Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Mafia - seria gier

Seria trzecioosobowych gier akcji opowiadających o świecie zorganizowanej przestępczości. Markę stworzyło czeskie Illusion Softworks, później przemianowane na 2K Czech (obecnie studio jest częścią Hangar 13).

Pierwsza gra z cyklu – Mafia: The City of Lost Heaven – ukazała się w 2002 roku w wersji na komputerach PC. Produkcja spotkała się z dużym uznaniem graczy i krytyków, o czym świadczy średnia ocen na poziomie 88/100 (wg danych serwisu metacritic.com). Dwa lata później deweloperzy z Illusion Softworks przygotowali jej konwersję na konsole PlayStation 2 oraz Xbox. Port nie był równie udany jak pecetowy oryginał, ale pomógł w ugruntowaniu rynkowej pozycji marki. Na pełnoprawną kontynuację fani musieli poczekać do 2010 roku. Gra Mafia II została wydana na komputery PC oraz konsole Xbox 360 i PlayStation 3. Sequel spotkał się z mieszanymi reakcjami. Kontrowersje wzbudzał zwłaszcza pomysł przeniesienia akcji w lata 50. XX wieku i okrojona na potrzeby przyszłych dodatków DLC zawartość. Trzecia pełnoprawna odsłona, Mafia III, ukazała się w 2016 roku. Jej fabułę umieszczono w jeszcze późniejszym okresie: latach 60. i 70. Zmianie uległa ogólna stylistyka oraz charakter przedstawianych organizacji – główny bohater nie należał już do mafii włoskiej, lecz do siatki przestępczej złożonej głównie z czarnoskórej ludności Luizjany. Tytuł spotkał się z raczej negatywnym odbiorem, znacznie gorszym niż w przypadku poprzednich części. Podobnie wypadł mobilny spin-off serii, Mafia III: Rivals, strategiczne RPG z akcją osadzoną w tym samym czasie, co „trójka”.

W 2020 roku doczekaliśmy się odświeżenia wszystkich głównych odsłon serii. W ramach pakietu Mafia: Trilogy najpierw ukazały się Mafia II: Definitive Edition i Mafia III: Definitive Edition, oferujące lepszą oprawę graficzną względem swoich pierwowzorów, oraz wydany nieco później i stworzony całkowicie od zera remake pierwszej części, Mafia: Definitive Edition.

Wspólnym mianownikiem gier z cyklu Mafia są realia zorganizowanej przestępczości w Ameryce Północnej (kolejno w latach 30., 50. i 60./70.). Wcielamy się w nich w rolę początkującego gangstera, stopniowo wspinającego się po szczeblach mafijnej kariery. Poszczególne produkcje obfitują w wyraziste postacie, a ich historie są pełne motywów zainspirowanych filmami i powieściami gangsterskimi (bierzemy więc udział w strzelaninach, pościgach samochodowych czy egzekucjach). Celem towarzyszącym twórcom podczas projektowania poszczególnych odsłon było umieszczanie akcji w miastach tętniących wirtualnym życiem. Ich klimat zawsze wspomagano odpowiednio stylizowaną oprawą graficzną oraz ścieżką dźwiękową pełną utworów muzycznych z danej epoki.

Komercyjny sukces cyklu Mafia to kilkanaście milionów egzemplarzy sprzedanych na całym świecie. Wynik ten udało się osiągnąć pomimo obostrzeń związanych z przyznanym kryterium wiekowym dla osób dorosłych oraz konkurentem w postaci serii GTA.

Mafia 4
Mafia 4

Akcji jeszcze nie ogłoszona

Czwarta część kultowej serii gier akcji, będąca prequelem cyklu. Mafia 4 jest dziełem studia Hangar 13 (autorów m.in. Mafii III oraz Mafii: Edycji Ostatecznej) i korzysta z technologii Unreal Engine 5.

PC

Mafia: Edycja Ostateczna
Mafia: Edycja Ostateczna

Akcji 25 września 2020

Remake kultowej produkcji studia Illusion Softworks stworzony pod sztandarem studia Hangar 13. W Mafia: Definitive Edition jako Tommy Angelo awansujemy w przestępczym półświatku fikcyjnego miasta Lost Heaven.

PCPS4XONE

Mafia II: Edycja Ostateczna
Mafia II: Edycja Ostateczna

Akcji 19 maja 2020

Mafia II: Definitive Edition to gruntownie odświeżone wydanie gry Mafia 2 przeznaczone na PC i konsole ósmej generacji. Tytuł oferuje zmodernizowaną oprawę wizualną w stosunku do oryginału, a za jego powstanie odpowiada studio Hangar 13.

PCPS4XONE

Mafia III: Edycja Ostateczna
Mafia III: Edycja Ostateczna

Akcji 19 maja 2020

Odświeżone wydanie trzeciej odsłony serii Mafia od studia Hangar 13. W Mafia III: Edycja Ostateczna jako weteran wojny wietnamskiej wracamy do fikcyjnego amerykańskiego miasta i wywieramy zemstę na ludziach odpowiedzialnych za wymordowanie naszych bliskich.

PCPS4XONE

Trylogia Mafia
Trylogia Mafia

Akcji 19 maja 2020

Mafia Trilogy to pakiet trzech gier z serii Mafia, odświeżonych przez studio Hangar 13 i wydanych przez 2K Games. Twórcy zmodernizowali wszystkie trzy produkcje z myślą o współczesnych komputerach osobistych oraz konsolach.

