Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 23 grudnia 2019, 16:00

Gry 2019 roku – lista najlepszych produkcji bieżącego roku

W tym na bieżąco aktualizowanym artykule będziemy przedstawiać gry wydane w 2019 roku, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie, oraz w szybki sposób odsyłać Was do recenzji danych tytułów.

Spis treści

Children of Morta

NA STRONIE ZNAJDZIESZ

Pomimo (a może za sprawą?) swoich budżetowych ograniczeń Children of Morta wygląda lepiej niż masa wysokobudżetowych tytułów. - 2019-12-23
Pomimo (a może za sprawą?) swoich budżetowych ograniczeń Children of Morta wygląda lepiej niż masa wysokobudżetowych tytułów.
  1. Premiera: 3 września (PC)
  2. Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch
  3. Nasza ocena: 9/10

Pojawienie się na scenie hack’n’slashy, zdominowanej od lat przez Path of Exile i Diablo, tytułu takiego jak Children of Morta to przemiła niespodzianka. To produkcja wręcz absurdalnie niezależna: wszystko, począwszy od mocnych elementów roguelike’a, będących domeną „indyków”, aż po niedzisiejszą, ale na swój sposób piękną oprawę wizualną, woła tutaj, że mamy do czynienia z mniejszym deweloperem. I w związku z tym (oraz dzięki trafnym decyzjom scenarzystów) gra już od początku chwyta nas za serce.

Ekipa Dead Mage nie chciała bowiem iść na łatwiznę, prezentując historię o Pradawnym Źle, nawiedzającym Spokojną Krainę. To znaczy – zarówno Pradawne Zło, jak i Spokojna Kraina tutaj są, ale szybko okazuje się, że stanowią wyłącznie elementy zaskakująco przemyślanej i głębokiej fabuły, opartej przede wszystkim na charakterach kolejnych członków rodziny Bergsonów, w których przychodzi nam się wcielić. Scenariusz zaś uzupełnia magnetyczny głos narratora, co jeszcze dodaje całości bajkowego sznytu.

W rozległym domiszczu Bergsonów obejrzymy przerywniki – zarówno te rozwijające fabułę, jak i te pozornie nic nieznaczące, które przedstawiają codzienność bohaterów – malowanie obrazków, grę w piłkę, kłótnie, romantyczne chwile, treningi szermiercze czy wspólne obiady. Niektóre scenki możemy aktywować sami poprzez naciśnięcie specjalnego przycisku akcji pojawiającego się w losowych momentach gry. Warto to czynić, bo fabuła staje się dzięki temu pełniejsza, a postacie o wiele bardziej wyraziste!

Pajdos, recenzja gry Children of Morta

Bajkowo nie jest natomiast podczas misji, gdzie gra dobitnie przypomina, że oprócz całej tej familijnej otoczki jest też hack’n’slashem. Rąbania i sieczenia mamy tu naprawdę masę, a Children of Morta potrafi sporo od nas wymagać. Uważnie pilnuje też, byśmy nie stawiali na jeden styl zabawy – poszczególni Bergsonowie posiadają umiejętności z różnych klas, a deweloperzy uniemożliwiają kurczowe trzymanie się jednej z nich. Efektem jest dziwne połączenie produkcji, w której z jednej strony non stop chce się wracać do domowego ogniska, by posiedzieć trochę z naszymi bohaterami, a z drugiej potyczki wydają się na tyle świeże, że nie ma się dość wycinania w pień zastępów przeciwników.

  1. Recenzja gry Children of Morta
  2. Więcej o grze Children of Morta

Gears 5

Latający obok głównej bohaterki robot Jack stał się zdecydowanie ważniejszy na polu bitwy. - 2019-12-23
Latający obok głównej bohaterki robot Jack stał się zdecydowanie ważniejszy na polu bitwy.
  1. Premiera: 13 września
  2. Platformy: PC, Xbox One
  3. Nasza ocena: 8,5/10

Tak, wiem. Gears of War na liście gier roku? Co jest, cofnęliśmy się o dekadę? Otóż nie – w piątej części kultowy cykl powrócił na należne sobie miejsce króla prawdziwie „twardzielskich” gier akcji. Co prawda Marcus Fenix nie jest już jego głównym bohaterem, ale zastępująca go Kait też sobie nieźle radzi – i podobnie jak jej poprzednik nie stroni od czynienia z rozczłonkowanych obcych arcydzieł sztuki współczesnej.

Gra obok dobrze już znanego z poprzednich części trybu hordy otrzymała jeszcze jeden wariant zmagań PvE o nazwie „Ucieczka”. Konkretnie chodzi o ucieczkę z wnętrza roju, w którym aż... roi się od niemilców najróżniejszego asortymentu. Wszystko zostało skonstruowane w taki sposób, by graczom stale doskwierał niedobór amunicji i by przez sporą część czasu dosłownie rzucali się z pięściami na wszelkie pokraki. A to tylko najniższy stopień trudności. W przypadku kolejnych potwory są coraz wytrzymalsze, a nas dotykają dalsze restrykcje.

Przemysław Zamęcki, recenzja gry Gears 5

Gears 5 serwuje dość prostą w założeniach kampanię fabularną, ale też umówmy się – to nigdy nie była seria aspirująca do miana interaktywnego Buszującego w zbożu. I jak na standardy gier akcji jest naprawdę dobrze. Z żadną postacią nie zdążymy się tutaj specjalnie zżyć – to wciąż rodzaj twardzieli pocących się testosteronem i wydychających adrenalinę – a mimo to przewidziany na nieco ponad dziesięć godzin scenariusz potrafi zaangażować. Ale nawet bez niego dzieło The Coalition to nadal solidna strzelanka, która dodatkowo zyskuje za sprawą bardziej otwartych lokacji.

Gears of War nigdy nie stało jednak wyłącznie kampanią, a deweloperzy doskonale zdają sobie z tego sprawę. W związku z tym tryby sieciowe w piątej odsłonie serii dopracowano tak jak trzeba: oprócz modułów wieloosobowych dodano również możliwość ukończenia głównego wątku w kooperacji z dwójką znajomych. Jeśli jednak wolimy poświęcić się rywalizacji, czeka na nas multum meczów do rozegrania i usprawnień do zdobycia. Cykl dzięki Gears 5 odzyskał swój dawny pazur w absolutnie każdym aspekcie, ponownie stając się jednym z wyznaczników standardów dla trzecioosobowych gier akcji.

  1. Recenzja gry Gears 5
  2. Więcej o grze Gears 5

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w ambitnych tematach. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych.

więcej

Gdzie się podział Warcraft 3 Reforged? Gry, których zabrakło w 2019 roku
Gdzie się podział Warcraft 3 Reforged? Gry, których zabrakło w 2019 roku

Rok 2019 obrodził w ciekawe produkcje na setki godzin. Kilka mocnych premier – w tym Iron Harvest czy Diablo Immortal – przełożono jednak na 2020. Przyjrzyjmy się tej gromadce tytułów.

Gry 2018 roku – lista najlepszych tytułów tego roku
Gry 2018 roku – lista najlepszych tytułów tego roku

W tym na bieżąco aktualizowanym artykule będziemy przedstawiać gry wydane w 2018 roku, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie, oraz w szybki sposób odsyłać Was do recenzji danych tytułów.