Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 kwietnia 2013, 13:38

Xbox 720 z procesorem AMD x86 i brakiem wstecznej kompatybilności – kolejne plotki

W Xboksie 720 firma Microsoft wykorzysta procesor AMD o architekturze x86 – twierdzi jeden z zagranicznych serwisów. Z tego powodu na konsoli nie uruchomimy płyt z Xboksa 360, co z kolei najprawdopodobniej oznacza brak wstecznej kompatybilności.

Następny Xbox będzie zawierał procesor firmy AMD – głoszą plotki. - Xbox 720 z procesorem AMD x86 i brakiem wstecznej kompatybilności – kolejne plotki - wiadomość - 2013-04-09
Następny Xbox będzie zawierał procesor firmy AMD – głoszą plotki.

Xbox 720 będzie korzystał z procesora firmy AMD w standardzie x86, pisze serwis Bloomberg, powołujący się na swoje źródła. Taka zmiana niesie ze sobą konsekwencje – brak możliwości odpalenia płyt z Xboksa 360, co z kolei przekłada się na brak bezpośredniej wstecznej kompatybilności (rozwiązaniem pośrednim jest emulacja). Co ciekawe, podobny procesor AMD znajdzie zastosowanie w konkurencyjnej PlayStation 4, którą zapowiedziano w lutym.

W nowym Xboksie Microsoft zamierza użyć procesora AMD, który łączy jednostkę centralną typu Jaguar ze zintegrowanymi chipsetami graficznymi. W Xboksie 360 koncern wykorzystywał tak zwaną technologię Power PC, przygotowaną przez IBM. Zmianę podyktowano chęcią zmniejsza kosztów produkcji konsoli i zachęcenia deweloperów do tworzenie większej liczby gier. Tak przynajmniej twierdzi anonimowe źródło wspomnianego serwisu, które chce pozostać anonimowe.

Jeśli rzeczywiście nowa platforma Microsoftu będzie korzystać z podobnych rozwiązań jak PlayStation 4, nadchodząca generacja konsol powinna być prostsza do opanowania przez deweloperów. Wiele zależy od pozostałych parametrów następnego Xboksa, które wciąż są nieznane. Zapowiedź sprzętu ma nastąpić w nadchodzących tygodniach – serwis The Verge także twierdzi, że Xboksa 720 poznamy 21 maja na specjalnej imprezie (wcześniej taką datę podał bloger Paul Thurrott).

Xbox 720 z procesorem AMD x86 i brakiem wstecznej kompatybilności – kolejne plotki - ilustracja #2

Fakt wykorzystania procesora AMD oraz plany odnośnie zapowiedzenia konsoli 21 maja nie zostały potwierdzone przez firmę Microsoft, więc na razie traktujemy je jako plotki. Koncern niedługo będzie jednak musiał odkryć swoje karty, aby stanąć w szranki z Sony na tegorocznych targach gier E3. To prawdopodobnie na tej imprezie będziemy mogli porównać, która oferta jest ciekawsza i bogatsza. Na razie mówimy o domysłach i, nie ukrywajmy, nadziejach na to, że nowe konsole nie rozczarują.

Xbox 720 z procesorem AMD x86 i brakiem wstecznej kompatybilności – kolejne plotki - ilustracja #3Wspomniana konsola PlayStation 4, którą zapowiedziano na imprezie PlayStation Meeting, będzie korzystała z ośmiordzeniowego procesora o architekturze X86. Sprzęt otrzyma także 8 GB pamięci i sporych rozmiarów dysk. Sony ujawniło już parę gier skierowanych na tę platformę, w tym Killzone: Shadow Fall, inFamous: Second Son, DriveClub i Knack.

  1. Oficjalna strona firmy Microsoft