Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Dishonored - seria gier

Dishonored to seria łącząca elementy skradanki oraz gry akcji. Korzystając z perspektywy pierwszoosobowej, gracz infiltruje zakątki fikcyjnego świata, w którym steampunkowa technologia miesza się z magią. Producentem serii jest francuskie Arkane Studios (autorzy remake’u gry Prey z 2017), a wydawcą jest firma Bethesda Softworks, znana m.in. z popularnej gry RPG The Elder Scrolls V: Skyrim.

Pierwsza część cyklu, Dishonored, ukazała się pod koniec 2012 roku na komputerach osobistych oraz konsolach Xbox 360 i PlayStation 3. Ulepszona wersja o nazwie Dishonored: Definitive Edition, zawierająca wszystkie dodatki DLC, jakie otrzymał pierwowzór, pojawiła się rok później na pecetach, a w 2015 roku na konsolach Xbox One i PlayStation 4. Pełnoprawna część druga, Dishonored 2, została wydana w 2016 roku na PC, Xbox One i PlayStation 4. Rok później na tych samych platformach pojawiła się gra Dishonored: Death of the Outsider.

Esencją rozgrywki jest infiltrowanie rozmaitych lokacji i wykonywanie misji, których celem jest zazwyczaj pozbycie się konkretnej osoby. Gracz może osiągać cel na wiele sposobów: przekradając się niepostrzeżenie i unieszkodliwiając systemy bezpieczeństwa, skrycie ogłuszając lub zabijając przeciwników, albo też mordując wszystkich na swojej drodze za pomocą miecza, pistoletu, kuszy, granatów i innych środków destrukcji. Wybierając swoje podejście warto jednak pamiętać, że nasze działania mają znaczący wpływ na świat gry i nastawienie do nas postaci niezależnych, a wszystkie zadania można ukończyć, nie zabijając nikogo.

Oprócz konwencjonalnej broni białej i dystansowej, gracz ma też do dyspozycji nadnaturalne moce, ofiarowane mu przez tajemniczą istotę zwaną Odmieńcem (the Outsider). W arsenale magicznych sztuczek znajdują się teleportacja, spowalnianie czasu, specjalny tryb wizji ujawniający pozycje i pole widzenia przeciwników, a nawet umiejętność wezwania stada krwiożerczych szczurów, atakujących i pożerających przeciwników.

Zarówno broń konwencjonalną, jak i magiczne moce możemy ulepszać. Gracze preferujący miłosierne podejście do przeciwników mogą np. naładować swoją kuszę specjalnymi bełtami usypiającymi. Magiczne moce ulepszamy poprzez odszukiwanie run, w czym pomaga nam artefakt – mechaniczne serce. Postać protagonisty można też wyposażyć w określone bonusy dzięki ekwipowaniu kościanych amuletów.

Pierwsza część cyklu opowiada historię Corvo Attano – niezrównanego w swoim fachu zabójcy, pełniącego funkcję Lorda Protektora cesarzowej Jessamine Kaldwin. Protagonistę poznajemy, gdy powraca do nękanego przez plagę Dunwall, stolicy imperium, z ważnej misji dyplomatycznej. Chwilę po spotkaniu z władczynią Corvo jest świadkiem ataku zamaskowanych złoczyńców, którzy mordują cesarzową i porywają jej córkę Emily. Bohater zostaje niesłusznie oskarżony o zabójstwo i skazany na śmierć, a władzę w państwie przejmuje klika stojąca za atakiem. Uwolniony przez grupę lojalistów, Corvo wyrusza, aby uratować córkę cesarzowej i przywrócić porządek w Dunwall. Dwa fabularne DLC, The Knife of Dunwall i The Brigmore Witches, pozwalają wcielić się w rolę Dauda – przywódcy gangu zabójców odpowiedzialnego za zamordowanie cesarzowej.

Dishonored 2 ma dość podobne założenia fabularne: 15 lat po wydarzeniach z części pierwszej imperium znów zostaje pozbawione prawowitej władczyni. Tym razem zamach stanu organizuje tajemnicza Delilah, wiedźma podająca się za siostrę zamordowanej cesarzowej Jessamine. Gracz może zdecydować, czy z Dunwall bezpiecznie ucieknie Corvo Attano, czy młoda cesarzowa Emily Kaldwin – wybraną postać będziemy prowadzili w grze. Oprócz nowej bohaterki sequel oferuje też zupełnie nowe miejsce akcji: szare Dunwall zostało zastąpione przez skąpane w słońcu miasto Karnaka.

W Dishonored: Death of the Outsider wcielamy się w doświadczoną zabójczynię Billie Lurk, która postawiła sobie za cel zniszczenie Odmieńca – starożytnej istoty o boskich mocach, która w poprzednich odsłonach cyklu ofiarowywała protagonistom dostęp do magii. Akcja gry toczy się w znanym z części drugiej mieście Karnaka. Death of the Outsider różni się od swych poprzedniczek m.in. brakiem istotnych reakcji świata gry na to, czy przeciwników pozbywamy się w sposób krwawy czy bezkrwawy.

