Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogicznePCiOSAND
Okładka Artifact (PC)

Artifact

Artifact: The Dota Card Game | Artifact Foundry | Artifact Classic

Kolekcjonerska gra karciana w uniwersum Dota 2 stworzona przez firmę Valve. Zgodnie ze schematami gatunku, w Artifact dobieramy talię z własnej kolekcji kart i stajemy do pojedynków z innymi graczami.

Logiczne | fantasy | zagraj za darmo | karciane | elementy strategiczne | sieciowe

Okładka Artifact (PC)

data premiery gry:

anulowana

AND iOS

28lis2018

PC
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Artifact jest wirtualną karcianką osadzoną w świecie fantasy wykreowanym na potrzeby gry MOBA Dota 2. Za opracowanie omawianego tytułu odpowiada firma Valve – autorzy m.in. strzelanek z serii Half-Life i Team Fortress 2 oraz gier logicznych Portal.

Fabuła

W uniwersum gry liczne cywilizacje są skupione wokół specjalnych kamieni, pozwalających im na korzystanie z magii, a nawet wskrzeszanie zmarłych. Należy jednak odnotować, że historia nie pełni żadnej istotnej funkcji w tej produkcji, będąc jedynie tłem fabularnym dla poszczególnych postaci i przedmiotów.

Gameplay

Pod względem rozgrywki Artifact stanowi połączenie kolekcjonerskich gier karcianych w stylu Hearthstone oraz Gwinta z rozwiązaniami zastosowanymi w Dota 2. Każdy gracz posiada własną kolekcję kart, z których tworzy talię wykorzystywaną w pojedynkach z innym graczami. Plansza gry składa się z trzech ścieżek (lanes), na których umieszczamy karty bohaterów, posiadających unikatowe zdolności wzorowane na tych z Dota 2. Warto odnotować, że nie ma limitu kart – ani tych, które mogą znajdować się na stole w danym momencie, ani też tych, które trzymamy na ręce.

Artifact możemy grać samotnie, jednakże rozgrywka została opracowana przede wszystkim z myślą o trybie wieloosobowym. Poza klasycznym formatem, w którym rywalizujemy z nieznajomymi, możemy też stworzyć rozgrywkę, do której zaprosimy znajomych – wówczas istnieje możliwość zmodyfikowania części zasad.

Artifact posiada dość prostą, ale atrakcyjną oprawę graficzną. Składają się na nią głównie trójwymiarowy stół gry, ładnie zaprojektowane, dwuwymiarowe ilustracje na kartach oraz różnego rodzaju efekty świetlne towarzyszące poszczególnym zagraniom.

Free-to-play i mikropłatności

Artifact rozpoczął żywot jako płatna produkcja z opcją handlowania kartami na rynku Steama. Jednakże na początku marca 2021 roku firma Valve poinformowała o zakończeniu wsparcia produkcji. Serwery gry pozostały włączone, lecz twórcy zrezygnowali z dalszych aktualizacji. Jednocześnie tytuł przeszedł na model free-to-play, a więc jest dostępny bezpłatnie. Usunięto też mikropłatności i udostępniono wszystkie karty. Gracze posiadający je wcześniej otrzymali wzamian ich unikatowe wersje z edycji kolekcjonerskiej, które nadal można sprzedawać i wymieniać na rynku społeczności.

Artifact Foundry / Classic

Na długo przed zakończeniem rozwoju Valve rozpoczęło prace nad nową wersją gry, którą w marcu 2021 roku przemianowano na Artifact Foundry. W odróżnieniu od oryginalnego wydania produkcji (zwanego Artifact Classic), odświeżony Artifact wprowadza ponad 100 nowych kart, a niemal wszystkie starsze egzemplarze zostały zmodyfikowane. Tytuł kładzie też większy nacisk na bohaterów, których szeregi zasiliło 20 nowych postaci. Valve zdecydowało się też zmienić interfejs w grze: zamiast osobnego pokazywania każdej ścieżki po kolei wprowadzono uproszczony widok na wszystkie trzy.

Poza tym w Artifact Foundry usunięto większość wydarzeń losowych i wprowadzono tryby gry nieobecne w Artifact Classic. Te uwzględniają kampanię dla jednego gracza, drabinkę jeden na jednego z dobieraniem bohaterów, usprawniony samouczek oraz łamigłówki, w których musimy wygrać w specyficznej sytuacji. Valve pozwoliło też graczom na tworzenie własnych zagadek i dzielenie się nimi z innymi użytkownikami.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-2  

Ocena czytelników: 2,2 / 10 na podstawie 276 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 2,1 / 10 na podstawie 440 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 75,99 PLN

Wymagania wiekowe Artifact

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Artifact

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5 2.4 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 128 MB Intel HD 520 lub lepsza
  • 7 GB HDD
  • Windows 7
Android

Android

  • Dodatkowe informacje:
  • Wymagane połączenie z Internetem.
Apple iOS

Apple iOS

  • Dodatkowe informacje:
  • Wymagane połączenie z Internetem.
Artifact w pełni darmowe. Valve kończy rozwój gry
Artifact w pełni darmowe. Valve kończy rozwój gry

wiadomość5 marca 2021

Pomimo prób, studiu Valve nie udało się uratować karcianki Artifact. Autorzy poinformowali o zakończeniu jej rozwoju. Serwery pozostaną jednak aktywne, a do tego gra stała się produkcją w pełni darmową, pozbawioną jakichkolwiek mikropłatności.

Beta Artifact 2.0 – zapisy ruszą w przyszłym tygodniu
Beta Artifact 2.0 – zapisy ruszą w przyszłym tygodniu

wiadomość19 maja 2020

Valve pracuje nad dużymi zmianami w swojej karciance z 2018 roku, czyli Artifact, która nie odniosła specjalnego sukcesu, a nawet została nazwana porażką. Zapisy do wersji beta odświeżonego tytułu – Artifact 2.0 – ruszą w przyszłym tygodniu.

Artifact otrzyma kampanię single player
Artifact otrzyma kampanię single player

wiadomość21 kwietnia 2020

Pracując nad Artifactem 2.0, czyli obszerną aktualizacją do swojej karcianki z 2018 roku, firma Valve nie zapomina o miłośnikach zabawy w pojedynkę. Studio przygotowuje pełnoprawną kampanię fabularną, która ma trafić w gusta zarówno nowych w temacie graczy, jak i osób, którym świat gry nie jest już obcy.

Artifact 2.0 – Valve o ratowaniu karcianki i beta-testach
Artifact 2.0 – Valve o ratowaniu karcianki i beta-testach

wiadomość31 marca 2020

Studio Valve poinformowało o zmianach, jakich możemy spodziewać się w Artifact 2.0. Poznaliśmy planowane modyfikacje rozgrywki i systemu rozwoju, jak również plany dotyczące beta-testów.

Artifact nie umrze. Valve pracuje nad Artifact 2
Artifact nie umrze. Valve pracuje nad Artifact 2

wiadomość21 marca 2020

Firma Valve nie porzuciła gry Artifact. Według Gabe'a Newella, deweloperzy pracują nad całkowitym przerobieniem produkcji. Zmiany mają być na tyle poważne, że wśród twórców projekt funkcjonuje pod nazwą Artifact 2.

PC
AND
iOS