Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Mafia - seria gier

Seria trzecioosobowych gier akcji, których przewodnim motywem fabuły jest świat zorganizowanej przestępczości. Marka wykreowana została przez czeskie studio Illusion Softworks (obecnie 2K Czech), które sprawuje pieczę nad jej rozwojem.

Pierwsza gra z cyklu – Mafia: The City of Lost Heaven ukazała się w 2002 roku w wersji na komputery PC. Produkcja spotkała się z dużym uznaniem wśród graczy i krytyków, o czym świadczyć może średnia ocen recenzentów na poziomie 88/100 (wg danych serwisu metacritic.com). Dwa lata później deweloperzy z Illusion Softworks przygotowali konwersję adresowaną na konsole PlayStation 2 oraz Xbox. Port nie był równie udany jak pecetowy oryginał, ale pomógł w ugruntowaniu rynkowej pozycję nowej marki. Na pełnoprawną kontynuację fani musieli jednak poczekać do 2010 roku. Gra Mafia II wydana została w wersjach na komputery PC oraz konsole Xbox 360 i PlayStation 3. Sequel spotkał się z mieszanymi reakcjami. Kontrowersje wzbudzały zwłaszcza pomysł przeniesienia akcji w lata 50. XX wieku i okrojona na potrzeby przyszłych dodatków DLC zawartość.

Wspólnym mianownikiem gier z serii Mafia są realia zorganizowanej przestępczości w Ameryce Północnej (w pierwszej lat 30., a w drugiej 50. ubiegłego wieku). Gracz wciela się w rolę początkującego gangstera, który stopniowo wspina się po szczeblach mafijnej kariery. Postaci bohaterów są wyraziste, a fabuła obfituje w motywy znane z filmów i powieści gangsterskich.

Rozgrywka polega przede wszystkim na wykonywaniu zadań, które zazwyczaj niewiele mają wspólnego z legalnością. Gracz uczestniczy więc w rabunkach, pościgach samochodowych, strzelaninach itp. Ambicją twórców było, by zabawa toczyła się w tętniącym życiem, wirtualnym mieście.

Od samego początku seria Mafia znana jest z wysokiej jakości oprawy wizualnej generowanej w oparciu o autorskie technologie (LS3D w Mafia: The City of Lost Heaven i Illusion Engine w Mafia II). Ścieżka dźwiękowa gier składa się głównie z utworów popularnych w okresie historycznym, w którym osadzona została akcja.

Komercyjny sukces cyklu Mafia to ponad 5 milionów egzemplarzy gier sprzedanych na całym świecie. Wynik ten udało się osiągnąć pomimo obostrzeń związanych z przyznanym kryterium wiekowym dla osób dorosłych.

Mafia: Edycja Ostateczna
Mafia: Edycja Ostateczna

Akcji 25 września 2020

Remake kultowej produkcji studia 2K Czech stworzony przez oryginalnych twórców pod sztandarem studia Hangar 13. W Mafia: Definitive Edition jako Tommy Angelo awansujemy w przestępczym półświatku fikcyjnego miasta Lost Heaven.

PCPS4XONE

Mafia II: Edycja Ostateczna
Mafia II: Edycja Ostateczna

Akcji 19 maja 2020

Mafia II: Definitive Edition to gruntownie odświeżone wydanie gry Mafia 2 przeznaczone na PC i konsole ósmej generacji. Tytuł oferuje zmodernizowaną oprawę wizualną w stosunku do oryginału, a za jego powstanie odpowiada studio Hangar 13.

PCPS4XONE

Mafia III: Edycja Ostateczna
Mafia III: Edycja Ostateczna

Akcji 19 maja 2020

Odświeżone wydanie trzeciej odsłony serii Mafia od studia Hangar 13. W Mafia III: Edycja Ostateczna jako weteran wojny wietnamskiej wracamy do fikcyjnego amerykańskiego miasta i wywieramy zemstę na ludziach odpowiedzialnych za wymordowanie naszych bliskich.

PCPS4XONE

Trylogia Mafia
Trylogia Mafia

Akcji 19 maja 2020

Mafia Trilogy to pakiet trzech gier z serii Mafia, odświeżonych przez studio Hangar 13 i wydanych przez 2K Games. Twórcy zmodernizowali wszystkie trzy produkcje z myślą o współczesnych komputerach osobistych oraz konsolach.

PCPS4XONE

Mafia III
Mafia III

Akcji 7 października 2016

Trzecia odsłona bestsellerowej serii mafijnych gier akcji, opracowana przez utworzone pod skrzydłami 2K Games studio Hangar 13, w skład którego weszli twórcy poprzednich części cyklu. Akcja gry osadzona została w 1968 roku w New Bordeaux - fikcyjnym mieście wzorowanym na Nowym Orleanie, a jej głównym protagonistą jest powracający z wojny w Wietnamie Lincoln Clay, którego mafijna rodzina została brutalnie wymordowana przez przestępczą konkurencję. W dokonaniu zemsty na sprawcach masakry, Clayowi pomagają trzej inni bossowie mafijnego półświatka, w tym znany z drugiej części gry Vito Scaletta. Pod względem rozgrywki Mafia III mocno zbliża się do konkurencyjnej serii Grand Theft Auto, oferując otwarty świat z pełną swobodą działania oraz jeszcze więcej elementów sandboksowych. Jedną z najważniejszych nowości jest możliwość przejmowania kryjówek wrogich ugrupowań, co przekłada się na szereg przydatnych bonusów. Ponadto poprawiono model jazdy samochodem i wprowadzono możliwość ostrzału z jadącego pojazdu.

PCPS4XONE

Mafia III: Rivals
Mafia III: Rivals

RPG 6 października 2016

Mobilna gra RPG z elementami strategii, towarzysząca premierze trzeciej pełnoprawnej odsłony popularnego cyklu gier akcji Mafia. Podobnie jak tam, akcja gry toczy się w latach 60. ubiegłego wieku w fikcyjnej wersji Nowego Orleanu, a podczas zabawy wcielamy się w ambitnego szefa gangu, którego celem jest stworzenie prawdziwego mafijnego imperium kontrolującego całe miasto. Pod względem mechaniki, Mafia III: Rivals to bitewne RPG, w którym rozgrywka polega głównie na toczeniu walk pomiędzy grupami gangsterów. W międzyczasie zajmujemy się werbowaniem kolejnych podwładnych i rozwijaniem ich umiejętności za pomocą zdobywanych punktów doświadczenia. Wygrane przynoszą nam też łupy, pozwalające na nabywanie coraz lepszych elementów uzbrojenia oraz ekwipunku. Gra pozwala na potyczki ze sztuczną inteligencją lub rywalizację z innymi graczami. Ciekawostkę stanowi fakt, że podczas zabawy spotykamy wiele postaci znanych również z wcześniejszych odsłon serii Mafia.

ANDiOS

Mafia II
Mafia II

Akcji 24 sierpnia 2010

Pełnoprawna kontynuacja popularnej gry gangsterskiej Mafia z 2002 roku. Za powstanie Mafia 2 odpowiadają znani także z Hidden & Dangerous czy Vietcong twórcy oryginału, działający obecnie pod skrzydłami koncernu 2K Games. Druga część gry opowiada zupełnie nową historię, choć w warstwie fabularnej znajdziemy mnóstwo nawiązań do poprzedniczki. Jej bohaterem jest niejaki Vito Scarletti, który po zakończeniu wojny powraca do rodzinnego Empire Bay, będącego w istocie wirtualną rekonstrukcją Nowego Jorku. Próbując odnaleźć się w nowej rzeczywistości, Vito podejmuje się realizacji kolejnych zadań dla lokalnych grup przestępczych, z wolna awansując w mafijnej hierarchii. Prócz typowych potyczek z konkurencyjnymi gangami, porwań i ucieczek, czeka nas też spora liczba dodatkowych atrakcji, takich jak sklepy z ubraniami, czy możliwość modyfikacji samochodów. Dzięki nowemu silnikowi gry otrzymaliśmy znacznie lepszą oprawę graficzną, cykl dobowy, oraz nowe umiejętności bohatera.

PCX360PS3

Mafia: The City of Lost Heaven
Mafia: The City of Lost Heaven

Akcji 29 sierpnia 2002

Trójwymiarowa gra akcji, przenosząca graczy do Ameryki lat 30. XX wieku, w czasy rozkwitu przestępczego podziemia. Twórcą gry Mafia: The City of Lost Heaven jest czeskie studio Illusion Softworks. Fabuła przedstawia historię początkującego gangstera, Tommy’ego Angelo, który, wykonując zlecenia wpływowej mafijnej rodziny, stawia pierwsze kroki w przestępczym półświatku. Rozgrywka sprowadza się do eksploracji wirtualnego miasta i realizacji kolejnych misji fabularnych, wzbogaconych licznymi wątkami pobocznymi. Podczas zabawy nie brakuje ulicznych strzelanin, napadów na banki, pościgów samochodowych czy nawet morderstw na zlecenie. Twórcy zadbali o sugestywne odtworzenie klimatu Ameryki lat 30., nie zapominając o charakterystycznych dla tego okresu modelach broni czy samochodów. Dzięki zaawansowanemu silnikowi graficznemu Insanity 2 wykreowano interaktywne, tętniące życiem miasto z ruchem ulicznym i zmieniającymi się porami roku.

PCPS2XBOX