Dishonored: Death of the Outsider
Dishonored: Death of the Outsider

Akcji 15 września 2017

Gra akcji osadzona w uniwersum wykreowanym na potrzeby cyklu Dishonored. Gracze wcielają się w nową protagonistkę – Billie Lurk. Kobieta jest zabójczynią o nadnaturalnych zdolnościach; dawniej była prawą ręką Dauda, czyli jednego z głównych antagonistów serii i protagonisty dwóch rozszerzeń do jej pierwszej części. Naszym zadaniem tym razem jest zabicie tytułowego Odmieńca – tajemniczej istoty będącej źródłem nadprzyrodzonych mocy, z jakich korzystają bohaterowie cyklu. Fabuła ma nieliniowy przebieg, a to, jaką ścieżką podąży, zależy w dużej mierze od naszych decyzji i stylu gry. Dishonored: Death of the Outsider zabiera nas w podróż do miasta Karnaka, znanego z Dishonored 2. Podczas przygody odwiedzamy między innymi kryjówki kultystów oraz podziemne kluby walki. Sam schemat rozgrywki nie odbiega od założeń, do jakich przyzwyczaiły nas wcześniejsze tytuły – ponownie możemy przekradać się za plecami oponentów i eliminować ich z zaskoczenia lub wdawać się w otwartą walkę, a w miarę czynionych postępów odblokowujemy kolejne umiejętności i elementy wyposażenia. Co ciekawe, po ukończeniu gry możemy podejść do zabawy po raz drugi w ramach trybu Original Game Plus, gdzie zyskujemy dostęp do zdolności z drugiego Dishonored.

PCPS4XONE

Dishonored 2
Dishonored 2

Akcji 11 listopada 2016

Kontynuacja wydanej w 2012 roku bestsellerowej skradanki FPP, osadzonej w uniwersum łączącym elementy steampunku oraz estetyki przełomu XIX i XX wieku. Tytuł jest efektem ponownej współpracy francuskiego studia Arkane z wydawcą - firmą Bethesda. Główną bohaterką sequela jest Emily Kadwin, córka podstępnie zamordowanej cesarzowej, która, wspierana przez Corvo Attano, swego ojca i zarazem protagonistę pierwszej części gry, walczy o odzyskanie utraconej korony i dokonuje zemsty na ludziach, którzy próbowali ją zabić. Co ciekawe, Dishonored 2 ma de facto dwoje protagonistów: w początkowym etapie gry musimy dokonać wyboru, którą z postaci chcemy kontynuować rozgrywkę, co w związku z nieco odmiennymi zdolnościami obojga wpłynie na jej przebieg. Mechanika zabawy nie zmieniła się znacząco i w dalszym ciągu kładzie nacisk na swobodę działania oraz wybór jednej z wielu metod realizacji celu. W zależności od preferencji możemy więc działać po cichu bądź wdać się w otwarty konflikt z przeciwnikami.

PCPS4XONE

Dishonored: Definitive Edition
Dishonored: Definitive Edition

Akcji 11 października 2013

Odświeżona, kompletna edycja pierwszoosobowej skradanki studia Arkane z 2012 roku, stworzona z myślą o komputerach PC oraz konsolach ósmej generacji. W grze możemy wcielić się ponownie w postać Corvo Attano – byłego ochroniarza podstępnie zgładzonej cesarzowej, który niesłusznie oskarżony o tę zbrodnię musi wydostać się z więzienia, aby odzyskać honor i zemścić się na prawdziwych zabójcach władczyni. Cechą charakterystyczną gry jest spora swoboda rozgrywki i możliwość wyboru preferowanych metod osiągnięcia celu. Niezależnie od tego czy będziemy działać z ukrycia, czy też angażować się w otwarte konflikty, gra dostosuje fabułę do naszych poczynań i dokonywanych w toku rozgrywki wyborów. W porównaniu do pierwowzoru, tytuł odznacza się podrasowaną oprawą graficzną, a w zestawie znajdziemy dodatkowo wszystkie rozszerzenia DLC, wydane już po premierze oryginału, w tym dwa duże dodatki: The Knife of Dunwall oraz The Brigmore Witches.

PCPS4XONE

Dishonored
Dishonored

Akcji 9 października 2012

Osadzona w steampunkowych klimatach pierwszoosobowa gra akcji z elementami skradanki. Dishonored jest dziełem studia Arcane, znanego przede wszystkim za sprawą hack'n'slasha Dark Messiah of Might & Magic. Główny bohater gry – Corvo Attano, legendarny Lord Protektor cesarzowej, zostaje niesłusznie oskarżony o zamordowanie władczyni i uprowadzenie jej córki. Protagonista, wyszkolony zarówno w walce, jak i skrytym eliminowaniu celów, musi wykorzystać swe nietuzinkowe umiejętności, by oczyścić dobre imię i wymierzyć sprawiedliwość winnym tych zbrodni. Sednem zabawy w Dishonored jest dokonywanie starannie zaplanowanych zabójstw, w czym znacząco pomagają nadludzkie moce Corvo, który potrafi teleportować się, a nawet zatrzymywać czas. Warto zaznaczyć, że gra ocenia agresywność naszego stylu gry i odpowiednio modyfikuje dalszy bieg fabuły oraz kolejne wyzwania. Znakomitej jakości oprawa audiowizualna Dishonored generowana jest przez zmodyfikowany silnik Unreal Engine 3.

PCX360PS3