Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 17 maja 2017, 16:00

autor: Michał Jodłowski

W co zagrać na przeciętnym laptopie? Tanie granie na małym ekranie – część II

Wracamy do tematu starych komputerów i nie tak starych gier, w które można zagrać na leciwych maszynach. Przed Wami kilkanaście propozycji praktycznie na każdy sprzęt.

Spis treści

Twierdza HD i Twierdza: Krzyżowiec HD

Oblężenie najlepiej weryfikuje nasz zmysł architektoniczny i siłę garnizonu.

Wymagania sprzętowe:
  1. System operacyjny: Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10
  2. Procesor: 1,6 GHz
  3. Pamięć RAM: 512 MB
  4. Karta grafiki: 64 MB VRAM-u

Ach, pogrywanie w Twierdzę. Szczęśliwe to były lata. Twierdza i Twierdza: Krzyżowiec to klasyka gatunku RTS, której przedstawiać nie trzeba, choć wydawane na przestrzeni lat kontynuacje i odsłony poboczne niestety nigdy nie dorównały swoim pierwowzorom, a w najgorszych przypadkach nawet psuły serii opinię. Nas interesują dobre gry na słabe komputery, dlatego miłośnikom tytułów strategicznych polecam pozycje: Stronghold HD i Stronghold: Crusader HD, czyli kompletne reedycje wspomnianych hitów sprzed lat.

Piszę „reedycje”, ponieważ stwierdzenie, że są to gry „odświeżone” byłoby wielkim nadużyciem. W 2012 roku FireFly Studios postanowiło po raz kolejny odciąć kupony od swojego opus magnum i ponownie wypuściło najlepszą Twierdzę i jej samodzielny dodatek na rynek, tym razem ze wsparciem wyższych rozdzielczości ekranu (maksymalnie 2560x1600).

Szukający mocniejszych wrażeń gracze mogą też spróbować swoich sił w produkcji Stronghold: Crusader Extreme HD, czyli poprzedniej reedycji Krzyżowca z 2008 roku, w której dodano moim zdaniem psujące zabawę „supermoce”, ale także podkręcono poziom trudności i zwiększono maksymalną liczbę jednostek na polu bitwy do 10 tysięcy.

Niewolnicy z pochodniami potrafią poważnie zachwiać ekonomią naszego państwa.

Dlaczego warto wrócić do tak starych tytułów? Przede wszystkim dlatego, że to wciąż bardzo grywalne RTS-y, które z wdziękiem się zestarzały i nadal dostarczają przedniej rozrywki. Oba oferują masę różnorodnych map i kilka kampanii dla jednego gracza, które dodatkowo można uzupełnić megamodem G.M.B. (do pobrania tutaj). Tryb wieloosobowy Krzyżowca jest również w miarę żywy, o ile używa się programu GameRanger. Pamiętajcie też, że obie standardowe wersje gry można zaktualizować do edycji HD za pomocą darmowych patchy, które są dostępne w naszych zasobach (tutaj i tutaj).

Wydajność

Tak jak i Fallout obie Twierdze nie sprawiły problemu nawet mojemu prehistorycznemu komputerowi.

W co grać na starym laptopie? Płynne granie na małym ekranie
W co grać na starym laptopie? Płynne granie na małym ekranie

Wielu posiadaczy mało wydajnych laptopów sprzed kilku lat często obawia się konfrontacji z nowymi tytułami, sądząc, że żadnego z nich nie da się odpalić na starszym sprzęcie. Oto 10 produkcji, którym powinniście dać szansę.

Tanie granie na małym ekranie, czyli w co zagrać na marnym laptopie – część III
Tanie granie na małym ekranie, czyli w co zagrać na marnym laptopie – część III

Ponownie mierzymy się z wyzwaniem skompletowania listy gier, którymi można raczyć się, nie dysponując pecetem z górnej półki. Oto kilkanaście stosunkowo nowych pozycji, które pójdą nawet na starszym laptopie.

Tanie granie na małym ekranie – w co zagrać na słabym laptopie?
Tanie granie na małym ekranie – w co zagrać na słabym laptopie?

Nie każdy dysponuje pecetem z górnej półki lub gra na konsoli. Czy posiadacze słabego sprzętu są skazani na wyginięcie? Nie! Podajemy propozycje nie tak starych, a świetnych gier, które pójdą nawet na przysłowiowym kalkulatorze.