Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 lipca 2010, 08:43

Zwiedź Księżyc w Moonbase Alpha - darmowej grze od NASA

NASA zrobiła prezent miłośnikom kosmicznych wojaży i wypuściła na serwisie Steam grę Moonbase Alpha – darmowy symulator życia na księżycowej stacji badawczej.

NASA zrobiła prezent miłośnikom kosmicznych wojaży i wypuściła na serwisie Steam grę Moonbase Alpha – darmowy symulator życia na księżycowej stacji badawczej.

Zwiedź Księżyc w Moonbase Alpha - darmowej grze od NASA - ilustracja #1

Akcja toczy się pewien czas po wznowieniu lotów na Księżyc. Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej ustanowiła na jego powierzchni samowystarczalny ośrodek badawczy. Wcielamy się w rolę jednego z astronautów przebywających na stałe w tym miejscu. Pewnego dnia, wracając do bazy stajemy się świadkiem deszczu meteorytów, który uszkadza system podtrzymywania życia stacji. Wraz z towarzyszącymi członkami drużyny musimy usunąć zniszczenia i wymienić niesprawne oprzyrządowanie zanim wyczerpią się nam zapasy tlenu.

Całość rozgrywki jest nastawiona na realizm i współpracę graczy. Na raz w misji może brać udział maksymalnie sześć osób. Przygotowano kilka oddzielnych map przystosowanych do różnych liczebności grających. Do osiągnięcia sukcesu konieczne okaże się opanowanie sterowania księżycowym łazikiem, którym transportować będziemy ludzi i sprzęt. Możemy także zbudować własnego robota naprawczego. Do osiągnięcia celu prowadzi wiele dróg i tylko od nas zależy, którą metodę przywrócenia sprawności systemom wybierzemy.

Zwiedź Księżyc w Moonbase Alpha - darmowej grze od NASA - ilustracja #2

Moonbase Alpha działa w oparciu o technologię Unreal Engine 3.0 i może pochwalić się realistycznym odwzorowaniem powierzchni księżyca, co możliwe było dzięki wykorzystaniu bogatych zasobów danych zgromadzonych przez NASA. Nasze osiągnięcia będą odnotowywane w stale uaktualnianych sieciowych rankingach. Pomyślano też o komunikacji głosowej, która wyraźnie ułatwia współpracę między grającymi.

Gra, choć imponująca jak na darmową produkcję, jest w rzeczywistości tylko przedsmakiem tego, co dla nas szykuje NASA wraz ze studiem Virtual Heroes (twórcami m.in. America’s Army). Moonbase Alpha jest czymś w rodzaju technologicznego dema znacznie bardziej ambitnego kosmicznego MMO zatytułowanego Astronaut: Moon, Mars and Beyond. Ta nadchodząca produkcja pozwoli nam zwiedzać najdalsze zakątki układu słonecznego, zakładać stacje badawcze i zarządzać nimi oraz stawić czoło niebezpieczeństwom, jakimi wypełnione jest życie astronauty. W planach jest pilotowanie wahadłowców oraz korzystanie z pojazdów na powierzchniach wielu planet. Nim będziemy mogli wypróbować wszystkie te cuda upłynie jednak sporo czasu, a na razie Moonbase Alpha pozwala przekonać się o tym jak wielki potencjał ma całe przedsięwzięcie.