Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 września 2018, 11:16

autor: Maciej "Maiman" Żulpo

Zobacz prawie 20 minut gameplayu z gry Artifact, karcianki od Valve

Firma Valve upubliczniła prawie 20-minutowy zapis rozgrywki z gry Artifact, nadchodzącej karcianki. Możecie zobaczyć, jak produkcja prezentuje się w 4K – i co odróżnia ją od konkurencji.

To nie Half-Life 3, ale zawsze coś. Podczas trwającego festiwalu growego PAX West firma Valve – dziś znana przede wszystkim z MOB-y Dota 2 i strzelanki CS: GOudostępniła 19-minutowy zapis rozgrywki ze swojej nadchodzącej gry karcianej, Artifact. Gameplay ukazuje przebieg jednego meczu i został nagrany w rozdzielczości 4K (choć Artifact to przede wszystkim gra mobilna, najpierw ukaże się na PC). Obejrzycie go poniżej:

Artifact trafił na usta wszystkich w sierpniu ubiegłego roku. Wówczas Valve dało graczom do zrozumienia, że to właśnie ta osadzona w uniwersum Doty 2 karcianka stanowi kolejny projekt studia. Od konkurencji – w postaci kultowego już Hearthstone’a i polskiego Gwinta: Wiedźmińskiej gry karcianejodróżniają ją głównie trzy cechy:

  • na stole w tym samym czasie może walczyć dowolna liczba kreatur (tak, setka szarżujących jednocześnie stworów na nikim nie robi tu wrażenia);
  • dowolna liczba kart w ręku gracza w dowolnym momencie;
  • rozgrywka tocząca się na 3 liniach, odpowiadających „topowi”, „midowi” i „botowi” w Docie 2 (choć trzeba przyznać, że z podobnego rozwiązania korzysta już Gwint).
Trzy linie – a kontroli jeszcze więcej. - Zobacz prawie 20 minut gameplayu z gry Artifact, karcianki od Valve - wiadomość - 2018-09-01
Trzy linie – a kontroli jeszcze więcej.

Ciekawie wygląda też kwestia finansów w grze i poza nią. Artifact jest płatną produkcją, „zintegrowaną” w pełni z rynkiem Steam – to na nim gracze będą mogli zakupić nowe karty do swojej talii. Takie rozwiązanie pozwala położyć większy nacisk na społecznościowy aspekt kolekcjonowania karcianego zestawu. Ceny poszczególnych „kartoników” zmieniają się zatem w zależności od popytu, a grający mogą bez przeszkód wymieniać je między sobą. Co z ludźmi odciętymi od rynku? Im pozostają pakiety – paczki kart zdobywane za wykonywanie odpowiednich aktywności lub kupowane za prawdziwe pieniądze.

Premiera Artifacta na PC nastąpi 28 listopada tego roku. Posiadacze systemów Android i iOS zaczekają na tytuł do roku 2019. Najciekawsze informacje dotyczące produkcji (a także odpowiedź na pytanie: „Czym w ogóle są wirtualne gry karciane?”) znajdziecie w naszym minikompendium: