Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Android iOS

Kingdom Come: Deliverance PS4

Kingdom Come: Deliverance to gra z gatunku RPG, której akcja została osadzona w Europie Środkowej na początku XV wieku. Grę cechuje realizm historyczny (twórcy określili ją żartobliwie jako Dungeons & No Dragons), a także nieliniowa fabuła, otwarta struktura świata, skomplikowany system walki i efektowna oprawa graficzna (tytuł korzysta z technologii CryEngine 3).

RPG, FPP, średniowiecze, sandbox, crowdfunding, indie, historyczne.

Kingdom Come: Deliverance - screen - 2017-12-21 - 361905Kingdom Come: Deliverance - screen - 2017-12-21 - 361904Kingdom Come: Deliverance - screen - 2017-12-21 - 361903Kingdom Come: Deliverance - screen - 2017-12-21 - 361902Kingdom Come: Deliverance - screen - 2017-12-21 - 361901Kingdom Come: Deliverance - screen - 2017-12-21 - 361900Kingdom Come: Deliverance - screen - 2017-08-28 - 353998Kingdom Come: Deliverance - screen - 2017-08-28 - 353997Kingdom Come: Deliverance - screen - 2017-08-28 - 353996

wersja językowa:
z polskimi napisami

Data premiery gry Kingdom Come: Deliverance | PS4

13lutego201828dni

13lutego2018

PSN

Sony PlayStation 4
Okładka Kingdom Come: Deliverance (PS4)
Kingdom Come: Deliverance

Założone w 2011 roku przez Dan Vávrę i Martina Klímę niezależne studio Warhorse, to pochodzący zza naszej południowej granicy debiutujący deweloper, którego nazwa zapewne nie mówi zbyt wiele współczesnym konsolowym graczom. Jeśli jednak dodamy, że we wspomnianej ekipie znalazły się osoby odpowiedzialne za takie tytuły, jak Mafia: The City of Lost Heaven, Mafia II czy trylogia UFO okazuje się, że mamy tu do czynienia z niezwykle doświadczonym zespołem. Postanowił on złamać nieco utarte schematy gatunku, tworząc niezwykle realistyczną, pierwszoosobową grę action/RPG Kingdom Come: Deliverance, której fabuła osadzona została w XV-wiecznej Europie Środkowej. Mimo całkiem odmiennych realiów w Kingdom Come: Deliverance znajdziemy jednak szereg zapożyczeń z tak kultowych tytułów jak The Elder Scrolls V: Skyrim (mechanika, otwartość świata), seria Dark Souls (model walki i stopień trudności rozgrywki), a nawet rodzimego Wiedźmina 3 (sposób prowadzenia fabuły).

Fabuła

Fabuła gry osadzona została w Europie Środkowej na początku XV wieku. Akcja właściwa rozpoczyna się w roku 1403, a więc kilkanaście lat przed krwawymi wojnami husyckimi, które wstrząsnęły nie tylko Czechami, ale także Królestwem Niemieckim czy Polskim, rządzonym w owych czasach przez Władysława Jagiełłę.

W Kingdom Come: Deliverance wcielamy się w postać syna kowala, młodzieńca imieniem Henry. Kiedy pewnego dnia jego wioska zostaje zrównana z ziemią przez przetaczające się armie wroga, protagonista poprzysięga wypełnić ostatnią wolę ojca i dokonać zemsty na sprawcach napaści. Kierowany chęcią odwetu Henry szybko zostaje wplątany w wielką politykę oraz sieć intryg, co w konsekwencji postawi przed nim znacznie trudniejsze zadanie uratowania prawowitego władcy swego kraju i przywrócenia porządku w państwie. Realizacja tego celu zajmie naszemu bohaterowi dobrych kilka lat, podczas których odwiedzi on różne rejony Europy Środkowej i weźmie udział w całym szeregu wydarzeń historycznych oraz autentycznych bitew.

Mechanika

Rozgrywka w Kingdom Come: Deliverance na platformie PlayStation 4 toczy się w rozległym, otwartym świecie średniowiecznej Europy Środkowej. Sama mechanika zabawy nie odbiega w znacznym stopniu od większości współczesnych RPG-ów akcji, tak więc podczas rozgrywki, obserwowanej z perspektywy pierwszej osoby, przychodzi nam walczyć, prowadzić rozmowy z postaciami niezależnymi, rozwijać umiejętności, parać się rzemiosłem i dbać o swoje wyposażenie, a także wykonywać rozmaite zadania główne i poboczne odznaczające się sporą swobodą realizacji, a co za tym idzie nieliniowego rozwijania fabuły. W toku gry do naszego bohatera dołączają też różni towarzysze, przez pewien czas wspierając go swoimi umiejętnościami w walce i wykonywaniu zadań.

