Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Stronghold Crusader HD (PC)

Twierdza: Krzyżowiec HD PC

Stronghold Crusader HD

Odświeżona wersja znanej gry strategicznej z 2002 roku stworzonej przez studio FireFly. Na potrzeby tego wydania zwiększono maksymalną obsługiwaną rozdzielczość oraz dodano opcję przybliżania i oddalania widoku izometrycznego.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | średniowiecze | reedycje/remastery/remaki

PC Windows
Okładka Stronghold Crusader HD (PC)

producent: FireFly Studios

wydawca: FireFly Studios

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

1listopada2012

Stronghold Crusader HD stanowi wznowienie znanej gry z gatunku RTS stworzonej przez studio FireFly. Na potrzeby tego wydania zwiększono maksymalną obsługiwaną rozdzielczość do poziomu 2560x1600 oraz dodano opcję przybliżania i oddalania widoku izometrycznego. Pod względem mechaniki rozgrywki nie wprowadzono żadnych zmian i oddano graczom całą zawartość podstawowej wersji gry wydanej w 2002 roku wzbogaconą o dodatkowe jednostki, scenariusze i opcje taktyczne wprowadzone w edycjach Stronghold Warchest oraz Stronghold Crusader Extreme.

Ponownie wcielamy się zarządcę zamku, ale akcja przenosi się z Europy na Bliski Wschód. Bierzemy udział w wydarzeń rozgrywających się podczas pierwszych trzech krucjat mających na celu odbicie Ziemi Świętej z rąk innowierców. W trakcie kilku kampanii dla pojedynczego gracza wykonujemy szereg połączonych fabularnie misji wprowadzających nas w kolejne elementy mechaniki.

Jak przystało na produkcje z gatunku RTS trzon rozgrywki polega na umiejętnym balansowaniu między ekonomią a utrzymaniem jak najsilniejszej armii. W związku z tym musimy zadbać o uruchomienie całego łańcucha produkcyjnego pozwalającego na dostarczenie mieszkańcom pożywienia, ubrań oraz narzędzi niezbędnych do wykucia uzbrojenia i pancerzy.

Obok klasycznych kampanii twórcy przygotowali również szereg samodzielnych scenariuszy skupiających się na rozwijaniu gospodarki lub przeprowadzaniu oblężenia. W tym ostatnim przypadku możemy zdecydować, czy chcemy objąć kontrolę nad szturmującą armią, czy nad obrońcami. W zależności od podjętej decyzji mamy do dyspozycji między innymi ogniste strzały, wilcze doły, tarany, katapulty, drabiny itd.

Naprzeciwko siebie może stanąć jednocześnie po dziesięć tysięcy jednostek obejmujących nie tylko standardowych rycerzy i łuczników, ale również konnicę czy skrytobójców. Wprowadzenie opcji skalowania widoku pozwala na ujęcie na ekranie większego wycinka pola bitwy niż miało to miejsce do tej pory. Gra oferuje również szereg dodatkowych opcji taktycznych mogących przesądzić o wyniku starcia.

Dla miłośników zabawy wieloosobowej przygotowano opcję rozegrania scenariuszy przeznaczonych dla maksymalnie ośmiu graczy.

Oprawa audiowizualna nie uległa żadnym zmianom poza wspomnianym zwiększeniem dostępnej rozdzielczości oraz oddalaniem kamery. Oznacza to, że w porównaniu ze współczesnymi produkcjami prezentuje się ona dość archaicznie.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1-8  

Ocena czytelników: 8,9 / 10 na podstawie 326 głosów czytelników.

Gry podobne do Twierdza: Krzyżowiec HD

Wymagania wiekowe Stronghold Crusader HD

12+

Wymagania sprzętowe Twierdza: Krzyżowiec HD

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 1.4 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 6800 lub lepsza)
  • 802 MB HDD
  • Windows XP/Vista/7
Stronghold HD i Stronghold: Crusader HD – zapowiedziano nowe wersje klasycznych strategii
Stronghold HD i Stronghold: Crusader HD – zapowiedziano nowe wersje klasycznych strategii

wiadomość20 października 2012

Studio Firefly zapowiedziało na listopad premierę gier Stronghold HD i Stronghold: Crusader HD. Produkcje są odświeżonymi wersjami dwóch pierwszych część serii strategii, znanych w Polsce pod tytułem Twierdza, wzbogaconymi o możliwość obsługi wysokich rozdzielczości ekranu.