Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 29 marca 2021, 14:28

autor: Draug & PefriX

25 najlepszych gier hack’n’slash - diablo dobra lista

Wracamy do naszego zestawienia 25 najlepszych gier z podgatunku hack and slash. W 2021 roku nadszedł bowiem czas na aktualizację tej listy. A zatem siecz i rąb, zbieraj graty i nabijaj poziomy. Czego chcieć więcej?

2. Diablo II

Przed Wami były już król gatunku, hack’n’slash nad hack’n’slashe. Było nie było, Diablo II królowało przez kilkanaście lat, stanowiąc wzór do naśladowania dla wszystkich pretendentów do tronu krainy sieczenia i rąbania. Dziś gra dalej ma swoich oddanych fanów, ale trudno byłoby ją polecić komuś, kto chciałby zacząć przygodę z gatunkiem. Zajęło to wiele lat, ale w końcu udało się stworzyć coś lepszego. O tym jednak za chwilę.

A teraz przypomnijmy, że fabuła drugiej części Diablo rozgrywa się bezpośrednio po wydarzeniach z „jedynki”. Diablo niby został pokonany, ale... to oczywiście nie mogło być takie proste. Aidan, brat Albrechta, którego ciałem zawładnął Diablo, przejął na siebie brzemię w postaci kamienia duszy więżącego Pana Grozy – i nie poradził sobie z tym ciężarem najlepiej. Pchany siłą nie do opanowania ruszył przez świat jako mroczny wędrowiec, podróżując „na wschód, zawsze na wschód”.

Przygoda rozpoczyna się wkrótce po tym, jak człowiek będący do niedawna synem króla Leoryka (obecnie również niebyłego) mija Klasztor Łotrzyc, sprowadzając nań srogie nieszczęście w postaci hordy nieumarłych. W tym miejscu na scenę wkracza bohater gracza – reprezentujący jedną z pięciu nowych klas: barbarzyńcę, nekromantę, paladyna, czarodziejkę lub amazonkę – który w niewyjaśnionych okolicznościach ląduje w obozowisku ocalałych łotrzyc i postanawia zmierzyć się z całym złem nękającym świat Sanktuarium.

Przygotowując sequel, Blizzard nie rozkopywał fundamentu, który zagwarantował sukces poprzednikowi, wykorzystał jedynie zasadę „więcej, lepiej”. „Więcej”, bo „dwójka” umieściła znaczną część fabuły na otwartej przestrzeni; nadal mrocznej i posępnej, ale pozbawionych klaustrofobicznej atmosfery wcześniejszej części. Tym samym zrezygnowano również z jednego „huba” dla wszystkich przygód, oferując odrębną bazę wypadową w każdym z czterech aktów.

„Lepiej”, bo oprócz tego Blizzard wydatnie podkręcił dynamikę rozrywki, dodał bohaterom towarzystwo w postaci kierowanych przez SI najemników, a także rozbudował system ewolucji postaci, implementując po trzy unikatowe drzewka umiejętności dla każdej klasy. No i w znacznym stopniu rozwinięto też tryb multiplayer poprzez sieciową platformę Battle.net, testując tu eksperymentalne rozwiązania, na których później oparto po części sukces World of Warcraft.

Nie zapominajmy oczywiście o Panu Zniszczenia (Lord of Destruction) – wypuszczonym w 2001 roku dodatku, który m.in. wprowadził dopełniający fabułę akt V oraz dwie nowe klasy postaci: druida i zabójczynię. Ponadto Diablo II to również legendarny krowi poziom i przepiękne cutscenki, z których Blizzard dziś tak słynie. W podsumowaniu mógłbym posłużyć się szerokim wachlarzem pompatycznych pochwał wspaniałości tego tytułu i jego grywalności, ale wyręczę się prostą faktografią: ostatni patch do tej gry ukazał się ponad 10 lat po jej debiucie, a jej serwery na platformie Battle.net wciąż mają się doskonale – i nic nie wskazuje na to, by ten stan rzeczy miał ulec zmianie jeszcze przez długi, długi czas.

TWOIM ZDANIEM

Którą z tych gier lubisz najbardziej?

42,1%
Diablo III
28,3%
Grim Dawn
19,7%
Path of Exile
9,9%
Wolcen
Zobacz inne ankiety
Path of Exile

Path of Exile

Diablo III

Diablo III

Grim Dawn

Grim Dawn

Diablo II: Pan Zniszczenia

Diablo II: Pan Zniszczenia

Titan Quest: Anniversary Edition

Titan Quest: Anniversary Edition

Torchlight II

Torchlight II

Bastion

Bastion

Dungeon Siege

Dungeon Siege

The Incredible Adventures of Van Helsing II

The Incredible Adventures of Van Helsing II

Nie tylko Diablo - 12 najlepszych nadchodzących gier hack'n'slash
Nie tylko Diablo - 12 najlepszych nadchodzących gier hack'n'slash

Miłośnicy sieczenia i rąbania monstrualnych hord dotąd zgrupowani byli głównie wokół dwóch tytułów, Diablo III oraz Path of Exile. Nadchodzący pretendenci do tronu hack’n’slash spróbują zmienić ten układ sił.