W odróżnieniu od większości gier z tego gatunku, utrzymanych najczęściej w konwencji fantasy, Kingdom Come: Deliverance osadzone zostało w realiach historycznych. Podczas rozgrywki nie spotykamy więc żadnych potworów ani magicznych przedmiotów, a na czoło wysuwa się wierne przedstawienie epoki, co znajduje również odzwierciedlenie m.in. w systemie rozwoju bohatera. W grze zabrakło typowego systemu klasowego, a nasz protagonista – opisany czterema podstawowymi współczynnikami (zdrowie, kondycja, głód i senność) – może rozwijać się w różnych kierunkach, wykorzystując np. umiejętności wojownika, barda czy złodzieja. Co ciekawe, Henry kształtuje swoje talenty nie tylko dzięki wykonywaniu zadań, ale także za sprawą czytanych książek i spotykanych nauczycieli.

Istotną rolę w grze pełni walka, której daleko do typowo zręcznościowego modelu. Twórcy dokładnie odtworzyli bowiem prawidła średniowiecznej szermierki, co zaowocowało realistyczną i niezwykle wymagającą mechaniką, z możliwością zadawania ciosów w różne części ciała, blokowania, parowania czy zbijania wrogiego oręża. Warto jednocześnie odnotować, że w toku rozgrywki nasz protagonista bierze udział nie tylko w indywidualnych pojedynkach, ale także w epickich oblężeniach, gdzie czekają nas starcia z udziałem setek postaci. Na szczególną uwagę zasługuje także niezwykle rozbudowany system ekwipunku. Bohater zakłada na siebie aż szesnaście różnych elementów zbroi lub ubioru, które dodatkowo układają się w warstwy, co daje nam w sumie niezliczoną ilość kombinacji. Sporą część przedmiotów, a także szereg przydatnych wywarów Henry wytwarza zaś samodzielnie, za sprawą zrealizowanego w formie minigier systemu rzemiosła.

Tryby gry

Produkcja studia Warhorse koncentruje się w całości na fabule w trybie rozgrywki jednoosobowej, tak więc w grze nie znajdziemy żadnej formy zabawy w wariancie multiplayer.

Kwestie techniczne

Wydany na platformie PlayStation 4 Kingdom Come: Deliverance korzysta z zaawansowanego silnika graficznego CryEngine 3, znanego przede wszystkim za sprawą serii Crysis. Mimo relatywnie niskiego budżetu czeskim deweloperom udało się stworzyć wysokiej jakości oprawę, która równie dobrze prezentuje się na „blaszakach”, jak i na konsolach ósmej generacji. Wykreowany na potrzeby gry świat średniowiecznej Europy jest wyjątkowo żywy i autentyczny. Poszczególne lokacje charakteryzują się odmiennym stylem architektonicznym, będącym efektem ścierania się wpływów różnych kultur, zaś zamieszkujące je postacie niezależne obdarzone zostały zaawansowanymi algorytmami sztucznej inteligencji warunkującymi ich codzienny tryb życia, np. poprzez pracę czy ulubione sposoby spędzania wolnego czasu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8.9 / 10 na podstawie 380 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Kingdom Come: Deliverance

16+

Kingdom Come Deliverance - skradanie i walka na nowym zapisie rozgrywki
Kingdom Come Deliverance - skradanie i walka na nowym zapisie rozgrywki

wiadomość21 grudnia 2017

Zespół Warhorse Studios udostępnił nowy zapis rozgrywki z RPG-a Kingdom Come Deliverance. Filmik trwa szesnaście minut i ukazuje misję, w której zadaniem bohatera jest zinfiltrowanie obozu bandytów.

Dziesięć minut nieliniowego gameplay'a z Kingdom Come: Deliverance
Dziesięć minut nieliniowego gameplay'a z Kingdom Come: Deliverance

wiadomość16 listopada 2017

Ekipa Warhorse Studios opublikowała kolejny zapis rozgrywki z Kingdom Come: Deliverance. Na trwającym dziesięć minut materiale wideo zaprezentowano cztery sposoby na wykonanie jednego z zadań.

