Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 7 lutego 2020, 08:44

autor: Aquma

Czym będzie PS5? Premiera, cena, specyfikacja, tytuły startowe

Kolejna, dziewiąta już generacja konsol coraz wyraźniej rysuje się na horyzoncie, a jej heroldem ma być właśnie PlayStation 5. Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie dotychczasowe pogłoski i przecieki na temat PS5.

Gry na PS5, tytuły na wyłączność i premierę

Pamiętacie, jak fatalnie wyglądała lista gier dostępnych w dniu debiutu PlayStation 4? Knack, Killzone: Shadow Fall, flOw – nie są to pozycje, które wspominamy ze szczególnym rozrzewnieniem. Sony chyba też nie uważa, że był to trafiony zestaw – późniejsze propozycje koncernu okazały się znacznie lepsze i spotkały z uzasadnionym entuzjazmem fanów oraz krytyków, decydując o dominacji PS4 w bieżącym cyklu.

Pozostaje mieć nadzieję, że Japończycy wyciągną wnioski i tym razem przygotują ciekawszy pakiet startowy. Poniżej znajdziecie parę przykładów gier na wyłączność PS5, przy czym wyszczególniliśmy tytuły potwierdzone oraz takie, które na razie pojawiają się jedynie w plotkach (ale ich istnienie jest prawdopodobne). Nie wszystkie wymienione tu produkcje będą gotowe na premierę konsoli, ale wskazujemy te, w przypadku których wydaje się to najbardziej możliwe.

  1. Uncharted 5, GTA6 i inne gry, które chcemy zobaczyć na PS5

Gry na wyłączność – potwierdzone produkcje

Godfall

Godfall to na razie jedna z niewielu gier na PlayStation 5 (zadebiutuje także na pecetach), które zostały oficjalnie potwierdzone. Tytuł będzie efektownym slasherem wykorzystującym mechanikę charakterystyczną dla gatunku looter shooter (co oznacza, że najprawdopodobniej ważną rolę odegra tu grind sprzętu). Na tę chwilę tak naprawdę niewiele więcej wiadomo o tym dziele, ale trzeba przyznać, że pierwsze ujęcia prezentują się bardzo widowiskowo. Nie ma co prawda pewności, czy będzie to pozycja startowa, ale wiemy, że ma pojawić się na rynku pod koniec roku – co jest zbieżne z datą premiery PS5.

Gry na wyłączność – przypuszczenia

Ghost of Tsushima

Kolejna produkcja studia Sucker Punch oficjalnie jest tytułem na wyłączność konsoli PlayStation 4, ale nadal nie ustalono jej daty premiery. Może się więc okazać, że tytuł ten pojawi się równocześnie na starej i nowej maszynce Sony – przy czym na sprzęcie dziewiątej generacji będzie oczywiście wyglądać zdecydowanie bardziej olśniewająco. Pozostaje mieć nadzieję, że tak właśnie się stanie, bo pozycja ta zapowiada się świetnie – nie wspominając już o tym, że dawno nie mieliśmy udanej przygodowej gry akcji w realiach feudalnej Japonii.

The Last of Us: Part II

Z bardzo podobną sytuacją mamy do czynienia w przypadku The Last of Us: Part II. Najnowsze dzieło studia Naughty Dog zapowiada się rewelacyjnie i bez wątpienia wygląda na tytuł, który trochę dusi się w ograniczeniach narzuconych przez specyfikację PS4. Nie byłoby niczego dziwnego w tym, gdyby niedługo po premierze PlayStation 5 na rynek trafiła dedykowana tej maszynie, usprawniona wersja (albo po prostu aktualizacja, biorąc pod uwagę wsteczną kompatybilność). Z podobną sytuacją mieliśmy zresztą do czynienia w przypadku pierwszej części.

Horizon Zero Dawn 2

Już pierwsza część Horizon Zero Dawn prezentowała się rewelacyjnie. - Czym będzie PS5? Premiera, cena, specyfikacja, tytuły startowe - dokument - 2020-02-07
Już pierwsza część Horizon Zero Dawn prezentowała się rewelacyjnie.

