filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 2 czerwca 2022, 12:23

autor: Marek Jura

92 sukcesy Clinta Eastwooda na 92. urodziny

Eastwood byłby legendą kina, nawet gdyby karierę zakończył 55 lat temu, po kultowej trylogii Sergio Leone. W międzyczasie został brudnym Harrym, zajął się reżyserią, zgarnął 4 Oscary, skomponował kilkanaście genialnych utworów i… wciąż mu mało.

Spis treści

14 wyreżyserowanych filmów, w których nie wystąpił

Oszukana, 2008, reż. Clint Eastwood

W pewnym momencie Eastwood skupił się na reżyserii kosztem kreacji aktorskich. W ciągu 10 lat, które dzieliły Gran Torino i Przemytnika, wystąpił tylko raz – w reżyserowanym przez jego przyjaciela Dopóki piłka w grze. W międzyczasie nakręcił aż siedem pełnometrażowych filmów. I choć generalnie większość obrazów z tego okresu zaliczyć można do grona tych mniej udanych, trudno odmówić Eastwoodowi braku zaangażowania.

Jeszcze przed premierą Gran Torino ukazała się rewelacyjna Oszukana z Angeliną Jolie. Film traktuje o kobiecie, której syn zaginął. Władze „zastąpiły” go innym chłopcem, twierdząc, że to jej dziecko. Obraz Eastwooda nie jest łatwy w odbiorze. Głównej bohaterce można zaś jednocześnie kibicować i jej nie lubić. To chyba największa zaleta filmu legendy Hollywood – tu nic nie jest oczywiste ani kinowe. W końcu ta historia zdarzyła się naprawdę.

Po okresie posuchy w latach 2009–2013 Eastwood przypomniał o sobie światu szokującym Snajperem z Bradleyem Cooperem w roli głównej. Choć ocenę filmu zaniżać może nieco nachalne serwowanie amerykańskiego patriotyzmu, nie dzieje się to tak często, by przeszkadzało to w oglądaniu. Zresztą kreślona wymownymi obrazami biografia to nie hagiografia. Być może właśnie dlatego film rozbił bank, jednocześnie zbierając przyzwoite oceny krytyków i nominację do Oscara, póki co ostatnią w karierze Eastwooda. Z akcentem na „póki co”.

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej