Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Kingdom Come: Deliverance PS4

Zrealizowane na silniku CryEngine 3 epickie RPG akcji, osadzone w historycznych realiach krwawych wojen husyckich, które wstrząsnęły środkową Europą pierwszej połowy XV wieku. Za powstanie tytułu odpowiada czeskie studio Warhorse, w skład którego weszli m.in.

RPG, crafting, crowdfunding, FPP, historyczne, indie, RPG akcji, sandbox, średniowiecze.

Kingdom Come: Deliverance - screen - 2017-12-21 - 361905Kingdom Come: Deliverance - screen - 2017-12-21 - 361904Kingdom Come: Deliverance - screen - 2017-12-21 - 361903Kingdom Come: Deliverance - screen - 2017-12-21 - 361902Kingdom Come: Deliverance - screen - 2017-12-21 - 361901Kingdom Come: Deliverance - screen - 2017-12-21 - 361900Kingdom Come: Deliverance - screen - 2017-08-28 - 353998Kingdom Come: Deliverance - screen - 2017-08-28 - 353997Kingdom Come: Deliverance - screen - 2017-08-28 - 353996

wersja językowa:
PL napisy, EN napisy i dialogi

Data premiery gry Kingdom Come: Deliverance | PS4

13lutego2018

13lutego2018

premiera PL

13lutego2018

PSN

Sony PlayStation 4
Okładka Kingdom Come: Deliverance (PS4)
Kingdom Come: Deliverance

Założone w 2011 roku przez Dan Vávrę i Martina Klímę niezależne studio Warhorse, to pochodzący zza naszej południowej granicy debiutujący deweloper, którego nazwa zapewne nie mówi zbyt wiele współczesnym konsolowym graczom. Jeśli jednak dodamy, że we wspomnianej ekipie znalazły się osoby odpowiedzialne za takie tytuły, jak Mafia: The City of Lost Heaven, Mafia II czy trylogia UFO okazuje się, że mamy tu do czynienia z niezwykle doświadczonym zespołem. Postanowił on złamać nieco utarte schematy gatunku, tworząc niezwykle realistyczną, pierwszoosobową grę action/RPG Kingdom Come: Deliverance, której fabuła osadzona została w XV-wiecznej Europie Środkowej. Mimo całkiem odmiennych realiów w Kingdom Come: Deliverance znajdziemy jednak szereg zapożyczeń z tak kultowych tytułów jak The Elder Scrolls V: Skyrim (mechanika, otwartość świata), seria Dark Souls (model walki i stopień trudności rozgrywki), a nawet rodzimego Wiedźmina 3 (sposób prowadzenia fabuły).

Fabuła

Fabuła gry osadzona została w Europie Środkowej na początku XV wieku. Akcja właściwa rozpoczyna się w roku 1403, a więc kilkanaście lat przed krwawymi wojnami husyckimi, które wstrząsnęły nie tylko Czechami, ale także Królestwem Niemieckim czy Polskim, rządzonym w owych czasach przez Władysława Jagiełłę.

W Kingdom Come: Deliverance wcielamy się w postać syna kowala, młodzieńca imieniem Henryk. Kiedy pewnego dnia jego wioska zostaje zrównana z ziemią przez przetaczające się armie wroga, protagonista poprzysięga wypełnić ostatnią wolę ojca i dokonać zemsty na sprawcach napaści. Kierowany chęcią odwetu Henryk szybko zostaje wplątany w wielką politykę oraz sieć intryg, co w konsekwencji postawi przed nim znacznie trudniejsze zadanie uratowania prawowitego władcy swego kraju i przywrócenia porządku w państwie. Realizacja tego celu zajmie naszemu bohaterowi dobrych kilka lat, podczas których odwiedzi on różne rejony Europy Środkowej i weźmie udział w całym szeregu wydarzeń historycznych oraz autentycznych bitew.