Kingdom Come: Deliverance – kompendium wiedzy [Aktualizacja #13: Edycja Kolekcjonerska]
Kingdom Come: Deliverance – kompendium wiedzy [Aktualizacja #13: Edycja Kolekcjonerska]

wiadomość13 grudnia 2016

W niniejszym artykule znajdziecie kompendium wiedzy poświęcone grze Kingdom Come: Deliverance, stale wzbogacane kolejnymi nowinkami o tym RPG studia Warhorse.

Obejrzyj zawartość Edycji Kolekcjonerskiej i Specjalnej gry Kingdom Come: Deliverance
Obejrzyj zawartość Edycji Kolekcjonerskiej i Specjalnej gry Kingdom Come: Deliverance

wiadomość3 listopada 2017

Firma CDP ujawniła zawartość limitowanej Edycji Kolekcjonerskiej i Edycji Specjalnej gry Kingdom Come: Deliverance. W skład tej pierwszej wchodzi między innymi figurka głównego bohatera oraz płyta ze ścieżką dźwiękową z gry.

Kingdom Come: Deliverance - ponad godzinna prezentacja rozgrywki
Kingdom Come: Deliverance - ponad godzinna prezentacja rozgrywki

wiadomość25 czerwca 2017

Deweloperzy z Warhorse Studios postanowili pokazać przeszło godzinę rozgrywki z Kingdom Come: Deliverance, z dema prezentowanego podczas targów E3 2017.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
19.02.2016 13:38
1
Gotfader1
13
Centurion
9.5

Bardzo liczę na tę grę, mam nadzieje że spędzę przed nią wiele wspaniałych godzin, i że będzie wersja pl

03.04.2016 12:43
2
odpowiedz
Mr_Dog_PL
8
Legionista

Fajna gra się zapowiada. Jeszcze w klimatach rycerskich i w FPP. Na pierwszy rzut oka przypomniał mi się Wiedźmin 3: Dziki Gon z kamerą FPP.

24.08.2016 11:28
odpowiedz
1 odpowiedź
gedlanek
34
Centurion

Czy gra ukaże się w Polskiej wersji ?

07.03.2017 19:01
3
Aro PL
13
Pretorianin

Grę robią Czesi więc pewnie tak.

07.03.2017 19:00
2
odpowiedz
Aro PL
13
Pretorianin
9.0

Ciekawe jak będzie z optymalizacją bo "Watch Dogs uczy" jak już pewnie wszyscy wiecie. Ale mam nadzieję że nie zawiodę się na tej grze i na PS 4 będzie śmigać w 1080p i 30 klatkach.

01.07.2017 14:23
odpowiedz
2 odpowiedzi
yadin
96
Senator

To chyba pierwsza gra z rycerzami i takimi tam osadzona w średniowieczu (świat fantasy też w to wliczam), ale pozbawiona głupich czarów i potworów.

03.07.2017 21:04
Gh_H4h
15
Pretorianin

Co jest niby głupiego w magii i potworach?

09.07.2017 05:51
1
yadin
96
Senator

Bo są niemal w każdej grze.

03.07.2017 08:16
odpowiedz
shelby2004
8
Legionista
10

Gier w klimatach historycznych nigdy nie za mało !

04.11.2017 23:28
👎
odpowiedz
DanteHaHaHa
11
Pretorianin
1.0

Bez elementów fantasy to chyba gra dla kujonów i nauczycieli historii. lipa :/

16.11.2017 19:54
odpowiedz
szpako
14
Legionista
5.0

Gra wygra tylko klimatem średniowiecza i grafą. Po tym co prezentują gameplaye przewiduje słabe zadania, słabą historię, słabą walkę. Mogliby by też pokazać inne miejscówki a nie ciągle ten sam skrawek mapy.

28.12.2017 11:22
odpowiedz
Koyocisko
1
Legionista

Na gameplayach gra wygląda bardzo ładnie, widać realizm i dbanie o szczegóły. Martwi mnie jednak system walki - potyczki są jakieś takie drewniane, mogliby to ulepszyć i zrobić bardziej widowiskowo. Ale i tak zapewne zdecyduję się na zakup jako człowiek który uwielbia historię.

14.01.2018 21:32
odpowiedz
Dawidred
5
Legionista
8.5

Szczerze mówiąc to byłem mega podjarany premierą tej gry, lecz po obejrzeniu kilku gameplay'ów i trailerów mój hype na tą produkcje trochę opadł. Natomiast nadal trzymam kciuki za ten tytuł i mam nadzieję,że twórcy sprostają wysokim oczekiwaniom graczy i dostaniamy grę na bardzo wysokim poziomie.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze