Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogicznePCANDiOS
Okładka Artifact (PC)

Artifact

Artifact: The Dota Card Game

Kolekcjonerska gra karciana z uniwersum Dota 2, stworzona przez firmę Valve. Zgodnie ze schematami gatunku, w Artifact: The Dota Card Game gracze dobierają talię z własnej kolekcji kart i stają do pojedynków z innymi użytkownikami.

Logiczne | fantasy | karciane | elementy strategiczne | multiplayer | na 2 osoby

Okładka Artifact (PC)

data premiery gry:

28lis2018

PC

data nieogłoszona

AND iOS

Artifact jest wirtualną grą karcianą, osadzoną w świecie fantasy wykreowanym na potrzeby gry MOBA Dota 2. Produkcja wykorzystuje dość oryginalny – jak na ten gatunek – model biznesowy (jest płatna, nie darmowa, a dodatkowo umożliwia handlowanie kartami za pośrednictwem Rynku Steam). Za opracowanie omawianego tytułu odpowiada znana firma Valve – autorzy m.in. strzelanek z serii Half-Life i Team Fortress oraz gier logicznych Portal.

Fabuła

W uniwersum gry liczne cywilizacje są skupione wokół specjalnych kamieni, pozwalających im na korzystanie z magii, a nawet wskrzeszanie zmarłych. Należy jednak odnotować, że historia nie pełni żadnej istotnej funkcji w tej produkcji, będąc jedynie tłem fabularnym dla poszczególnych postaci i przedmiotów.

Mechanika

Pod względem rozgrywki Artifact: The Dota Card Game stanowi połączenie kolekcjonerskich gier karcianych w stylu Hearthstone oraz Gwinta z rozwiązaniami zastosowanymi w Dota 2. Każdy gracz posiada własną kolekcję kart, z których tworzy talię wykorzystywaną w pojedynkach z innym graczami. Plansza gry składa się z trzech ścieżek (lanes), na których umieszczamy karty bohaterów, posiadających unikatowe zdolności, wzorowane na ich odpowiednikach w Dota 2. Warto odnotować, że nie ma limitu kart – ani tych, które mogą znajdować się na stole w danym momencie, ani też tych, które trzymamy na ręce.

Tryby gry

W Artifact możemy grać samotnie (samouczek) albo z innymi, jednak rozgrywka została opracowana przede wszystkim z myślą o trybie multiplayer. Poza klasycznym formatem, w którym rywalizujemy z nieznajomymi, możemy też stworzyć rozgrywkę, do której zaprosimy znajomych – wówczas istnieje możliwość zmodyfikowania części zasad.

Kwestie techniczne

Artifact posiada dość prostą, ale atrakcyjną oprawę graficzną. Składają się na niej głównie trójwymiarowy stół gry, ładnie zaprojektowane, dwuwymiarowe ilustracje na kartach oraz różnego rodzaju efekty świetlne towarzyszące poszczególnym zagraniom.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-2  

Ocena czytelników: 1,4 / 10 na podstawie 190 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 2,2 / 10 na podstawie 344 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 75,99 PLN

Wymagania wiekowe Artifact

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Artifact

PC Windows

PC Windows

Minimalne: Intel Core i5 2.4 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 128 MB Intel HD 520 lub lepsza, 7 GB HDD, Windows 7

Android

Android

Dodatkowe informacje: Wymagane połączenie z Internetem.  

Apple iOS

Apple iOS

Dodatkowe informacje: Wymagane połączenie z Internetem.  

Główny projektant Artifact: grę wciąż da się uratować
Główny projektant Artifact: grę wciąż da się uratować

wiadomość5 lipca 2019

W rozmowie z serwisem Eurogamer twórcy karcianki Artifact opowiedzieli o wyzwaniach i problemach, na które natrafili pracując nad tym tytułem. Główny projektant – Richard Garfield, znany ze stworzenia Magic: The Gathering – uważa, że produkcję Valve nadal da się uratować.

Artifact – rozwój gry wstrzymany. Projekt czeka gruntowna przeróbka
Artifact – rozwój gry wstrzymany. Projekt czeka gruntowna przeróbka

wiadomość30 marca 2019

Studio Valve ogłosiło, że wstrzymuje planowany rozwój karcianki Artifact, obejmujący m.in. wypuszczanie nowych talii. Zamiast tego twórcy pracują obecnie nad gruntownym przerobieniem rozgrywki, wirtualnej ekonomii i elementów społecznościowych, gdyż uważają, że bez tego nie da się uratować gry.

Artifact – Valve pożegnało się z głównymi projektantami karcianki
Artifact – Valve pożegnało się z głównymi projektantami karcianki

wiadomość9 marca 2019

Sytuacja karcianki Artifact jest coraz gorsza. Okazało się, że nad projektem nie pracuje już dwóch głównych projektantów rozgrywki, czyli Richard Garfield oraz Skaff Elias.

Artifact - liczba grających leci na łeb na szyję
Artifact - liczba grających leci na łeb na szyję

wiadomość4 marca 2019

Opracowana przez zespół Valve karcianka Artifact cały czas traci graczy. W ostatnich trzydziestu dniach w tytuł bawiło się średnio ok. 700 osób jednocześnie, a liczba ta z tygodnia na tydzień staje się coraz mniejsza.

Artifact traci graczy w zatrważającym tempie
Artifact traci graczy w zatrważającym tempie

wiadomość12 grudnia 2018

Karciany Artifact nie radzi sobie najlepiej. Po dwóch tygodniach w grze przebywa jednocześnie czterokrotnie mniej graczy niż w dniu premiery. Twórcy z firmy Valve Software zapowiedzieli już pierwszą aktualizację, która ma naprawić niektóre z problemów produkcji.

PC
AND
iOS