na PC

Kiedyś uwielbiane, a dziś zapomniane tycoony mają bogatą historię, w której nie brakowało gier wybitnych. Proponujemy przegląd 32 naszym zdaniem najlepszych symulacji ekonomicznych, jakie ukazały się w ciągu blisko 30 lat istnienia tego gatunku.

13 gier strategicznych o budowaniu miasta, w które warto zagrać
13 gier strategicznych o budowaniu miasta, w które warto zagrać

Strategie o budowaniu miast, czyli tak zwane city buildery cieszą się zainteresowaniem wśród coraz większej liczby graczy i mogą pochwalić się naprawdę niezłą reprezentacją w świecie gier wideo. Polecamy szczególnie te pozycje.

Ocalić strategie – czy Anno 1800 i nowe The Settlers odzyskają tron?
Ocalić strategie – czy Anno 1800 i nowe The Settlers odzyskają tron?

Ocalony gatunek, który choć niepopularny, wciąż ogrywają miliony. Kreatywność, której nie hamują żadne granice – rozmawialiśmy z Stefanem Böhne i Bastianem Thunem z Blue Byte o strategiach, budowaniu, nowych Settlersach i Anno.