Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 3 lutego 2019, 11:28

autor: PefriX

MMOholik zagubiony w świecie fantasy. Nie pogardzi dobrą książką lub serialem.

Mobilne gry MMORPG, w które da się grać bez bankructwa

Na PC-towym rynku gier MMORPG trwa posucha, ale za to produkcje mobilne są rozkwicie. Na tyle, że jest w czym wybierać! Przyjrzeliśmy się im i wybraliśmy takie, przez które nie zbankrutujecie.

Nigdy nie sądziłem, że kiedyś do tego dojdzie – powstaje więcej mobilnych MMORPG niż pecetowych. To nie żart! Sytuacja wydaje się na tyle poważna, że fani gatunku coraz częściej spoglądają na ekran smartfona, zagrywając się w nowy tytuł, niż korzystają z dobrodziejstw blaszaka. Nie jestem z tego powodu zadowolony, ale jest, jak jest, i nie zapowiada się, by miało być lepiej. Przygotujcie się zatem na auto-tracking i auto-fight!

Zresztą, kiedyś zwiastowałem, że czeka nas zalew takich produkcji, i najwidoczniej wykrakałem. Przyszła zatem pora, by oddzielić ziarno od plew i wybrać mobilne MMORPG, które zasługują na Waszą uwagę.

DARMOWO, ALE CZY UCZCIWIE?

Uprzedzam, że występowanie item shopu w każdej takiej produkcji to rzecz dyskusyjna – jedni zaczną narzekać i straszyć modelem pay-to-win, a inni okażą zdecydowanie więcej wyrozumiałości. Niestety, dzięki takim sklepikom te gry żyją, więc ich obecność stanowi normę. Z tego powodu postarałem się wybrać dla Was jedenaście produkcji (kolejność nie ma znaczenia), które mają najmniej inwazyjny item shop, a przy tym są całkiem przyjemnymi MMORPG.

POMINĘLIŚMY COŚ?

Coś pominęliśmy? Jeśli wiesz o jakiejś nadchodzącej lub działającej mobilnej grze MMORPG, której tu nie wymieniliśmy, wspomnij o tym w komentarzu.

Albion Online

  1. Producent: Sandbox Interactive
  2. System operacyjny: Android 5.0 lub wyżej
  3. Cena: 30 dolarów + opcjonalny abonament

Albion Online to jedna z nielicznych produkcji z funkcją cross-platform pomiędzy wersją PC a mobilną. To również sandboksowa gra MMORPG, w której od samego początku jesteśmy zdani tylko na siebie. Deweloperzy zrezygnowali ze standardowego zdobywania leveli. Zamiast tego o sile naszej postaci decyduje poziom jej ekwipunku oraz zdolności. Ten pierwszy dzieli się na różne tiery, a każdy element daje dostęp do innych umiejętności. W efekcie nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć maga w pełnej zbroi płytowej.

Kluczowe są tutaj jednak same skille i ich rozwój. Dzięki temu otrzymujemy dostęp do coraz bardziej zaawansowanych odmian, które pozwalają wytwarzać mocniejszy sprzęt, zdobywać rzadsze surowce lub lepiej obrabiać materiały. Warto przy tym zaznaczyć, że pojedynczy gracz w Albionie Online dużo nie zdziała, chociaż ostatnie zmiany wprowadziły nieco atrakcji dla samotnych wilków.

Tytuł nastawiony jest bowiem na zabawę z innymi, dlatego podstawę stanowi znalezienie gildii oraz uczestniczenie w jej życiu. Mowa o wojnach o zamki czy zajmowaniu terenów. Zresztą PvP to istotny element rozgrywki, bowiem w Albionie Online surowce potrzebne do wytworzenia lepszego ekwipunku znajdują się w strefach, gdzie dozwolona jest niemal nieograniczona walka pomiędzy graczami. Śmierć z kolei karana jest utratą sprzętu, więc warto zawsze mieć się na baczności.

UWAGA NA TEGO METINA2!

W sieci dostępna jest mobilna wersja kultowego w Polsce Metin2. Tytuł ten jest w pełni grywalny i rzeczywiście okazuje się tym, czego można było oczekiwać po smartfonowej wersji tego MMORPG. Musicie jednak mieć na uwadze fakt, że z tą produkcją nie wszystko jest w porządku. Aplikacja zawiera szkodliwe oprogramowanie, wydobywające informacje z telefonu oraz używające go do wykopywania kryptowalut. Z tego powodu gra nie występuje w zestawieniu jako pozycja polecana. A Wy lepiej jej nie ściągajcie.

  1. Dowiedz się więcej o grze Albion Online

TWOIM ZDANIEM

Jak dużo grasz na smartfonie dziennie?

W ogóle nie gram
50%
Więcej niż godzinę
21,2%
Mniej niż godzinę
13,8%
Mniej niż 15 minut
8,5%
Mniej niż pół godziny
6,6%
Zobacz inne ankiety
Rangers of Oblivion

Rangers of Oblivion

Albion Online

Albion Online

Lineage 2: Revolution

Lineage 2: Revolution

Old School RuneScape

Old School RuneScape

Order & Chaos 2: Redemption

Order & Chaos 2: Redemption

Najciekawsze gry MMORPG, w które zagramy w 2019 roku lub później
Najciekawsze gry MMORPG, w które zagramy w 2019 roku lub później

Gatunek ten od kilku lat trwa w stagnacji, ale nie znaczy to, że nie ma dla niego nadziei. Przed Wami zestawienie gier, które mogą tchnąć w MMORPG trochę świeżości. Zakładając oczywiście, że wszystkie te projekty kiedyś zostaną zrealizowane.

Najlepsze MMORPG dla samotnych wilków – top 5 gier dla jednego gracza
Najlepsze MMORPG dla samotnych wilków – top 5 gier dla jednego gracza

Wydawać by się mogło, że sieciowe RPG-i przeznaczone są dla miłośników wspólnej zabawy z innymi graczami. Gildie, rajdy, teamspeak – to symbole MMORPG. Na szczęście dla miłośników grania samemu jest też kilka świetnych tytułów.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
03.02.2019 13:59
1
mastarops
72
Konsul

Zainstalowałem kilka, wypróbuję chętnie. MMO i H&S typu diablo to tylko na telefon.

03.02.2019 17:52
odpowiedz
Doniczkapl
20
Pretorianin

Tibii juz chyba nie ma via www.

05.02.2019 10:02
odpowiedz
wert
191
Kondotier

Ostatnio więcej gram na telefonie niż na PC.
Zawsze jest pod ręką i jak mam jakieś pół godziny to w coś mogę pyknąć, nie muszę włączać całej maszynerii.

Niedawno zainstalowałem Rangers of Oblivion i całkiem nieźle się gra (zobaczymy na jak długo). Spróbuję jeszcze ze 2 tytuły z tej listy - tak z czystej ciekawości.

05.02.2019 13:31
1
odpowiedz
grabeck666
19
Chorąży

zna ktoś gry, które wyglądają jak Albion (graficznie) a są grami singleplayer RPG? Coś w stylu Battleheart Legacy?
IMO styl graficzny Albion jest świetny jeśli chodzi o komórki ale same założenia akurat tego MMO są dla mnie do bani.