Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria LittleBigPlanet - seria gier

Seria zręcznościowych platformówek, wydawanych wyłącznie na konsole produkowane przez koncern Sony. Marka wykreowana została przez studio Media Molecule, które sprawuje kontrolę nad jej rozwojem przy wsparciu innych zespołów deweloperskich (m.in. SCE Cambridge Studio, Tarsier Studios, Double Eleven, Xdev i United Front Games).

Cykl LittleBigPlanet zadebiutował w 2008 roku na konsoli PlayStation 3 i niemal natychmiast stał się tzw. system-sellerem (gra napędzająca sprzedaż platformy sprzętowej – przyp. red.). Na fali sukcesu deweloperzy z Media Molecule, wsparci przez ekipę SCE Cambridge Studio, przygotowali port adresowany na przenośną platformę PlayStation Portable (2009), a w 2012 roku staraniem studia Tarsier gra zawitała również na PlayStation Vita. Sequel przygód SackBoy'a – LittleBigPlanet 2 ukazał się w 2011 roku. Ponadto marka doczekała się także spin-offu w postaci zręcznościowych wyścigów LittleBigPlanet Karting (2012).

Akcja gier z serii LittleBigPlanet toczy się w świecie znanym jako tytułowa Mała Wielka Planeta (czasami pojawia się także określenie Craftworld), nad którym pieczę sprawuje ośmioro kuratorów. Poszczególne zakątki inspirowane są autentycznymi, ziemskimi rejonami jak Afryka, Australia czy Japonia. Główny bohater – Sackboy (lub też Sackgirl) to szmaciana kukiełka, której wygląd można zmieniać w trakcie zabawy korzystając z wielu kostiumów i skórek. Co ciekawe, gracz kontroluje nie tylko ruchy, ale także emocje postaci, mogące odzwierciedlać poczucie szczęścia, smutku, zmartwienia lub złości.

Motywem przewodnim marki LittleBigPlanet jest hasło „Play-Create-Share” (Graj-Twórz-Dziel się), które bezpośrednio przekłada się na mechanizmy rozgrywki. Gry zazwyczaj zawierają zestaw plansz stworzonych przez deweloperów. Kluczowy element stanowi jednak intuicyjnie prosty, a zarazem dający szerokie możliwości edytor poziomów, pozwalający tworzyć własne plansze, wprowadzać je do gry i dzielić się nimi z innymi graczami za pośrednictwem rozbudowanych funkcji społecznościowych.

Łącząca elementy grafiki 2 i 3D oprawa wizualna cyklu LittleBigPlanet przywodzi na myśl skojarzenia z tradycyjnymi animacjami kukiełkowymi oraz papierowymi wycinankami. Całości wrażeń dopełnia natomiast przyjemna dla ucha warstwa dźwiękowa.

LittleBigPlanet 3
LittleBigPlanet 3

Zręcznościowe 18 listopada 2014

Trzecia odsłona jednej z flagowych serii gier zręcznościowych dedykowanych konsoli Sony, która z prostej platformówki wzbogaconej intuicyjnym edytorem ewoluowała w stronę prawdziwego kombajnu, pozwalającego na tworzenie własnych gier. Produkcja studia Media Molecule stanowi kolejny krok w ewolucji tego popularnego tytułu, oferując nie tylko nową historię fabularną, ale przede wszystkim jeszcze bardziej zaawansowane narzędzia, dzięki którym stworzymy kolejne unikalne poziomy oraz minigry, osadzone w szerokim spektrum gatunkowym. Oprócz całego zestawu obiektów, którymi zapełnić możemy kreowane przez siebie scenerie, do naszej dyspozycji oddano trzy nowe grywalne postacie, dysponujące unikalnymi umiejętnościami, takimi jak latanie, zmiana rozmiaru itp. Co ważne, LittleBigPlanet 3 jest w pełni kompatybilny z poprzednimi odsłonami serii i pozwala zaimportować dowolny z tysięcy poziomów, wykreowanych za ich pomocą. Całość wykonana jest w oprawie, godnej konsol ósmej generacji.

PS4PS3

LittleBigPlanet 2
LittleBigPlanet 2

Zręcznościowe 18 stycznia 2011

Druga część obsypanej nagrodami gry studia Media Molecule. LittleBigPlanet 2 oferuje rozbudowaną kampanię dla jednego gracza oraz jeszcze bardziej dopracowane narzędzia do tworzenia własnych poziomów a nawet całych gier.

PS3

LittleBigPlanet
LittleBigPlanet

Zręcznościowe 27 października 2008

LittleBigPlanet to dynamiczna platformówka, przygotowana z myślą o posiadaczach PlayStation 3. Niniejsza pozycja jako pierwsza w przypadku owej konsoli pozwala na niemalże bezgraniczną ingerencję w przebieg rozgrywki. Użytkownik trafia na niewielką planetę, której granice nieustannie poszerzają się podczas zabawy.

PS3PSPPSV