filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 10 lipca 2021, 09:44

autor: Marek Jura

Przerażające horrory, które powstały za śmieszne pieniądze

Już horrory z lat 80. pokazały, że nie potrzeba wielkiej kasy, by naprawdę przestraszyć. Współcześnie podobny efekt udało się uzyskać twórcom Uciekaj! czy Babadooka. I kilku produkcjom jeszcze tańszym.

Spis treści

Koszty superbohaterskich hitów Marvela idą w setki miliony dolarów. Podobnie jest z filmami z uniwersum Gwiezdnych wojen, serią Szybcy i wściekli czy Mission Impossible. Horrory najczęściej kosztują trochę mniej, ale taką Obecność 3 nakręcono za prawie 40 milionów dolarów, a drugą część Tego za dwa razy tyle.

Nawet z pozoru całkiem kameralny Smętarz dla zwierzaków zamknął się w kwocie 21 milionów. Na potrzeby tego tekstu przyjąłem, że „niskobudżetowość” w przypadku filmów grozy kończy się gdzieś na 4 milionach dolarów, ale tak naprawdę zdecydowana większość produkcji na tej liście to tytuły zrobione za znacznie mniej.

DUŻO CZY MAŁO?

Większość z tych opisanych tutaj filmów powstało niemal za grosze. Budżety tylko trzech przekroczyły 1 milion dolarów, z czego jeden kosztował całe 4 miliony. To oczywiście ogromna kwota, ale nie w przemyśle filmowym. W branży to dalej są orzeszki.

Coś za mną chodzi (It Follows)

Budżet: 1 300 000 $

Box office: 23 300 000 $

Rok produkcji: 2014

Reżyseria: David Robert Mitchell

Gdzie obejrzeć: CDA Premium, Chili, Rakuten, VOD.pl

Ten jeden z najgłośniejszych niszowych horrorów ostatniego dziesięciolecia można kochać albo nienawidzić. Jeżeli reagujecie alergią na teen dramy, nie lubicie bawienia się w co bardziej wydumaną metaforykę i oczekujecie wartkiej akcji – trzymajcie się od Coś za mną chodzi z daleka. To horror, który straszy powoli – równie powoli, jak porusza się tytułowy potwór. Bicie serca przyspieszają nie jumpscary (choć i takie się tu znajdą), ale przede wszystkim świadomość nieuchronności.

W sensie metaforycznym to świetna opowieść o dojrzewaniu i emocjach, którym nie sposób nie dać wyrazu. Ale i o odpowiedzialności, która się z nimi wiąże. To naprawdę niegłupi film, nawet jeżeli odrzucić całą estetykę grozy i potraktować go jedynie jako dramat psychologiczny. Świetnie sprawdza się tutaj młoda, niedoświadczona obsada. Paradoksalnie ich warsztatowe braki działają na korzyść obrazu. Brak tu aktorskich szarży, nie raz i nie dwa zobaczyć można sceny, w których sztuczność miesza się z brakiem umiejętności. Co z tego jednak, skoro właśnie w tej konwencji nienaturalność daje ostatecznie efekt… naturalności.

Można sobie zadawać pytanie, czy gdyby twórcy dysponowali większym budżetem (a stwór prezentowałby się okazalej i poruszał dynamiczniej), to film nie okazałby się kolejną efektowną wydmuszką. Nie wiadomo, czy założenia fabularne pozwoliły uniknąć zbędnych wydatków, czy też może to ograniczenia ekonomiczne wymusiły takie, a nie inne poprowadzenie głównego wątku – w gruncie rzeczy nie ma to większego znaczenia, bo w ogólnym rozliczeniu niskobudżetowość wyszła temu horrorowi na dobre.

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej

Strach i szok - przerażające seriale dla dzieci
Strach i szok - przerażające seriale dla dzieci

Seriale dla dzieci generalnie mogą kojarzyć się z uproszczoną fabułą lub wątkami, które powinny zainteresować młodszego widza. Zdarzają się jednak przypadki, że produkcja dedykowana milusińskim potrafi zjeżyć włosy na karku niejednemu dorosłemu.

Najbardziej przerażające horrory, w których nikt nie ginie
Najbardziej przerażające horrory, w których nikt nie ginie

Choć twórcy dręczący bohaterów jedynie psychicznie nie narzekają na brak zainteresowania swoimi dziełami, widzowie wciąż spodziewają się w horrorach co najmniej kilku bardziej lub jeszcze bardziej efektownych zgonów. A jeżeli nikt nie ginie...

Najstraszniejsze fakty i legendy, które stały się inspiracją dla horrorów
Najstraszniejsze fakty i legendy, które stały się inspiracją dla horrorów

Topowe horrory wbrew pozorom nie tak często korzystają z opartych na faktach historii. Ba, i legendy miejskie stają się kanwą kinowej grozy jedynie od święta. Nawet kiedy tak się dzieje, bardziej przerażająca od filmu może się okazać rzeczywistość...