Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 13 września 2020, 12:37

autor: Draug

Gracz, fantasta, bibliotekarz. Entuzjasta dobrych opowieści, intensywnych strzelanin i samochodówek.

Hejt graczy – 13 niezłych gier, które zostały znienawidzone

Czasem gracze przyznają grom wyższe oceny niż krytycy – a czasem dzieje się zgoła odwrotnie. Postanowiliśmy przyjrzeć się sytuacjom, gdy tytuł jest dobry, a mimo to gracze nie zostawiają na nim suchej nitki.

Metro Exodus – epicki hejt

Metro Exodus w liczbach (wersja PC, stan na rok 2019)

  1. Średnia ocen krytyków w serwisie Metacritic: 82%
  2. Średnia ocen graczy w serwisie Metacritic: 6,8/10 (najniżej w historii serii Metro)
  3. Średnia ocen graczy w serwisie GRYOnline.pl: 6,5/10 (najniżej w historii serii Metro)
  4. Pozytywne recenzje na platformie Steam: 89% (choć od 28 do 30 stycznia opublikowano na Steamie* ponad 850 negatywnych recenzji)

* Kilkaset tysięcy graczy zdążyło kupić grę na Steamie, zanim wydawca usunął taką możliwość.

Seria klimatycznych, niemalże horrorowych, strzelanek single player zdobyła przez lata setki tysięcy fanów. Sugestywnie pokazany brudny świat po apokalipsie był uznawany za jeden z najlepszych w elektronicznej rozrywce. Kiedy studio A4 zapowiedziało trzecią część, w której w końcu wyrwiemy się z moskiewskiego metra i pojedziemy zwiedzać, fani byli zachwyceni. Zwłaszcza że gra sugerowała przeskok do świata wysokich budżetów i produkcyjnego rozmachu. A potem nastąpiło trzęsienie ziemi.

To wykres wprost z naszej strony, widać tutaj, że jeszcze 20 stycznia spodziewaliście się, iż Metro będzie grą na ponad 9. - Hejt graczy – 11 niezłych gier, które zostały znienawidzone - dokument - 2020-09-13
To wykres wprost z naszej strony, widać tutaj, że jeszcze 20 stycznia spodziewaliście się, iż Metro będzie grą na ponad 9.

Tuż przed premierą wydawcy gry Metro Exodus ogłosili, że pecetowa wersja tej produkcji pojawi się tylko na platformie Epic Game Store. Nie była to pierwsza taka sytuacja. Już 9 stycznia dowiedzieliśmy się, że The Division 2 ominie Steama i trafi tylko na EGS-a i Uplaya. Kilkanaście dni później ze Steama znikło (na rok) Metro. To był jednak przypadek trochę inny niż The Division. Po pierwsze, gry Ubisoftu na Steamie i tak wymagały konta na Uplayu. Po drugie, Exodus miał pojawić się tylko na Epicu i kropka. To poważnie rozwścieczyło graczy i uświadomiło im, że wkroczenie na scenę Epica wiele zmienia.

Metro oberwało od osób, którym nie spodobały się praktyki biznesowe Epica i Deep Silver, i od ludzi, którzy tak przywykli do Steama, że nie chcą grać poza tą platformą. Ostatecznie jednak produkcja ta zadebiutowała i okazała się solidną pozycją. To singlowy fabularny shooter, jakich dziś już się nie robi. Są tu wybory moralne, dużo strzelania, sporo skradania, konkretna opowieść, mocno osadzona w postapokaliptycznej rzeczywistości, pełna brudu i rozpaczy, no i świetna oprawa audiowizualna. Jeśli ktoś lubi fabularne FPS-y, będzie mu trudno znaleźć na rynku coś ciekawszego. Szkoda, że grze dostało się za politykę wydawniczą.

TWOIM ZDANIEM

Która z tych 11 gier najmniej zasługiwała na totalną krytykę graczy?

Metro Exodus
33,8%
Overwatch
12,3%
Watch Dogs
10,4%
Assassin’s Creed: Unity
7,9%
Mass Effect: Andromeda
7,7%
Diablo III
7,2%
Fallout 4
6,7%
Sid Meier’s Civilization VI
5,8%
Battlefield V
4,1%
Call of Duty: Infinite Warfare
2,5%
Baldur’s Gate: Siege of Dragonspear
1,6%
Zobacz inne ankiety
Fallout 4

Fallout 4

Sid Meier's Civilization VI

Sid Meier's Civilization VI

Watch Dogs

Watch Dogs

Mass Effect: Andromeda

Mass Effect: Andromeda

Assassin's Creed: Unity

Assassin's Creed: Unity

Battlefield V

Battlefield V

Diablo III

Diablo III

Call of Duty: Infinite Warfare

Call of Duty: Infinite Warfare

Overwatch

Overwatch

Lubienie Fallouta 76, Anthem czy Andromedy jest w porządku!
Lubienie Fallouta 76, Anthem czy Andromedy jest w porządku!

„Przez te bezguścia, które ciągle grają w Fallouta 76, współczesne gry są właśnie takim syfem”. Tak sądzisz? No więc czas na kubeł zimnej wody – to nie oni są problemem. Tylko Ty.

Gracze kontra twórcy gier – wojna, w której przegrywamy wszyscy
Gracze kontra twórcy gier – wojna, w której przegrywamy wszyscy

Gracze i twórcy to dwie grupy, które teoretycznie istnieją dla siebie nawzajem. W dobie hejtu i wywołanych z niczego afer dochodzi jednak do antagonizowania tych drugich. Jako gracze robimy sobie w ten sposób wrogów z najważniejszych sojuszników.

Krytykowane, ale lubiane – część II rankingu nisko ocenionych gier, które chwalą gracze
Krytykowane, ale lubiane – część II rankingu nisko ocenionych gier, które chwalą gracze

Pierwszym artykułem ledwie otarliśmy się o ten temat, więc do niego wracamy. Przed Wami kolejne zestawienie gier, o których krytycy nie mają zbyt wysokiego mniemania, a mimo to gracze bardzo dobrze je oceniają.