Mechanika

Rozgrywka w Kingdom Come: Deliverance na platformie PS4 toczy się w rozległym, otwartym świecie średniowiecznej Europy Środkowej. Sama mechanika zabawy nie odbiega w znacznym stopniu od większości współczesnych RPG-ów akcji, tak więc podczas rozgrywki, obserwowanej z perspektywy pierwszej osoby, przychodzi nam walczyć, prowadzić rozmowy z postaciami niezależnymi, rozwijać umiejętności, parać się rzemiosłem i dbać o swoje wyposażenie, a także wykonywać rozmaite zadania główne i poboczne odznaczające się sporą swobodą realizacji, a co za tym idzie nieliniowego rozwijania fabuły. W toku gry do naszego bohatera dołączają też różni towarzysze, przez pewien czas wspierając go swoimi umiejętnościami w walce i wykonywaniu zadań.

W odróżnieniu od większości gier z tego gatunku, utrzymanych najczęściej w konwencji fantasy, Kingdom Come: Deliverance osadzone zostało w realiach historycznych. Podczas rozgrywki nie spotykamy więc żadnych potworów ani magicznych przedmiotów, a na czoło wysuwa się wierne przedstawienie epoki, co znajduje również odzwierciedlenie m.in. w systemie rozwoju bohatera. W grze zabrakło typowego systemu klasowego, a nasz protagonista – opisany czterema podstawowymi współczynnikami (siła, zręczność, witalność, retoryka) – może rozwijać się w różnych kierunkach, wykorzystując np. umiejętności wojownika, barda czy złodzieja. Henryk podnosi swoje umiejętności wykonując związane z nimi czynności, a dodatkowo może przyspieszyć ten proces poprzez czytanie odpowiednich książek czy opłacanie lekcji u nauczycieli.

Istotną rolę w grze pełni walka, której daleko do typowo zręcznościowego modelu. Twórcy dokładnie odtworzyli bowiem prawidła średniowiecznej szermierki, co zaowocowało realistyczną i niezwykle wymagającą mechaniką, z możliwością zadawania ciosów w różne części ciała, blokowania, parowania czy zbijania wrogiego oręża. Warto jednocześnie odnotować, że w toku rozgrywki nasz protagonista bierze udział nie tylko w indywidualnych pojedynkach, ale także w epickich oblężeniach, gdzie czekają nas starcia z udziałem wielu postaci. Na szczególną uwagę zasługuje także niezwykle rozbudowany system ekwipunku. Bohater zakłada na siebie aż szesnaście różnych elementów zbroi lub ubioru, które dodatkowo układają się w warstwy, co daje nam w sumie niezliczoną ilość kombinacji. Sporą część przedmiotów, a także szereg przydatnych wywarów Henryk wytwarza zaś samodzielnie, za sprawą zrealizowanego w formie minigier systemu rzemiosła.

Tryby gry

Produkcja studia Warhorse koncentruje się w całości na fabule w trybie rozgrywki jednoosobowej, tak więc w grze nie znajdziemy żadnej formy zabawy w wariancie multiplayer.

Kwestie techniczne

Wydany na platformie PS4 Kingdom Come: Deliverance korzysta z zaawansowanego silnika graficznego CryEngine 3, znanego przede wszystkim za sprawą serii Crysis. Mimo relatywnie niskiego budżetu czeskim deweloperom udało się stworzyć wysokiej jakości oprawę, która równie dobrze prezentuje się na „blaszakach”, jak i na konsolach ósmej generacji. Wykreowany na potrzeby gry świat średniowiecznej Europy jest wyjątkowo żywy i autentyczny. Poszczególne lokacje charakteryzują się odmiennym stylem architektonicznym, będącym efektem ścierania się wpływów różnych kultur, zaś zamieszkujące je postacie niezależne obdarzone zostały zaawansowanymi algorytmami sztucznej inteligencji warunkującymi ich codzienny tryb życia, np. poprzez pracę czy ulubione sposoby spędzania wolnego czasu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena gry 7.6 / 10 na podstawie 69 ocen czytelników.
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 8.9 / 10 na podstawie 398 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 249,00 PLN

Klasyfikacja PEGI Kingdom Come: Deliverance

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.
Premiera From the Ashes - pierwszego DLC do Kingdom Come Deliverance
Premiera From the Ashes - pierwszego DLC do Kingdom Come Deliverance

wiadomość5 lipca 2018

Pierwsze fabularne rozszerzenie do Kingdom Come: Deliverance zostało udostępnione komputerowym i konsolowym graczom. Dodatek From the Ashes pozwala sprawdzić się w roli zarządców wioski Przybysławice.

Kingdom Come Deliverance - From the Ashes – znamy dokładną datę premiery
Kingdom Come Deliverance - From the Ashes – znamy dokładną datę premiery

wiadomość2 lipca 2018

Studio Warhorse ujawniło datę premiery Kingdom Come: Deliverance - From the Ashes. Pierwsze duże rozszerzenie dla czeskiego RPG-a ukaże się 5 lipca na PC oraz konsolach Xbox One i PlayStation 4.

Wszystko o Kingdom Come (Hardcore Mode, wymagania, DLC) – akt. #18
Wszystko o Kingdom Come (Hardcore Mode, wymagania, DLC) – akt. #18

wiadomość13 grudnia 2016

W niniejszym artykule znajdziecie kompendium wiedzy poświęcone grze Kingdom Come: Deliverance, stale wzbogacane kolejnymi nowinkami o tym RPG studia Warhorse.

Trailer From the Ashes – fabularnego DLC do Kingdom Come Deliverance
Trailer From the Ashes – fabularnego DLC do Kingdom Come Deliverance

wiadomość26 czerwca 2018

From the Ashes, czyli pierwsze fabularne rozszerzenie do Kingom Come: Deliverance, zadebiutuje w lipcu. Ekipa Warhorse Studios opublikowała trailer, w którym zapoznaje graczy z czekającym na nich zadaniem; tym razem przyjdzie nam pokierować odbudową osady Przybysławice.

Kingdom Come Deliverance otrzymało Hardcore Mode
Kingdom Come Deliverance otrzymało Hardcore Mode

wiadomość26 czerwca 2018

Studio Warhorse wypuściło aktualizację 1.6 do gry Kingdom Come: Deliverance. Wraz z nią w grze pojawił się tryb Hardcore dla wszystkich, którzy poszukują sporego wyzwania. Ponadto już wkrótce ma zadebiutować pierwsze fabularne rozszerzenie, zatytułowane From the Ashes.

Komentarze Czytelników (44)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
19.02.2016 13:38
1
Gotfader1
13
Centurion
9.5

Bardzo liczę na tę grę, mam nadzieje że spędzę przed nią wiele wspaniałych godzin, i że będzie wersja pl

03.04.2016 12:43
2
odpowiedz
Mr_Dog_PL
8
Legionista

Fajna gra się zapowiada. Jeszcze w klimatach rycerskich i w FPP. Na pierwszy rzut oka przypomniał mi się Wiedźmin 3: Dziki Gon z kamerą FPP.

24.08.2016 11:28
odpowiedz
1 odpowiedź
gedlanek
38
Centurion

Czy gra ukaże się w Polskiej wersji ?

07.03.2017 19:00
2
odpowiedz
zanonimizowany1164035
13
Pretorianin
9.0

Ciekawe jak będzie z optymalizacją bo "Watch Dogs uczy" jak już pewnie wszyscy wiecie. Ale mam nadzieję że nie zawiodę się na tej grze i na PS 4 będzie śmigać w 1080p i 30 klatkach.

01.07.2017 14:23
odpowiedz
2 odpowiedzi
yadin
99
Legend

To chyba pierwsza gra z rycerzami i takimi tam osadzona w średniowieczu (świat fantasy też w to wliczam), ale pozbawiona głupich czarów i potworów.

03.07.2017 08:16
odpowiedz
shelby2004
8
Legionista
10

Gier w klimatach historycznych nigdy nie za mało !

04.11.2017 23:28
👎
odpowiedz
DanteHaHaHa
11
Pretorianin
1.0

Bez elementów fantasy to chyba gra dla kujonów i nauczycieli historii. lipa :/

16.11.2017 19:54
odpowiedz
szpako
14
Legionista
5.0

Gra wygra tylko klimatem średniowiecza i grafą. Po tym co prezentują gameplaye przewiduje słabe zadania, słabą historię, słabą walkę. Mogliby by też pokazać inne miejscówki a nie ciągle ten sam skrawek mapy.

