Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 29 maja 2020, 12:24

Mobilne gry MMORPG, w które da się grać bez bankructwa

Na PC-towym rynku gier MMORPG trwa posucha, ale za to produkcje mobilne są rozkwicie. Na tyle, że jest w czym wybierać! Przyjrzeliśmy się im i wybraliśmy takie, przez które nie zbankrutujecie.

Spis treści

Nigdy nie sądziłem, że kiedyś do tego dojdzie – powstaje więcej MMORPG mobilnych niż pecetowych. To nie żart! Sytuacja wydaje się o tyle poważna, że fani gatunku coraz częściej spoglądają na ekran smartfona, zagrywając się w nowy tytuł, niż korzystają z dobrodziejstw blaszaka. Nie jestem z tego powodu zadowolony, ale jest, jak jest, i nie zapowiada się, by miało być lepiej. Przygotujcie się zatem na auto-tracking i auto-fight!

Zresztą, kiedyś zwiastowałem, że czeka nas zalew takich produkcji, i najwidoczniej wykrakałem. Przyszła zatem pora, by oddzielić ziarno od plew i wybrać mobilne MMORPG, które zasługują na Waszą uwagę.

AKTUALIZACJA

W maju 2020 roku zaktualizowaliśmy tekst, bowiem dwie mobilne produkcje zdecydowanie zasłużyły na to, aby znaleźć się w tym zestawieniu. Co to oznacza dla Was? Całe dwa nowe tytuły, które są warte uwagi, a które nie wydoją Waszych portfeli. Umieściliśmy je na końcu listy.

DARMOWO, ALE CZY UCZCIWIE?

Uprzedzam, że występowanie item shopu w każdej takiej produkcji to kwestia dyskusyjna – jedni zaczną narzekać i straszyć modelem pay-to-win, inni okażą zdecydowanie więcej wyrozumiałości. Dzięki takim sklepikom te gry żyją, więc ich obecność stanowi, niestety, normę. Z tego powodu postarałem się wybrać dla Was trzynaście produkcji (kolejność nie ma znaczenia), które mają najmniej inwazyjne mikropłatności, a przy tym są całkiem przyjemnymi MMORPG.

POMINĘLIŚMY COŚ?

Coś pominęliśmy? Jeśli wiesz o jakiejś nadchodzącej lub działającej mobilnej grze MMORPG, której tu nie wymieniliśmy, wspomnij o tym w komentarzu.

Albion Online

  1. Producent: Sandbox Interactive
  2. System operacyjny: Android 5.0 lub nowszy
  3. Cena: 30 dolarów + opcjonalny abonament

Albion Online to jedna z nielicznych produkcji z funkcją cross-platform pomiędzy wersją PC a mobilną. To również sandboksowa gra MMORPG, w której od samego początku jesteśmy zdani tylko na siebie. Deweloperzy zrezygnowali ze standardowego zdobywania leveli. Zamiast tego o sile naszej postaci decyduje poziom jej ekwipunku oraz zdolności. Ten pierwszy dzieli się na różne tiery, a każdy element daje dostęp do innych umiejętności. W efekcie nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć maga w pełnej zbroi płytowej.

Kluczowe są tutaj jednak same skille i ich rozwój. Dzięki temu otrzymujemy dostęp do coraz bardziej zaawansowanych odmian, które pozwalają wytwarzać mocniejszy sprzęt, zdobywać rzadsze surowce lub lepiej obrabiać materiały. Warto przy tym zaznaczyć, że pojedynczy gracz w Albionie Online dużo nie zdziała, chociaż ostatnie zmiany wprowadziły nieco atrakcji dla samotnych wilków.

Tytuł nastawiony jest bowiem na zabawę z innymi, dlatego podstawę stanowi znalezienie gildii oraz uczestniczenie w jej życiu. Mowa o wojnach o zamki czy zajmowaniu terenów. Zresztą PvP to istotny element rozgrywki, bowiem w Albionie Online surowce potrzebne do wytworzenia lepszego ekwipunku znajdują się w strefach, gdzie dozwolona jest niemal nieograniczona walka pomiędzy graczami. Śmierć z kolei karana jest utratą sprzętu, więc warto zawsze mieć się na baczności.

UWAGA NA TEGO METINA2!

W sieci dostępna jest mobilna wersja kultowego w Polsce Metina2. Tytuł ten jest w pełni grywalny i rzeczywiście okazuje się tym, czego można było oczekiwać po smartfonowej wersji tego MMORPG. Musicie jednak mieć na uwadze fakt, że z tą produkcją nie wszystko jest w porządku. Aplikacja zawiera szkodliwe oprogramowanie, wydobywające informacje z telefonu oraz używające go do wykopywania kryptowalut. Z tego powodu gra nie występuje w zestawieniu jako pozycja polecana. A Wy lepiej jej nie ściągajcie.

  1. Dowiedz się więcej o grze Albion Online

Patryk Manelski

Patryk Manelski

Chciał być informatykiem, potem policjantem, a skończyło się na „dziennikarzeniu” na UŚ. Tam odkrył, że można połączyć pasję do grania z pisaniem. Następnie bytował w kilku redakcjach, próbując przekonać wszystkich, że gry MMO są najlepsze na świecie. Tak trafił do działu publicystyki na GOL-u, gdzie niestrudzenie kontynuuje swoją misję – bez większych sukcesów. W przerwach od walenia z axa hoduje cyfrowe pomidory, bawiąc się w wirtualnego farmera. Nie mając własnego ogródka, zadowala się opieką nad drzewkiem bonsai. Kręci go też jazda na rowerze, zaś czytać lubi mangę i fantastykę. A co najważniejsze, pochodzi z Sosnowca, gdzie zresztą mieszka i z czego jest dumny!

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jak dużo grasz na smartfonie dziennie?

W ogóle nie gram
50,4%
Mniej niż 15 minut
8,3%
Mniej niż pół godziny
6%
Mniej niż godzinę
14,3%
Więcej niż godzinę
21%
Zobacz inne ankiety
Klątwa liczby 2 – dobre i złe kontynuacje w MMO
Klątwa liczby 2 – dobre i złe kontynuacje w MMO

Kontynuacje gier nie są niczym zadziwiającym. Świat gier zna sporo produkcji, których kolejne części były lepsze od pierwowzoru. Jak to jednak wygląda w przypadku MMO? Tutaj sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana.

Darmowe gry na Androida - 28 najlepszych gier free-to-play na telefon
Darmowe gry na Androida - 28 najlepszych gier free-to-play na telefon

Najważniejszy problem z grami mobilnymi polega na tym, że jest ich za dużo. Google Play zalewają codziennie tysiące gier na system Android. Żeby pomóc Wam pomóc się w tym odnaleźć, znaleźliśmy 28 darmowych tytułów wartych polecenia.

15 ciekawych gier MMORPG, w które zagramy w 2020 roku lub później
15 ciekawych gier MMORPG, w które zagramy w 2020 roku lub później

MMORPG jeszcze nie umarły i wbrew wszelakim opiniom trzymają się całkiem nieźle. Przyglądamy się, jakie nowe produkcje powinniśmy otrzymać w okolicach 2020-2021 roku.