Źródłem plotek na temat kolejnego tytułu ekskluzywnego dla PS5, Horizon Zero Dawn 2, jest aktorka Janina Gavankar, która podczas konwentu Star Wars Celebration ujawniła, że studio Guerrilla Games już pracuje nad tą produkcją. Te doniesienia zbiegły się z ofertami pracy nad „niezapowiedzianym projektem”, opublikowanymi na stronie firmy.

God of War 2

O God of War 2 jako tytule startowym na PlayStation 5 mówi się na razie wyłącznie w formie plotek... ale za to jak ekscytujących! - Czym będzie PS5? Premiera, cena, specyfikacja, tytuły startowe - dokument - 2020-02-07
O God of War 2 jako tytule startowym na PlayStation 5 mówi się na razie wyłącznie w formie plotek... ale za to jak ekscytujących!

W kwietniu deweloperzy ze studia Sony w Santa Monica ukryli zapisaną alfabetem runicznym wiadomość o treści „ragnarok nadchodzi” w udostępnionym posiadaczom PS4 motywie z God of War, jednego z największych hitów 2018 roku. Ragnarok to w mitologii skandynawskiej „zmierzch bogów”, a jego pierwszy rozdział dokładnie pokrywa się z zakończeniem poprzedniej części przygód Kratosa. Czyżby więc wielkimi krokami zbliżała się także premiera God of War 2 na PlayStation 5? To prawdopodobne, choć bardzo możliwe, że tak ambitny projekt zwyczajnie nie zdąży na dzień debiutu konsoli.

Marvel’s Spider-Man 2

Według niepotwierdzonych informacji, jakie pojawiły się na forum Reddit, zespół Insomniac Games tworzy kontynuację świetnie przyjętego Marvel’s Spider-Man, z planowaną datą premiery na końcówkę 2021 roku. Produkcja ta podobno ma zmierzać na PlayStation 5. Doniesienia mówią o większym świecie gry i nowym systemie generowania zdarzeń losowych, który pod pewnymi względami ma przypominać rozwiązania znane z serii Diablo. Warto odnotować, że autor przecieku w przeszłości zdradził istnienie gry Resident 3 Remake – nie jest to więc kompletnie niewiarygodna wiadomość.

Czy na PS5 będą gry w pudełkach?

Aby uspokoić tych, którzy obawiali się całkowitego przejęcia dziewiątej generacji konsol przez cyfrową dystrybucję, Mark Cerny ujawnił również, że PlayStation 5 obsłuży nośniki fizyczne. Co więcej, PS5 odczyta płytki w formacie Ultra HD Blu-ray, co oznacza, że pojedyncze dyski z grami będą mogły pomieścić nawet 100 GB danych. To znaczny wzrost względem PS4, która to konsola może odczytywać tylko podstawowy format zapisu Blu-ray, czyli maksymalnie 25 GB danych.

TWOIM ZDANIEM

Kupisz PlayStation 5?

Tak, jak trochę stanieje
50,3%
Tak, od razu po premierze
37,8%
Nie
11,8%
Zobacz inne ankiety
The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II

Grand Theft Auto VI

Grand Theft Auto VI

Ghost of Tsushima

Ghost of Tsushima

Horizon: Zero Dawn 2

Horizon: Zero Dawn 2

Czy PlayStation 5 jest nam potrzebne już teraz?
Czy PlayStation 5 jest nam potrzebne już teraz?

Plotki o następcy PlayStation 4 rozpalają wyobraźnię fanów konsol firmy Sony, dając nadzieję na szybką premierę kolejnej generacji. Czy jednak faktycznie potrzebujemy PlayStation 5 tak szybko?

Uncharted 5, GTA 6 i inne gry, które chcemy zobaczyć na PS5
Uncharted 5, GTA 6 i inne gry, które chcemy zobaczyć na PS5

PlayStation 5 pojawi się dopiero w 2020 roku, ale nie znaczy to, że nie możemy pomarzyć o tytułach, które chcielibyśmy zobaczyć na PS5. Oto nasza list potencjalnych hitów na sprzęt Sony.

7 rzeczy, które PS5 zrobi lepiej od komputerów PC
7 rzeczy, które PS5 zrobi lepiej od komputerów PC

Z naszym zestawem siedmiu argumentów przemawiających za PS5 czy nowym Xboxem żadna zażarta dyskusja z fanem sześćdziesięciu klatek na sekundę i rozdzielczości 4K nie będzie Ci straszna!