Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 28 lipca 2018, 11:30

autor: Mushroom

Jestem prawnikiem! No dobrze, byłem, ale chciałem, żebyście o tym wiedzieli ;-)

Najlepsze gry strategiczne na PC ostatnich lat – top strategie zdaniem redakcji

Przepytaliśmy redakcyjnych fanów gier strategicznych o ich ulubione tytuły i na tej podstawie stworzyliśmy listę świetnych strategii na PC. Która rządzi w 2018 roku na redakcyjnych dyskach? Przekonajcie się sami.

Gatunek gier strategicznych należy do kanonu elektronicznej rozrywki i chyba nigdy się nam nie znudzi. Na przestrzeni lat wiele legendarnych serii, które pamiętamy z dzieciństwa, odeszło w niebyt w mniej lub bardziej tragicznych okolicznościach. Mimo to szeroko pojęte strategie są dziś prawie tak samo popularne jak 20 lat temu. W zorganizowanym ostatnio redakcyjnym głosowaniu wybraliśmy dla Was dwadzieścia najlepszych, naszym zdaniem, gier tego rodzaju ostatnich lat.

NOWE GRY

Tworząc niniejsze zestawienie, chcieliśmy, żeby znalazły się w nim w miarę nowe gry, więc o takie redaktorów GRYOnline.pl pytaliśmy – najstarsza produkcja na liście ma 6 lat. Klasycznymi strategiami zajmiemy się w osobnym tekście.

JAK POWSTAŁ NASZ RANKING?

Zorganizowaliśmy głosowanie w redakcji, w którym każdy miłośnik strategii dostał pulę punktów do rozdysponowania między ulubione gry. Później podliczyliśmy wyniki i umieściliśmy na liście 20 tytułów z najwyższymi notowaniami.

Gdy w latach 90. odpalałem po raz pierwszy Red Alerta, sytuacja w gatunku gier strategicznych była dość klarowna. Rysował się jasny podział na turówki i coraz bardziej popularne RTS-y. Dziś sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż wirtualne strategie ewoluowały i oferują obecnie ogromną różnorodność. Twórcy śmiało eksperymentują z różnymi formami zabawy, tworząc hybrydy, o jakich 20 lat temu się nam nie śniło.

Aby w pełni uchwycić tę różnorodność, temat strategii potraktowaliśmy szeroko. W naszym zestawieniu znalazło się więc miejsce zarówno dla klasycznych RTS-ów, strategii ekonomicznych, gier taktycznych czy takich, które swobodnie mieszają wiele podgatunków.

20. Hearts of Iron IV

Tagi: II wojna światowa, grand strategy game, czas rzeczywisty, historia, wysoki poziom trudności, skomplikowana rozgrywka

W Hearts of Iron IV możemy podbić dosłownie cały świat. - 2019-07-23
W Hearts of Iron IV możemy podbić dosłownie cały świat.
  1. Gatunek: grand strategy games (skomplikowane strategie na dużą skale)
  2. Twórcy: Paradox Development Studio
  3. Platforma: PC
  4. Data premiery: 6 czerwca 2016 roku

Zaczynamy od produkcji szwedzkiego studia Paradox Development Studio i zapewniam Was, że nie jest to jedyne dzieło tej ekipy w naszym zestawieniu. II wojna światowa w wydaniu Hearts of Iron IV to złożony i niepowtarzalny proces, w którym możemy zadecydować o losach całych narodów w tym najmroczniejszym okresie historii. To też, jak prawie każda strategia Paradoxu, solidna lekcja pokory dla domorosłych dowódców.

Pod wysokim progiem wejścia i takim samym poziomem trudności kryje się fantastyczna głębia. Gdy już nauczycie się, do czego służą te wszystkie suwaki, jak organizować produkcję, dobierać rodzaje wojska i kształtować politykę wewnętrzną, będziecie mogli dosłownie napisać historię od nowa. Ważne jest przy tym, że omawiany tytuł nie ogranicza się jedynie do sterowania oddziałami na froncie. Do naszych obowiązków należy kierowanie całym państwem, a więc również jego gospodarką i dyplomacją. Niejednokrotnie o tym, czy nasze operacje się powiodą, decydować będą nie starcia kolumn pancernych, a zakulisowe rozmowy z innymi liderami.

Wszystko to dzieje się w czasie rzeczywistym, bez żadnego podziału na tury, ale za to z możliwością (czy wręcz koniecznością) korzystania z aktywnej pauzy. Ta skomplikowana symulacja największego w dziejach konfliktu zbrojnego podana została w naprawdę miłej dla oka oprawie graficznej, która świetnie podkreśla skalę rozgrywki.

TWOIM ZDANIEM

Którą grę z naszego top 10 pecetowych strategii lubisz najbardziej?

Civilization VI
23,4%
Stellaris
19%
Total War: Warhammer 2
13,9%
Cities Skylines
10,9%
Company of Heroes 2
10,7%
XCOM 2
10,6%
Frostpunk
7,1%
Wargame: Red Dragon
1,9%
Ultimate General: Civil War
1,4%
BattleTech
1%
Zobacz inne ankiety
Sid Meier's Civilization VI

Sid Meier's Civilization VI

Northgard

Northgard

Crusader Kings II: Mroczne Wieki

Crusader Kings II: Mroczne Wieki

Hearts of Iron IV

Hearts of Iron IV

Frostpunk

Frostpunk

Into the Breach

Into the Breach

Stellaris

Stellaris

Total War: Warhammer II

Total War: Warhammer II

RimWorld

RimWorld

XCOM 2

XCOM 2

FTL: Faster Than Light

FTL: Faster Than Light

BattleTech

BattleTech

Tzar i Original War to nie jedyne zapomniane strategie sprzed lat
Tzar i Original War to nie jedyne zapomniane strategie sprzed lat

Dziś porozmawiamy o zasłużonych grach strategicznych, które nawet jeśli nie były doskonałe, to swego czasu robiły furorę. Gry takie jak Tzar, Myth 2, czy seria Warlords warto przypomnieć nawet tym z nas, którzy spędzili przy nich długie godziny.

Przegapione strategie 2019 roku, które warto znać
Przegapione strategie 2019 roku, które warto znać

Lubicie gry strategiczne, ale graliście już we wszystkie głośne tytuły? Dziś podpowiemy, na które mniejsze produkcje 2019 roku warto zwrócić uwagę.

Najlepsze gry dekady – ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 1. (100–51)
Najlepsze gry dekady – ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 1. (100–51)

W ostatniej dekadzie na rynku zadebiutowały setki, może nawet tysiące świetnych gier. Spróbowaliśmy wytypować najlepsze z nich – produkcje, które zdefiniowały ostatnie 10 lat grania.