PCPS4XONE

Mafia III
Mafia III

Akcji 7 października 2016

Trzecia odsłona bestsellerowej serii mafijnych gier akcji, opracowana przez utworzone pod skrzydłami 2K Games studio Hangar 13, w skład którego weszli twórcy poprzednich części cyklu. Akcja gry osadzona została w 1968 roku w New Bordeaux - fikcyjnym mieście wzorowanym na Nowym Orleanie, a jej głównym protagonistą jest powracający z wojny w Wietnamie Lincoln Clay, którego mafijna rodzina została brutalnie wymordowana przez przestępczą konkurencję. W dokonaniu zemsty na sprawcach masakry, Clayowi pomagają trzej inni bossowie mafijnego półświatka, w tym znany z drugiej części gry Vito Scaletta. Pod względem rozgrywki Mafia III mocno zbliża się do konkurencyjnej serii Grand Theft Auto, oferując otwarty świat z pełną swobodą działania oraz jeszcze więcej elementów sandboksowych. Jedną z najważniejszych nowości jest możliwość przejmowania kryjówek wrogich ugrupowań, co przekłada się na szereg przydatnych bonusów. Ponadto poprawiono model jazdy samochodem i wprowadzono możliwość ostrzału z jadącego pojazdu.

PCPS4XONE

Mafia III: Rivals
Mafia III: Rivals

RPG 6 października 2016

Mobilna gra RPG z elementami strategii, towarzysząca premierze trzeciej pełnoprawnej odsłony popularnego cyklu gier akcji Mafia. Podobnie jak tam, akcja gry toczy się w latach 60. ubiegłego wieku w fikcyjnej wersji Nowego Orleanu, a podczas zabawy wcielamy się w ambitnego szefa gangu, którego celem jest stworzenie prawdziwego mafijnego imperium kontrolującego całe miasto. Pod względem mechaniki, Mafia III: Rivals to bitewne RPG, w którym rozgrywka polega głównie na toczeniu walk pomiędzy grupami gangsterów. W międzyczasie zajmujemy się werbowaniem kolejnych podwładnych i rozwijaniem ich umiejętności za pomocą zdobywanych punktów doświadczenia. Wygrane przynoszą nam też łupy, pozwalające na nabywanie coraz lepszych elementów uzbrojenia oraz ekwipunku. Gra pozwala na potyczki ze sztuczną inteligencją lub rywalizację z innymi graczami. Ciekawostkę stanowi fakt, że podczas zabawy spotykamy wiele postaci znanych również z wcześniejszych odsłon serii Mafia.

ANDiOS

Mafia II
Mafia II

Akcji 24 sierpnia 2010

Pełnoprawna kontynuacja popularnej gry gangsterskiej Mafia z 2002 roku. Za powstanie Mafia 2 odpowiadają znani także z Hidden & Dangerous czy Vietcong twórcy oryginału, działający obecnie pod skrzydłami koncernu 2K Games. Druga część gry opowiada zupełnie nową historię, choć w warstwie fabularnej znajdziemy mnóstwo nawiązań do poprzedniczki. Jej bohaterem jest niejaki Vito Scarletti, który po zakończeniu wojny powraca do rodzinnego Empire Bay, będącego w istocie wirtualną rekonstrukcją Nowego Jorku. Próbując odnaleźć się w nowej rzeczywistości, Vito podejmuje się realizacji kolejnych zadań dla lokalnych grup przestępczych, z wolna awansując w mafijnej hierarchii. Prócz typowych potyczek z konkurencyjnymi gangami, porwań i ucieczek, czeka nas też spora liczba dodatkowych atrakcji, takich jak sklepy z ubraniami, czy możliwość modyfikacji samochodów. Dzięki nowemu silnikowi gry otrzymaliśmy znacznie lepszą oprawę graficzną, cykl dobowy, oraz nowe umiejętności bohatera.

PCX360PS3

Mafia: The City of Lost Heaven
Mafia: The City of Lost Heaven

Akcji 29 sierpnia 2002

Trójwymiarowa gra akcji, przenosząca graczy do Ameryki lat 30. XX wieku, w czasy rozkwitu przestępczego podziemia. Twórcą gry Mafia: The City of Lost Heaven jest czeskie studio Illusion Softworks. Fabuła przedstawia historię początkującego gangstera, Tommy’ego Angelo, który, wykonując zlecenia wpływowej mafijnej rodziny, stawia pierwsze kroki w przestępczym półświatku. Rozgrywka sprowadza się do eksploracji wirtualnego miasta i realizacji kolejnych misji fabularnych, wzbogaconych licznymi wątkami pobocznymi. Podczas zabawy nie brakuje ulicznych strzelanin, napadów na banki, pościgów samochodowych czy nawet morderstw na zlecenie. Twórcy zadbali o sugestywne odtworzenie klimatu Ameryki lat 30., nie zapominając o charakterystycznych dla tego okresu modelach broni czy samochodów. Dzięki zaawansowanemu silnikowi graficznemu Insanity 2 wykreowano interaktywne, tętniące życiem miasto z ruchem ulicznym i zmieniającymi się porami roku.

PCPS2XBOX