filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 26 lutego 2022, 09:30

autor: Marek Jura

Operacja Argo (Argo). Najlepsze filmy, które nie przejmują się historią

Spis treści

Operacja Argo (Argo)

  1. Jak bardzo olewa historię: 4/10
  2. Rok produkcji: 2012
  3. Reżyseria: Ben Affleck
  4. Na podstawie: The Master of Disguise Tony’ego Mendeza i Escape from Tehran Joshuah Bearmana
  5. Gdzie obejrzeć: Chili, HBO GO, iTunes Store, Rakuten

Film Bena Afflecka zdobył aż trzy Oscary, udowadniając, że przyszłemu Batmanowi reżyseria wychodzi równie dobrze jak gra aktorska. Trzymającemu w napięciu thrillerowi (choć być może trafniejsze byłoby zaliczenie go do produkcji typu heist movie) trudno zarzucić coś od strony technicznej. Napięcie z każdą minutą rośnie, bohaterom nie sposób nie kibicować, a nieprawdopodobieństwo fabularne wydaje się zaletą, skoro to przecież film oparty na faktach.

Tyle że z tym ostatnim można by polemizować. Owszem, ewakuacja szóstki zakładników z Teheranu faktycznie miała miejsce. Aby mogło się to udać, naprawdę stworzono scenariusz fikcyjnego filmu i nabrano w ten sposób irańskie władze. Tyle że najprawdopodobniej o sukcesie zadecydowały nie poczynania CIA, a Kanadyjczyków. Ci zresztą już na samym początku proponowali wyrobienie zakładnikom legalnych w świetle irańskiego prawa dokumentów. Na to jednak nie zgodzili się dyplomaci.

Kulminacyjna scena, w której zakładnicy przechodzą na lotnisku ostatnią kontrolę, w rzeczywistości wcale nie była tak widowiskowa. Tamtego dnia wszystko szło jak po maśle i nikt nawet nie nabrał podejrzeń. Nie zmienia to jednak faktu, że filmowi Afflecka udaje się mieszać prawdziwe zdarzenia z fikcją naprawdę umiejętnie. Nawet gdy wiemy, że Operacja Argo wcale tak nie wyglądała, ogląda się to po prostu przyjemnie.

  1. Czytaj o Operacji Argo w encyklopedii filmowej.

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej