Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 29 stycznia 2017, 11:57

Wszystkie gry RPG roku 2017 – erpegi, w które zagramy w tym roku, od A do Z

Rok 2017 będzie należał do RPG-ów – to nie ulega wątpliwości. Poniższe zestawienie udowadnia, że w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy miłośnicy grzebania w statystykach z pewnością nie będą się nudzić.

Spis treści

W 2017 roku zadebiutuje około osiemdziesiąt gier RPG – mowa zarówno o rozbudowanych produkcjach, których opracowanie pochłonęło miliony dolarów, jak i o mniejszych tytułach, stworzonych dzięki środkom zebranym poprzez udane kampanie crowdfundingowe w serwisie Kickstarter. 2017 to także rok wielkich powrotów (Torment: Tides of Numenera) i ciekawych debiutów (No Truce With the Furies).

Przeglądając tytuły, które załapały się do poniższego przeglądu, nie sposób nie odnieść wrażenia, że gatunek RPG zdominują w tym roku gry niezależne. Czy świadczy to o kiepskim stanie tej gałęzi rynku? Bynajmniej. Najzwyczajniej w świecie duże firmy wydawnicze i większe zespoły deweloperskie wciąż pracują nad swoimi dziełami, które mają zadebiutować dopiero w późniejszych latach (tak, The Elder Scrolls VI i Cyberpunk 2077, mówię między innymi o Was).

Z uwagi na fakt, że na zestawienie złożyło się istne zatrzęsienie wartych uwagi pozycji, zdecydowaliśmy się ułożyć tytuły alfabetycznie – mamy nadzieję, że w ten sposób łatwiej dokopiecie się do interesujących Was gier. A teraz, bez zbędnego przedłużania, przejdźmy do dania głównego.

Jak powstała ta lista?

To potężna lista – jedną z największych, jakie do tej pory opublikowaliśmy. Tworząc ją, opieraliśmy się głównie na naszej encyklopedii. Znajdziecie na niej gry, które na pewno wyjdą w tym roku, ale również takie, które choć mają się pojawiać w ciągu najbliższych miesięcy, to zaliczą opóźnienia. Przejrzeliśmy dokładnie nadchodzące RPG-i – jeśli daty ich debiutów były niejasne, i tak wrzuciliśmy je na listę. Chcemy, aby stała się ona przydatnym narzędziem dla miłośników gatunku.

Krystian Pieniążek

Krystian Pieniążek

Współpracę z GRYOnline.pl rozpoczął w sierpniu 2016 roku. Pomimo że Encyklopedia Gier od początku jest jego oczkiem w głowie, pojawia się również w Newsroomie, a także w dziale Publicystyki. Doświadczenie zawodowe zdobywał na łamach nieistniejącego już serwisu, w którym przepracował niemal trzy lata. Ukończył Kulturoznawstwo na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prowadzi własną firmę, biega, uprawia kolarstwo, kocha górskie wędrówki, jest fanem nu metalu, interesuje się kosmosem, a także oczywiście gra. Najlepiej czuje się w grach akcji z otwartym światem i RPG-ach, choć nie pogardzi dobrymi wyścigami czy strzelankami.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Na którego RPG-a czekasz najbardziej?

Vampyr
4,7%
Divinity: Original Sin II
3,5%
Elex
15,4%
Final Fantasy VII Remake
2,2%
Horizon Zero Dawn
3,1%
Kingdom Come: Deliverance
5,8%
Mass Effect: Andromeda
21,1%
Mount & Blade II: Bannerlord
29,1%
Ni no Kuni II: Revenant Kingdom
1%
Pyre
0,5%
SEVEN: The Days Long Gone
1,3%
South Park: The Fractured But Whole
3,5%
The Bard's Tale IV
0,8%
Torment: Tides of Numenera
8,1%
Zobacz inne ankiety
15 nadchodzących erpegów - najciekawsze gry RPG, na które czekamy
15 nadchodzących erpegów - najciekawsze gry RPG, na które czekamy

Ostatnie lata dopisały – dostaliśmy Wiedźmina 3, Elexa, Fallouta 4 czy Divinity: Original Sin II. Fani RPG-ów mają jednak ciągle na co czekać. Zebraliśmy dla Was najlepiej zapowiadające się erpegi, na które wszyscy czekamy.

Systemy RPG, które chcielibyśmy ujrzeć w postaci gier wideo
Systemy RPG, które chcielibyśmy ujrzeć w postaci gier wideo

Dopiero co wyszedł nowy Torment, gra osadzona w settingu Numenery, wyczekujemy też adaptacji Cyberpunku od CD Projektu. A to przecież nie jedyne systemy RPG, które gracze chcieliby zobaczyć na ekranach konsol i PC.