Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 28 czerwca 2020, 11:31

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

11 gier z ważnym przekazem, którego mogliście nawet nie zauważyć

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że gry gwarantują nam głównie beztroską rozgrywkę. Są jednak tytuły, które pod płaszczykiem zwykłej „gierki” przemycają poważne myśli, ciekawy przekaz i refleksję.

Antykapitalistyczny Assassin’s Creed: Syndicate

Akcja gry Assassin’s Creed: Syndicate rozgrywa się podczas okresu rewolucji przemysłowej w Londynie, co pozwoliło na umieszczenie w niej paru akcentów antykapitalistycznych. Osobną sprawą jest to, czy wynikało to po prostu z takiego, a nie innego settingu gry, czy twórcy rzeczywiście chcieli zwrócić naszą uwagę na ciemne strony tego systemu ekonomicznego – a tych w Syndicate nie zabrakło.

Zacznijmy od chyba najbardziej szokującego na pierwszy rzut oka obrazu, jakim są pracujące dzieci w fabrykach. Zmuszone przez biedę i swoje pochodzenie z najniższych warstw społecznych przyczyniają się do powielania bogactwa tych, którzy już i tak są bogaci. Często zajmujemy się wyzwalanie dzieciaków spod tego jarzma, a więc uderzamy w kapitalizm bezpośrednio tam, gdzie wydaje się najbardziej okrutny.

Istotny jest też fakt, że naszym przeciwnikiem jest wielki mistrz Templariuszy, Crawford Starrick, który jednocześnie jest bogatym przemysłowcem, odpowiedzialnym za polityczne i ekonomiczne zepsucie w Londynie. Podczas gry walczymy jeszcze z Philipem Twopenny – prezesem Bank of England – co również ma dość symboliczny wydźwięk. Z drugiej strony wykonujemy kilka misji dla samego Karola Marksa, który wzywa nas, byśmy pomogli ludziom, którzy „naprawdę tej pomocy potrzebują”, a więc klasie robotniczej. W końcu Marks namawia nawet bohaterów, by zostali członkami jego partii, ale ci odmawiają nawet statusu honorowego członkostwa.

Mamy tu więc dość pozytywnie zakreślony wątek z socjalizmem i uwypuklenie złych cech przeciwnej koncepcji. Przesadą byłoby jednak stwierdzenie, że Assassin’s Creed: Syndicate jest grą z przesłaniem antykapitalistycznym. Gra pokazuje czasem także dobre oblicze Stariccka. Na pewno Syndicate trafnie pokazuje jednak kontrasty i dysproporcje, jakie ten system tworzy i każe się zastanowić nad tym, w których miejscach wymaga on zmian.

  1. Więcej o grze Assassin’s Creed: Syndicate

Dariusz DM Matusiak

Assassin's Creed: Syndicate

Assassin's Creed: Syndicate

Far Cry 3

Far Cry 3

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Final Fantasy VII Remake

Final Fantasy VII Remake

Battlefield 1

Battlefield 1

BioShock

BioShock

Mafia III: Edycja Ostateczna

Mafia III: Edycja Ostateczna

Rime

Rime

Gry wojenne, w których nie chodzi o zabijanie
Gry wojenne, w których nie chodzi o zabijanie

Wojna nigdy się nie zmienia, ale jej postrzeganie przez gry wideo owszem. Oto dziewięć produkcji, które z tematyką konfliktów zbrojnych rozprawiają się nieszablonowo - nie zawsze zachęcając gracza do bezrefleksyjnej przemocy.

Gry wojenne – różne oblicza wojny w grach komputerowych
Gry wojenne – różne oblicza wojny w grach komputerowych

Gry komputerowe to w dużej części gry wojenne. Jak więc ukazać w rozrywkowym medium tak ponury i tragiczny temat? Świat gier całkiem dobrze sobie z tym radzi, naśladując po części świat filmu.