Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogicznePCiOSAND
Okładka Artifact (PC)

Artifact

Artifact: The Dota Card Game

Kolekcjonerska gra karciana z uniwersum Dota 2, stworzona przez firmę Valve. Zgodnie ze schematami gatunku, w Artifact: The Dota Card Game gracze dobierają talię z własnej kolekcji kart i stają do pojedynków z innymi użytkownikami.

Logiczne | fantasy | karciane | elementy strategiczne | multiplayer | na 2 osoby

Okładka Artifact (PC)

data premiery gry:

28lis2018

PC

data nieogłoszona

AND iOS

Artifact jest wirtualną grą karcianą, osadzoną w świecie fantasy wykreowanym na potrzeby gry MOBA Dota 2. Produkcja wykorzystuje dość oryginalny – jak na ten gatunek – model biznesowy (jest płatna, nie darmowa, a dodatkowo umożliwia handlowanie kartami za pośrednictwem Rynku Steam). Za opracowanie omawianego tytułu odpowiada znana firma Valve – autorzy m.in. strzelanek z serii Half-Life i Team Fortress oraz gier logicznych Portal.

Fabuła

W uniwersum gry liczne cywilizacje są skupione wokół specjalnych kamieni, pozwalających im na korzystanie z magii, a nawet wskrzeszanie zmarłych. Należy jednak odnotować, że historia nie pełni żadnej istotnej funkcji w tej produkcji, będąc jedynie tłem fabularnym dla poszczególnych postaci i przedmiotów.

Mechanika

Pod względem rozgrywki Artifact: The Dota Card Game stanowi połączenie kolekcjonerskich gier karcianych w stylu Hearthstone oraz Gwinta z rozwiązaniami zastosowanymi w Dota 2. Każdy gracz posiada własną kolekcję kart, z których tworzy talię wykorzystywaną w pojedynkach z innym graczami. Plansza gry składa się z trzech ścieżek (lanes), na których umieszczamy karty bohaterów, posiadających unikatowe zdolności, wzorowane na ich odpowiednikach w Dota 2. Warto odnotować, że nie ma limitu kart – ani tych, które mogą znajdować się na stole w danym momencie, ani też tych, które trzymamy na ręce.

Tryby gry

W Artifact możemy grać samotnie (samouczek) albo z innymi, jednak rozgrywka została opracowana przede wszystkim z myślą o trybie multiplayer. Poza klasycznym formatem, w którym rywalizujemy z nieznajomymi, możemy też stworzyć rozgrywkę, do której zaprosimy znajomych – wówczas istnieje możliwość zmodyfikowania części zasad.

Kwestie techniczne

Artifact posiada dość prostą, ale atrakcyjną oprawę graficzną. Składają się na niej głównie trójwymiarowy stół gry, ładnie zaprojektowane, dwuwymiarowe ilustracje na kartach oraz różnego rodzaju efekty świetlne towarzyszące poszczególnym zagraniom.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-2  

Ocena czytelników: 1,6 / 10 na podstawie 250 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 1,9 / 10 na podstawie 418 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 75,99 PLN

Wymagania wiekowe Artifact

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Artifact

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5 2.4 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 128 MB Intel HD 520 lub lepsza
  • 7 GB HDD
  • Windows 7
Android

Android

  • Dodatkowe informacje:
  • Wymagane połączenie z Internetem.
Apple iOS

Apple iOS

  • Dodatkowe informacje:
  • Wymagane połączenie z Internetem.
Beta Artifact 2.0 – zapisy ruszą w przyszłym tygodniu
Beta Artifact 2.0 – zapisy ruszą w przyszłym tygodniu

wiadomość19 maja 2020

Valve pracuje nad dużymi zmianami w swojej karciance z 2018 roku, czyli Artifact, która nie odniosła specjalnego sukcesu, a nawet została nazwana porażką. Zapisy do wersji beta odświeżonego tytułu – Artifact 2.0 – ruszą w przyszłym tygodniu.

Artifact otrzyma kampanię single player
Artifact otrzyma kampanię single player

wiadomość21 kwietnia 2020

Pracując nad Artifactem 2.0, czyli obszerną aktualizacją do swojej karcianki z 2018 roku, firma Valve nie zapomina o miłośnikach zabawy w pojedynkę. Studio przygotowuje pełnoprawną kampanię fabularną, która ma trafić w gusta zarówno nowych w temacie graczy, jak i osób, którym świat gry nie jest już obcy.

Artifact 2.0 – Valve o ratowaniu karcianki i beta-testach
Artifact 2.0 – Valve o ratowaniu karcianki i beta-testach

wiadomość31 marca 2020

Studio Valve poinformowało o zmianach, jakich możemy spodziewać się w Artifact 2.0. Poznaliśmy planowane modyfikacje rozgrywki i systemu rozwoju, jak również plany dotyczące beta-testów.

Artifact nie umrze. Valve pracuje nad Artifact 2
Artifact nie umrze. Valve pracuje nad Artifact 2

wiadomość21 marca 2020

Firma Valve nie porzuciła gry Artifact. Według Gabe'a Newella, deweloperzy pracują nad całkowitym przerobieniem produkcji. Zmiany mają być na tyle poważne, że wśród twórców projekt funkcjonuje pod nazwą Artifact 2.

Gabe Newell przyznaje: Artifact to wielka porażka Valve
Gabe Newell przyznaje: Artifact to wielka porażka Valve

wiadomość19 marca 2020

„Artifact to ogromna porażka”- takie słowa padły z ust Gabe'a Newella w wywiadzie dla serwisu IGN. Prezes Valve przyznaje, że rozmyśla o tym i innych niepowodzeniach, ale traktuje je jako cenne lekcje na przyszłość. Przy okazji Gaben wspomniał, dlaczego musieliśmy czekać 16 lat na zapowiedź nowej odsłony serii Half-Life.

PC
AND
iOS