28.12.2017 11:22
odpowiedz
Koyocisko
7
Centurion

Na gameplayach gra wygląda bardzo ładnie, widać realizm i dbanie o szczegóły. Martwi mnie jednak system walki - potyczki są jakieś takie drewniane, mogliby to ulepszyć i zrobić bardziej widowiskowo. Ale i tak zapewne zdecyduję się na zakup jako człowiek który uwielbia historię.

14.01.2018 21:32
odpowiedz
Dawidred
11
Centurion
8.5

Szczerze mówiąc to byłem mega podjarany premierą tej gry, lecz po obejrzeniu kilku gameplay'ów i trailerów mój hype na tą produkcje trochę opadł. Natomiast nadal trzymam kciuki za ten tytuł i mam nadzieję,że twórcy sprostają wysokim oczekiwaniom graczy i dostaniamy grę na bardzo wysokim poziomie.

05.02.2018 13:17
👍
odpowiedz
Enigma1990
19
N7

Ta gra zapowiada się genialnie! Mam nadzieję, że będą oceny na poziomie minimum 80% a to już mi by wystarczyło do podjęcia decyzji o zakupie.

Oczywiście zaraz się znajda malkontenci z porównywaniami do Wiedźmina CZY najlepszej gry na świecie.. ale ja szukam tego co znalazłem w Skyrim, czyli fantastycznej eksploracji i ciągłej intrygi świata :)

Po materiałach jestem bardzo pozytywnie nastawiony i podoba mi się wszystko razem z tym realistycznym systemem walki i ogólnego podejścia do realizmu. Oczekuję tej magii, którą dał mi SKYRIM w dniu premiery :)

Trzymam kciuki!

post wyedytowany przez Enigma1990 2018-02-05 13:22:12
05.02.2018 13:29
odpowiedz
7 odpowiedzi
Hydro2
114
Legend

Grając na PS4 czy Xboxie One tylko zepsujecie sobie zabawę zbyt słabą grafiką względem edycji pecetowej.
Nie wyobrażam sobie tego https://www.youtube.com/watch?v=-UjbUzKqOXo na konsoli.

13.02.2018 19:47
odpowiedz
2 odpowiedzi
Barthez x
142
vel barth89

Czy ktoś zamówił grę w przedsprzedaży z kodem na case'a do telefonu? Ja dziś odebrałem moje zamówienia z Media Expert (właśnie z etui) i nie dostałem nic. Ani maila z kodem, w pudełku też pusto. Ktoś się orientuje co z tym?

14.02.2018 08:08
odpowiedz
5 odpowiedzi
Enigma1990
19
N7

Czy ktoś gra na PS4/PS4 PRO? jak optymalizacja? Bugi? Grywalna czy raczej zaczekać pół roku aż połatają?

05.03.2018 13:29
odpowiedz
dzejk0b7
1
Junior

Wg mnie gra bardzo fajna, dla wszystkich fanów rpgów akcji takich jak gothic, serie the elder scrolls czy wiedzmin. Bardzo fajny klimat, a to jest dla mnie ważne w grach rpg. Wnosi wiele nowego. Do gry podchodziłem ze sporym dystansem, martwiłem się, że brak magii sprawi, że gra będzie jałowa. Nic bardziej mylnego, historia bardzo fajna a misje zróżnicowane na tyle, że podczas obecnej rozgrywki (ok 35 godz) w ogóle się nie nudziłem. Największe zarzuty pod adresem gry takie jak toporny styl walki i brak tradycyjnego zapisu przestaje być problemem bardzo szybko, idzie się po prostu do tego przyzwyczaić.

Jedyny spory zarzut i z tym się jak najbardziej zgadzam dotyczy dopracowania, dotyczy to zarówno fizyki jak i samej grafiki (w wersji na ps4, nie wiem jak jest na pc) sporadyczne błędy podczas wczytywania tekstur terenu bądź postaci. Bywa mega irytujące kiedy głowa jakiejś postaci pojawia nam się dopiero po zrobieniu kilku kroków w jej stronę.

05.03.2018 21:40
😍
odpowiedz
TheBudzu
1
Junior

Mimo bugów gra genialna!

06.03.2018 08:33
odpowiedz
Enigma1990
19
N7

Po materiale Digital Foundry na temat konsolowych wersji ( w tym X i Pro ) zastanawiam się kiedy ta gra będzie na tyle grywalna że ją kupię z czystym sumieniem..

Chciałbym już zagrać, ale gra jest za dobra aby psuć sobie jej odbiór w obecnym stanie technicznym..

11.03.2018 08:03
odpowiedz
wajdzik83
10
Legionista
9.5

REWELACJA ! Żadna historia od czasów Mafii cz1 nie wciągnęła mnie tak bardzo :) Gram bardzo ostrożnie żeby za wcześnie nie skończyć i już myślę o dlc :P

13.03.2018 10:05
odpowiedz
frycek18
17
Pretorianin
5.0

Gra jest bardzo średnia, wiele elementów jest niesamowicie to topornych. Walka sprawia przyjemność tylko gdy walczy się z pojedynczym przeciwnikiem, walka z większą liczbą jest kompletną katorgą, toporne mechaniki nie dostosowane do sterowania na konsoli jak włamywanie się, kradzież, czy strzelanie z łuków, do tego beznadziejny system zapisu który wpływa na umiejętności w grze czegoś takiego nie powinno być. Gra nie jest całkiem zła. Podoba mi się osadzenie fabuły w realiach historycznych, świetnie wykonana mapa system handlu i rozwój postaci. Szkoda że tak dużo elementów ogranicza grywalność tej gry.

13.03.2018 12:46
odpowiedz
1 odpowiedź
black-aro
25
Centurion

Kupię jak zrobią normalne save bo nie mam czasu na granie bez zapisu, nie zawsze mogę sobie pozwolić na 2h ciągłego siedzenia przed konsolą... Tracą sporo nabywców przez te save.

20.03.2018 09:09
👍
odpowiedz
1 odpowiedź
Vestaldt
8
Legionista
10

Gra jest świetna, system walki jest jedyny w swoim rodzaju, to nie jest kolejna gra w której wystarczy spamować jeden przycisk, tutaj musisz myśleć podczas walki. Łucznictwo jest wymagające i bardzo satysfakcjonujące. Otwieranie zamków i kradzież wymaga sporo wprawy i bardzo dobrze. Questy są różnorodne i bardzo ciekawe. Średniowieczne Czechy zostały przedstawione w grze świetnie, lasy są pięknie wykonane, npce żyją swoim życiem - spacerują, rozmawiają ze sobą, siedzą w karczmie, a w nocy śpią.
Uwielbiam elementy survivalu w tej grze, musimy jeść i spać. Podoba mi się to że Henryk na początku jest słabeuszem i nie umie dobrze walczyć, strzelać z łuku, czytać.
Podsumowując ta gra jest świetna, wyróżnia się wieloma rzeczami na tle innych rpgów i jest to wielka zaleta Kingdom Come.

Obawiałem się trochę o optymalizację na PS4, ale mogę powiedzieć że w wersji 1.05 gra utrzymuję przez większość czasu stabilne 30 klatek. Minimalny problem sprawia doczytywanie tekstur na naszych oczach, ale to są takie pierdoły jak np. widzimy npca bez nakrycia głowy a po chwili to nakrycie głowy pojawia się, wierzę że twórcy jeszcze nad tym popracują i naprawią te drobne błędy, w sumie już zrobili dużo, gra w wersji 1.05 jest 100 razy lepsza i praktycznie pozbawiona błędów niż premierowa wersja 1.00.

post wyedytowany przez Vestaldt 2018-03-20 09:12:24
20.03.2018 18:22
odpowiedz
premium835197966
1
Junior

Bug na bugu bugiem pogania, dno i żenada. radzę wstrzymać się z kupnem co najmniej rok, wypuścili na rynek totalny bubel. Już nigdy nie kupię nic z studia!!!!!

27.03.2018 14:17
odpowiedz
xMAXIMx
116
Rallye driver

Bardzo mi się podoba, polecam.

03.06.2018 14:27
odpowiedz
zanonimizowany1256580
1
Legionista

Ta gra jest naprawdę dobra. Pomimo bugów to jest jedna z lepszych produkcji w jakie grałem.

01.07.2018 03:37
odpowiedz
yadin
99
Legend

Jest siła, no nie?

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze